Joten eräät pellet voisivat lopettaa sen Anniinan haukkumisen tällä keskustelupaikalla. Viisautta saa kun lukee, mutta kyllä Anniina älykäs voi hyvinkin olla.. eikä siihen tarvita edes ÄO testiä, riittää kun on hyvätapainen ja ottaa muut huomioon, selviää omassa elämässään ja on tyytyväinen siihen..
tyhmät luulee yksinkertaisesti että pitäisi olla sivistynyt... ei muuten pidä paikkaansa se väite. Sillä ei ole hevon vitun merkitystä mitä Anniina tietää yleissivistyksestä jos tahtoo voittajaksi..
Joku kusipää voi olla täysi iljetys ja kiusaaja vaikka tietää kaiken suomen historiasta... joku älykäs ei välttämättä tiedä yhtään mitään, kuin vain tarpeellisen minkä itselleen on suonut, mutta kaikki pitävät hänestä ja hänen persoonastaan..
älykkyydestä on niin paljon asiaa... ettette te pallopäät sitä selvitä millään mensan testillä. että ÄLY HOI!
tyhmät luulee yksinkertaisesti että pitäisi olla sivistynyt... ei muuten pidä paikkaansa se väite. Sillä ei ole hevon vitun merkitystä mitä Anniina tietää yleissivistyksestä jos tahtoo voittajaksi..
Joku kusipää voi olla täysi iljetys ja kiusaaja vaikka tietää kaiken suomen historiasta... joku älykäs ei välttämättä tiedä yhtään mitään, kuin vain tarpeellisen minkä itselleen on suonut, mutta kaikki pitävät hänestä ja hänen persoonastaan..
älykkyydestä on niin paljon asiaa... ettette te pallopäät sitä selvitä millään mensan testillä. että ÄLY HOI!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Se on suorastaan.... rikollisen TYHMÄ! ANNIINA ULOS!
Kun itse Anniinan ikäinen olin niin kyllä tiesin asioista.
Ei herranjumala, kyllä yleissivistys kuuluu nykypäiväiseen elämään!
Kehumatta voin sanoa, että pajallani 16-v. on huomattavasti parempi yleissivistystaso kuin Anniinalla.
Kaikki tiedon imeminen lähtee jo kotoa. Jos sitä sieltä ei opi ei sitä opi imemään muualtakaan.
Ei muuten nuo MENSA:n testit, mitä netissä on tehtävissä vastaa ihan täysin oikeita. Kuitenkin ne olen tehnyt heittämällä ja huippupistein. Samoin 16-v. poikani.
Nyt jään mielenkiinnolla odottamaan negetiivista ja ilkeää palautetta!
"– Toisinaan liian kärkäs mielipiteissään, ei saa sanottua asiaansa loppuun, kun hän keskeyttää omilla mielipiteillään. Hän on hirveän realistinen, itse yritän nähdä asiat positiivisesti."
Esim. tämä heitto Anniinalta naurattaa. Mitä siitä jos Tero on realisti. Ei se sulje sitä pois ettei hän olisi myös positiivinen.
Ei osaa tytteli edes adjektiiveja yhdistää :D
Piti korjata ennen kuin joku näsäviisas huomauttaa :))
sieltähän se varsinainen idiootti löytyi, etkö pysty enää muuten pätemään kuin täällä kehumalla ?
oikeasti älykkäiden ihmisten ei tarvitse kehua itseään missään suomi24 keskustelupalstoilla.
sinä taidat olla oppinut imemään ihan muuta kuin tietoa, muista opettaa tämä jalo taito myös pojallesi.
"Kukapas sen kissan hännän ylös nostaa jos ei kissa itse" ;)
Tuo sanonta sulle sinänsä tuskin mitään sanoo, idiootti!
periaatteessa ihan mitä vaan!
"...Hän on hirveän realistinen, itse yritän nähdä asiat positiivisesti."
No, jos on realistinen, eikö asiat voi nähdä positiivisesti? ei ilmeisesti Anniinan mielestä.
Anniinahan ei tiedä mitä realistinen tai positiivinen, tai paljon mikään muukaan, tarkoittaa.
Päätti vaan sitten pk-ssa kerrankin esiintyä "fiksusti".
sekä älykäs että viisas myös verbaalisesti hyvin lahjakas.
Minulla on aika paljon kirjaviisautta, koska luen erittäin paljon tietokirjallisuutta ja sen lisäksi myös ns. parempaa kaunokirjallisuutta. Lisäksi seuraan aktiivisesti niin kotimaan kuin maailmanpolitiikkaakin. Näillä perusteilla en kuitenkaan osaa pitää itseäni viisaana. Kirja- tai tietoviisas saatan olla. Pärjään tietokilpailuissa hyvin, mutta viisaan titteliä en itselleni ottaisi.
Älykkyyteni olen mittauttanut ja sain siitä kelpo hyvät pisteet, mutta siinäkin auttoi matemaattinen lahjakkuuteni. Samainen matemaattinen lahjakkuus tekee minusta myös nokkelan, koska matemaattisuuteen nyt vain kuuluu looginen ajattelukyky ja siitä ihan eittämättä seuraa hyvä ongelmanratkaisukyky, jota yleensä nokkeluudeksi sanotaan.
Mutta se todellinen viisaus, mitä se on? Minusta se on sydämen viisautta ja se on sellainen syntymälahja, joka elämänsaatossa lisääntyy. Nuorikin voi olla viisas, mutta todellinen viisaus asuu vain vanhoissa, paljon elämää nähneissä ihmisissä.
BB-talon asukeissa saattaa olla viisautta nupullaan, mutta viisas -nimitystä en heille kenellekään vielä antaisi. Nokkelia ja älykkäitä ihmisiä siellä kyllä on ja on ollut.