Miten hyvin ajotietokoneen kulutusluvut pitävät paikkaansa? Itse en ole ehtinyt tankkaamaan kertaakaan vielä…
Nyt näytössä on 3,6 l/100 km :-). Kilometrejä on kertynyt n. 300. 2/3 ajoista on ollut maantiellä; vauhti 80-90 km/h.
Auto on 1,4 TDi ja vaihdettu alle kitkarenkaat Continental CVC 3
Ajotietokoneen paikkansapitävyys
7
759
Vastaukset
- tankillista
Kun olet ajanut vaikka viisi tankillista voit verrata jo aika luotettavasti eroa tietokoneen ja todellisten tankattujen litrojen välillä. Jos virhe on enemmän kuin 1% voit pyytää huollossa laittamaan kulutukselle korjauskertoimen sen mukaan mitä todellinen kulutus on ollut, esim 1.02.
- Uusi Polisti
Eli se on aika luotettavaa! Silloin uusi Polomme ei petä odotuksiamme :-) Ostimme auton pihiksi kakkosautoksi...
Pololla pääsee vissin helposti 800-900 yhdellä takkauksella ilman että tarvitsee pelätä, että kosteutta tiivistyy liian tyhjään tankkiin...
"Ykkösauto" on yksi kokoluokka ylempi farkkudiesel, jonka keskikulutus on ollut 4,8 l/100. Auto on ajettu nyt n. 255 tkm ja sen ajotietokone on ollut yllättävän tarkkaa!
Itse säädän ajotyylini ajotietokoneen lukeman mukaan, niinpä kohta moottori on tukossa ;-) "Ykkösauto" meni kyllä läpi ekalla "kaasutuksella" pakokaasutestistä. - on..
Uusi Polisti kirjoitti:
Eli se on aika luotettavaa! Silloin uusi Polomme ei petä odotuksiamme :-) Ostimme auton pihiksi kakkosautoksi...
Pololla pääsee vissin helposti 800-900 yhdellä takkauksella ilman että tarvitsee pelätä, että kosteutta tiivistyy liian tyhjään tankkiin...
"Ykkösauto" on yksi kokoluokka ylempi farkkudiesel, jonka keskikulutus on ollut 4,8 l/100. Auto on ajettu nyt n. 255 tkm ja sen ajotietokone on ollut yllättävän tarkkaa!
Itse säädän ajotyylini ajotietokoneen lukeman mukaan, niinpä kohta moottori on tukossa ;-) "Ykkösauto" meni kyllä läpi ekalla "kaasutuksella" pakokaasutestistä.Siinä on muovista tehty tankki mikä tarkoittaa sitä, että sinne ei tiivisty vettä samalla tavalla kuin jos se tankki olisi tehty ohuesta pellistä kuten japseissa.
- wolkaristi
Omien kokemusteni mukaan täysin luotettavia eivät ole. Itse olen aina aika-ajoin parin kuukauden jaksoissa pitänyt manuaalista kirjanpitoa kulutuksesta. Tankatessa km-ylös ja litramäärät. (tankki täyteen ja piripintaan) Esim. Passatini tietokone näyttää noin 0.5 l enemmän mitä todellinen kulutus on. Näyttää 5.6 ja "käsi"mittaus 5.1...ei paha ton kokoselle autolle.
- Uusi Polisti
Oli pakkokäydä tankaamassa...
Tulos 21,26 l ja ajettu 458 km => 4,64 l/100 km vaikka ajotietokone näytti 3,7! Täytyy seurata muutamaa tankkausta ja sitten mennä valittamaan mikäli suunta on tämä! Näytön arvo on yli -20 % väärin!
Kyllä 3,7 oli epäilyttävän vähän mutta ainakin toivoin, että alle 4,3'lla olisin päässyt... - syy siinä
Uusi Polisti kirjoitti:
Oli pakkokäydä tankaamassa...
Tulos 21,26 l ja ajettu 458 km => 4,64 l/100 km vaikka ajotietokone näytti 3,7! Täytyy seurata muutamaa tankkausta ja sitten mennä valittamaan mikäli suunta on tämä! Näytön arvo on yli -20 % väärin!
Kyllä 3,7 oli epäilyttävän vähän mutta ainakin toivoin, että alle 4,3'lla olisin päässyt...ohjauspyörän ja istumen välissä,useimmiten siinä.
- Uusi Polisti
syy siinä kirjoitti:
ohjauspyörän ja istumen välissä,useimmiten siinä.
Olenkin huomannut, että tälle palstalle ei kannata tulla sanomaan/kysymään/kirjoittamaan mitään :-(
Niinpä tämä onkin minun viimeinen viestini tälle palstalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle152151Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631465Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1061439Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A61302Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681275Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001184Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell731124Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311067Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.301059En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521046