Sonera laajakaista puhelin

Tällä hetkellä perinteinen lankaliittymä jossa kk-maksut 15 €kk. Lueskelin Sonera laajakaista puhelimesta, jossa kk-maksu 4 €/kk. Siis jos vaihdan tuohon, niin pitääkö maksaa myös laajakaistaliittymän kk-maksu, en nääs omista vielä tietokonetta.Voipi kuulostaa tyhmältä kysymykseltä, mutta kun en tiedä, niin rohkenen kysyä. kiitos
3795
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kyllä se sitä just tarkoittaa, eli laajakaista puhelin toimii nettilinjaa pitkin. Riippuen siitä missä asut niin nykyinen tulee edullisemmaksi, mutta jos tietsikan hommaat ja nettiyhteyden niin samassa kannattaa vaihtaa laajakaistapuhelimeen kun saat sen modeemin sovittimen soneralta.

Äänestä

Kuten edellinen totesi tarvitset laajakaistan, ja se täytyy olla soneran laajakaista.
Lähes vastaavan palvelun saat soneralta 1,99 kk maksulla nimellä verkkopuhelin ja silloin laajakaista voi olla myös toisen operaattorin.

Vertaa kuitenkin hintoja, jos hankit laajakaistan paras vaihtoehto on kuukausimaksuton nettipuhelin saunalahdelta: http://saunalahti.fi/nettipuhelin/
Puhelut ovat selvästi soneraa edullisemmat ja sovittimella tai wippies boxilla voit kytkeä siihen entisen lankapuhelimesi.

Jos et hanki laajakaistaa suosittelen hankkimaan tavallisella gsm-puhelimella toimivan vaihtoehdon ja kk. maksukin on vain 2,95e : http://saunalahti.fi/gsm/gsmkotipuhelin.php

ps. En ole SL;n myyjä, vaan tyytyväinen asiakas!
Vaihdoin itsekin soneran lankaliittymän saunalahden nettipuhelimeen numeronsiirrolla.
Joskus numeronsiirroissa toiseen liittymään on ollut reititysvikoja, myös soneralla josta on omaa kokemusta.
Vika ilmenee siten, että soitettaessa ko. numeroon, kuuluu ilmoitus: Valitsemanne numero ei ole käytössä........
Vika korjaantuu soittamalla asiakaspalveluun, niin luovat liittymän uudestaan...

Äänestä

Saunalahdelta saat tuon ilman kk-maksua ja puheluiden hinnat ovat muto-osan Soneran laajakaistapuhelimen hinnoista. Lisäksi saat maksutta puhelut tulemaan kännykkääsi, jos sinulla on Saunalahden liittymä...
Entisen lankanumeron voit siirtää halutessasi nettipuhelimeen.
http://saunalahti.fi/nettipuhelin/

-tyytyväinen käyttäjä-

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uutta mulle kirjoitti:

Tällä hetkellä perinteinen lankaliittymä jossa kk-maksut 15 €kk. Lueskelin Sonera laajakaista puhelimesta, jossa kk-maksu 4 €/kk. Siis jos vaihdan tuohon, niin pitääkö maksaa myös laajakaistaliittymän kk-maksu, en nääs omista vielä tietokonetta.Voipi kuulostaa tyhmältä kysymykseltä, mutta kun en tiedä, niin rohkenen kysyä. kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu