Itselläni on yksinäinen marsu. Sain juuri sille kaverin. Ne ovat aika vihaisia toisilleen, miten ne voisivat ystävystyä. Pikkuhiljaako? Kestääkö vihaisuus koko ajan?
Help
helps
3192
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ovatko marsut naaraita? naaraat tulevat usein paremmin toimeen keskenään. Luulen vaikka varmaksi en voi sanoa että marsut tottuvat pikkuhiljaan toisiinsa ja saattavat olla vihaisia toisilleen koska toinen on tullut toisen reviirille.
Millä lailla ovat vihaisia? Näykkivätkö, jahtaavatko?
Kaikki on ok niin kauan kun molemmat uskaltavat liikkua ja pääsevät ruokakupille/juomapullolle ja niin kauan kun kummassakaan ei ole kovin pahoja haavoja.
Uuden marsun tullessa vanhemmat kuikuttajat näyttävät sille paikkansa laumassa, monesti vieläpä aika hurjan näköisillä keinoilla. Se voi näyttää tappelulta, vaikkei sitä olekaan, eikä siihen väliin saisi mennä.
Suosittelisin, että päästäisit marsut vapaaksi lattialle, missä ne voisivat tutustua toisiinsa ns. puolueettomalla reviirillä. Jos laitat uuden marsun vanhemman häkkiin, vanha kokee uuden marsun uhkana ja alkaa puolustaa reviiriään. Ja siitä ei seuraa mitään hyvää.
Uskoisin kuitenkin, että marsut tottuvat toisiinsa vielä ajan kuluessa :) Aina ei tietenkään niin käy, jolloin sun täytyy päättää laitatko toisen marsun omaan häkkiinsä vai luovutko siitä.