kääpiöpinseri

voisko joku ystävällinen ihminen kertoa mulle kokemuksiaan kääpiöpinsereistä?
sopiiko ne kerrostalokämppään?
haukkuuko paljon?
mä oon lukenu et se ei oo koira helpoimmasta päästä, mutta mulla on kokemusta koirista.
oon omistanu 3 koiraa elämäni aikana.
tietysti ne oli/on perheen yhteisiä(kaks on vielä meillä).
mutta nyt kun parin vuoden päästä muutan pois kotoa niin meinaan hankkia ensimmäisen "oman" koiran.eli sopisko kääpiöpinseri?
5293
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Olemme hannkimassa ensimmäistä koiraamme, kääpiöpinseriä, kesällä. Päädyimme rotuun, koska se on terve ja luonteeltaan rohkea ja reipas sekä älykäs. Me myös asumme kerrostalossa. Kokemuksesta en tietenkään vielä osaa sanoa, mutta rotu tuntuu oikealta valinnalta. Kävimme tapaamassa erittäin mukavia kasvattajia ja tapaamassa koiria. He kertoivat kaikenlaista koiristaan ja valinta tuntui entistä helpommalta. Koirat on nätisti haukkumatta yksin ollessaan. Aivan ihastuttava rotu! Halusimme juuri nimenomaan vähän "valikoivamman" koiran, kuin jonkun perhoskoiran tai labbiksen. Tällä rodulla on luonnetta!

Äänestä

Aloitan erittäin upealla rotukoiraominaisuudella;TERVE!Terveys on rodun yksi parhaimmista valteista-vaikka rotu on kääpiökoira,on se vailla tyypillisiä kääpiöden yleisiä vaivoja.Esimerkiksi patellaluksaatiota(polvilumpion epämuodostuma-aiheuttaa polven sijoiltaanmenoa)esiintyy rodulla todella harvoin,vaikkakin on mahdolliseksi rodulla sanottu.Niin harvoin,etten ole koskaan kuullut tästä sairaudesta käppänällä,vaikka rodun parissa ollaan aktiivisesti eletty ja puuhattu reilut 4 vuotta(tutkineet koiriemme sukuja piiiitkälle,käyneet näyttelyissä,lukeneet kaikkea mahdollista,jututtaneet eri kasvattajia terveyden tiimoilta jne jne..).Toisaalta-kuinka moni kasvattaja puhuu asiasta rehellisesti,jos omalla kasvatilla todetaan tämä sairaus/vika?!?Tämä on asia,jossa pitää olla rehellinen,mutta pieni epäilys on valitettavasti taustalla =( .Kuitenkin,ystäväpiirissäkin löytyy eri ikäisiä käppänöitä,kaikilla ollut terveet koirat-sama silmäsairauksien kohdalla.
Siitäkin mukavia,että ruoka maistuu(joskus kyllä liikaakin...)ja käppänöillä on yleensä vahvat mahat,allergioistakaan en ole kuullut valituksia rodun piirissä-ei liene yleistä sekään.
Tarvitsee liikuntaa;Jaksaa taatusti juosta vaikka pyörän rinnalla parin tunnin lenkin(näin ei toki yht'äkkiä voi tehdä-onhan peruskunto oltava )ja nauttii siitä-meidän kääppänöiden lempilaji!Toisaalta sadepäivinä eivät mitenkään rakasta ulkoilua,sisätiloissa aktivointi(mm.lelujen/namien/isäntäväen etsintää)piisaa tällöin.
Energiaaa siis piisaa-mutta esim. meillä ei neidit ole silti saaneet pentuinakaan tuhoja aikaan =).
Tarvitsee kuitenkin paljon tekemistä,ja mieluiten muutakin kuin remmin perässä kävelyä-esimerkiksi agility on osottautunut rodulle mielekkääksi lajiksi-toki kaikkea voi harrastaa mitä isoillakin(meillä kaksi käppänää esim.toimii vetokoirina-potkukelkka on hyvä,samoin vetävät pyörää tasaisella,ylämäessä toki pitää polkea itse).
Räkyttäminen-pitkälti opittua toimintaa.Jos koira tulee ainoaksi,eikä aiempia haukkumaakareita ole-eivät kyllä rupeakaan räkyttämään.Kieltoa kiellon perään heti pennulle jos haukkuu-ja antaa sille mielekkäämpää tekemistä kuin haukkuminen.
Kerrostalo sopii kääpiöpinserille siis vallan mainiosti,kunhan muistaa olla haukkumisen kanssa tiukkana jo pienestä pitäen;Jotkut yrittävät vahtia alkuun käytävästä kuuluvia ääniä-tämä kuitenkin pikkupennuilla harvinaista.
Kääpiöpinseri ei ehkä ole se helpoin kääpiö,muttei mikään mahdotonkaan koira!Johdonmukaisella kasvatuksella tästä pikku hurmurista saa mitä ihanimman koiran!Oppii nopeasti opetetun,on uskollinen omalle väelle,sopivasti sylikoira muttei mikään "fifi".Turkki on helppohoitoinen,karvanlähtöä ei edes huomaa!Ei ns.koiranhajua edes märkänä,ei tuo kuraa sisälle pelkkä rätillä pyyhkäisy riittää.
Hmmmm.Pitäähän niitä huonojakin puolia olla!Meillä vanhempi käppänä varastaa ruokaa heti kun selän kääntää-se on sille ihan sairaaloinen tapa,opetuksesta ei ole kiinni.On saatu kiinni rysän päältä"vedelty korville",pistetty eristyksiin,toruttu,huudettu,oltu huomioimatta jne jne....Ei ole mikään auttanut,sitä ei voi siksi jättää kotiin niin,että on pääsy keittiöön-tekee kaikkensa ruokaa saadakseen ja syö itsensä lähes hengiltä jos on mahdollista(parhaimmillaan vetäissyt reilu kilon varastamaansa ruokaa),syö lenkillä kaiken minkä löytää-pilaantunut ruoka ulkoa on erityisherkku.....Se on tällä koiralla jo ihan sairaalloista,perusahne otus ja vieläpä taipuvainen lihavuuteen-hankala sen suhteen..
Tästä "syömishäiriöstä" on meille siunaantunut huonoa puolta ihan kerrakseen,muuta huonoa en omista kokemuksista keksi.
Kaikenkaikkiaan mukavia otuksia =) !

Äänestä
  • Omassa laumassani on aina ollut yksi kääpiöpinseri, joka suvereenisesti on aina hallinut koko muuta laumaa. Olkoonkin että laumassani on aina ollut suuria koiria schäferistä nöffiin.

    Vaikka itse olenkin siis ns. iso koira -ihminen, minulla tulee aina olemaan myös kääpiöpinseri.

    Minulla olleet ovat olleet terveitä,
    älykkäitä (vetäneet minua 6-0 koko elämänsä) ja suoraluonteisia. Jos jostakusta pitävät niin pitävät, jos eivät siedä niin eivät vaikka mikä olisi.

    Ainoa huono puoli on ahneus ja varastaminen. Tämänhetkinenkin (FINMVA) oli nuoruudessaan elegantti mutta nyt elefantti..

    Äänestä

  • karliinamaria kirjoitti:

    Omassa laumassani on aina ollut yksi kääpiöpinseri, joka suvereenisesti on aina hallinut koko muuta laumaa. Olkoonkin että laumassani on aina ollut suuria koiria schäferistä nöffiin.

    Vaikka itse olenkin siis ns. iso koira -ihminen, minulla tulee aina olemaan myös kääpiöpinseri.

    Minulla olleet ovat olleet terveitä,
    älykkäitä (vetäneet minua 6-0 koko elämänsä) ja suoraluonteisia. Jos jostakusta pitävät niin pitävät, jos eivät siedä niin eivät vaikka mikä olisi.

    Ainoa huono puoli on ahneus ja varastaminen. Tämänhetkinenkin (FINMVA) oli nuoruudessaan elegantti mutta nyt elefantti..

    kiitos näistä ihanista vastauksista!!
    nyt olen sitten lopullisen varma rodustani!!=)
    nyt kun vielä jaksan muutaman vuoden että saan oman kämpän niin.....=)

    Äänestä

shitdogi en suosittele

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pinseri-pöpi kirjoitti:

voisko joku ystävällinen ihminen kertoa mulle kokemuksiaan kääpiöpinsereistä?
sopiiko ne kerrostalokämppään?
haukkuuko paljon?
mä oon lukenu et se ei oo koira helpoimmasta päästä, mutta mulla on kokemusta koirista.
oon omistanu 3 koiraa elämäni aikana.
tietysti ne oli/on perheen yhteisiä(kaks on vielä meillä).
mutta nyt kun parin vuoden päästä muutan pois kotoa niin meinaan hankkia ensimmäisen "oman" koiran.eli sopisko kääpiöpinseri?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu