Vaihdoin juuri vessan lavuaariin säätöosan Oraksen 87- mallin biaudet hanikkaan. Oli muuten mutterin kanssa pissiset paikat. Nyt on liri melkolailla pienempi, kuin aikaisemmalla vuotalla lerpulla. Millä saa maksimivirtausta suurennettua? en ole mitään asiaan viittavaa ruuvia löytänyt.
Oras
Biaudet..
7333
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
jostain. oraksessa ei ole säätöosassa virtauksen rajoittajaa. ainoastaan kahvassa voi olla.
Tukossa ei voi olla. Pesin pulloharjalla kaikki paikat. Poresuutin irti myös. Vanhalla säätöosalla vettä tuli runsaammin, mutta se vuoti keinuvivun juuresta. -Saunalla vanhasta hanasta tulee edelleen runsaasti. Voiko ns. ejektori, tuo pieni irrallinen muovihylsy vaikuttaa? Ajattelin, kun tussusuihkusta tulee vettä kovaa.
usko pois.
Nykyisin kun tuo energiansäästö tunkee joka koloon. Nämä uudemmat varaosat on tehty pienemmälle virtaukselle, kuin 25 vuotta sitten?
Molemmista, sekä kylmästä, että kuumasta laidasta tulee yhtä hiljaa. Pallosulut on täysin auki. Mikä sieltä voi tukkeutua kun tussusuihkusta tulee kovaa? Se nyt taitaa olla sitä säästöpolitiikkaa.
siitä mistä vesi lähtee juoksuputkeen.
uudestaan auki ja katso mitä se on syönyt.