...että pääsee molemmilla koneilla nettiin?
Mulla on verkkokortti, verkko toimii moiteettomasti.
Mutta ee mitenkään onnistu et toinenkin kone pääsee nettiin, niinpä ajattelin teiltä kysästä seuraavaa:
Mitä tarviin muuta, kun toiseen koneeseen myös hommaan ADSL modeemin?
Eikös ole jonkinlainen jakolaite, johon tulee modeemista pistokkeet, ja siitä lähtee sitten seinään pistoke. En tiedä noiden oikeita nimiä, mut auttakaa te ja kertokaa mitä tarviin?
Toivon mukaan ymmärtäisitte mitä ajan takaa.
Eikös jotenkin noin kun hommaa sen jonkun laitteen nii sen jälkeen molemmilla koneilla pääsee nettiin yht'aikaa?
Ja mitä se jokin laite maksaa?
Mulla on verkkokortti, verkko toimii moiteettomasti.
Mutta ee mitenkään onnistu et toinenkin kone pääsee nettiin, niinpä ajattelin teiltä kysästä seuraavaa:
Mitä tarviin muuta, kun toiseen koneeseen myös hommaan ADSL modeemin?
Eikös ole jonkinlainen jakolaite, johon tulee modeemista pistokkeet, ja siitä lähtee sitten seinään pistoke. En tiedä noiden oikeita nimiä, mut auttakaa te ja kertokaa mitä tarviin?
Toivon mukaan ymmärtäisitte mitä ajan takaa.
Eikös jotenkin noin kun hommaa sen jonkun laitteen nii sen jälkeen molemmilla koneilla pääsee nettiin yht'aikaa?
Ja mitä se jokin laite maksaa?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Helpointa on että hommaat >=2 porttisen ADSL reitittimen (sis ADSL modeemi) ja molempiin koneisiin ethernet-verkkokortit. ADSL reitittimen ADSL-portti kytketään siis puhelinpistokkeeseen ja molemmat koneet normaalilla verkkopiuhalla reitittimen ethernet-portteisin. ADSL reitittimen hinta ehkä 200 ekii, verkkokortit alle 50.
>Mulla on verkkokortti, verkko toimii moiteettomasti.
Anteeksi en ymmärtänyt, mutta toimiiko verkkosi yhdellä verkkokortilla?!? Ja jutustasi ei saanut selvää, onko sinulla jo modeemi vai ei!
Helpottaaksesi hommaa huomattavasti hanki ulkoinen ADSL-modeemi, toiseenkiin koneeseen verkkokortti (jos ei ole) ja RJ45 suora kaapeli. Laitat toisenkin verkkortin koneeseen, liität johdot paikalleen ja virrat päälle.
Ulkoinen ADSL-modeemi, esimerkiksi Telewell EA 716 (max. neljä verkkoyhteyttä) maksaa 150€. Lisää Telewell-modeemeista http://www.easytel.fi/
Tuolla alempana tässä keskustelupalstalla on lukuisat määrät keskusteluja tästä aiheesta. Jos viitsit, käy katsomassa...
avaks roadrunner 44 maksaa 92€ verkkokaupassa ka siinä in 4 porttia lähiverkkoon.
Katsoin hinnan Easytelin sivuilta, ehkä kaupassa halvempikin! Mutta oletan olevan samaa luokkaa.
Onko Roadrunnerissa palomuuria, EA716:ssa on.
Jos on Soneran yhteys, Telewellin ulkoiset modeemit pelaa samantien, kun laittaa piuhat kiinni ja virrat päälle.
Kummassakin koneessa on verkkokortti, muttei mene nettiin niinkuin jo kerroinkin.
On modeemi yhdessä koneessa, ADSL.
Yritin katsella, mutta kun en tajua näistä oikein. Tai sitten en huomannu tätä juttua aiemmista keskusteluista, anteeks jos oli turhaan kirjoitettu.
On Enthernet verkkokortit, mutta niinkuin sanoin, nettiin ei pääse toisella koneella jossa ei ole ADSL modeemia. Yritin laittaa sen menemään verkonkautta, enkä onnistu millään. Enkä enää viitsi sitä kautta yrittää, siksi kyselin muuta vaihtoehtoa.
Elikkä, jos annan nuo verkkokortit olla, ja hommaan noista jonkun ulkopuolisen jutun, niin eikös verkko siitä huolimata toimi?
Ja noillako pääsee sitten myös tämä toinenkin kone nettiin?
Siis en tajua mitään atk hommista, niin saattaa kuulostaa tosi tyhmältä nämä kysymykset.
Mutta toivon mukaan jotain opin vielä.
Kiitos teille jotka näette vaivaa tämän takia.
Itse yritin aikanaan saada nettiyhteyden kahdelle koneelle verkkokorttien ja sisäisen modeemin avulla. Täältä ja muualta saatujen neuvojen avullakaan ei onnistunut. Verkkoyhteyden sain koneiden välille, mutta sellaista en kuitenkaan tarvitse.
Sitten kyllästyin ja ostin ulkoisen modeemin. Nettiyhteys alkoi toimimaan piuhojen liittämisen ja virran aukaisun jälkeen heti (Sonera). Verkkoyhteyttä en muistaakseni enää yrittänytkään, koska kuten aiemmin mainitsin, niin en tarvitse.
Jos päädyt ulkoiseen modeemiin, niin vaadi ostovaiheessa, että laitteen bios päivitetään viimesimmän mukaan. Ainakin Telewellin ulkoisissa!
Ei kannata suotta ujostella kysyä, vaikka ei tietäisikään "mitään". Täällä asiat selviävät, vaikka meitä näsäviisaita riittää...