Export Pedigree

Chihulle

Elikkäs kävin koiran ostamassa Lahdesta viime heinäkuussa ja vasta ostohetkellä tuli ilmi, että koira on tuontikoira ja se ei ole rekisteröity vielä suomeen.(Koko ajan antoi olettaa että on suomalaiset paperit). Hän kuitenkin selitti homman, kuinka saan rekisteröityä jo niillä papereilla mitä tuli mukana, niin en tietenkään tyhmänä tajunnut epäillä mitään. Selvitin kennelliitosta, että saanhan varmasti sen silleen rekisteröityä ja eihän sitä saa ilman export pedigreetä. Myyjä lupasi hoitaa Export Pedigreen minulle (maksoin hänelle jo sen hinnan 60e etukäteen) ja hän sanoi lähettävänsä paperit syyskuun alussa moskovaan. Noh nyt matkan varrella on tullut vähän ongelmia meidän välillemme ja tuli ilmi, ettei hän ei ole vieläkään lähettänyt niitä papereita sinne, vaan selittää jatkuvasti käyvänsä itse moskovassa tekemässä ne paperit. Myyjä ei kuitenkaan pääse sinne moskovaan niitä tekemään, koska hänellä ei ole rahaa matkustaa sinne. Ja hän väittää, että saisi tehtyä ne yhdessä päivässä?!? Kennelliitosta sanottiin, että papereiden tuleminen kestää, mikä olisi ihan ok kunhan ne paperit olisi edes lähetetty!

Kysyisinkin nyt sitä, että onkohan kyseessä mahdollisesti sekarotuinen koira, minkä vuoksi myyjä jatkuvasti valehtelee papereiden hoidosta ja venyttää asiaa ja miten hän itse pystyisi tekemään päivässä sellaiset paperit, mitkä venäjän kennelliitosta saatuna kestäisi väh. yhden kuukauden? Pystyykö koiralle jollain tavalla tekemään sellaisen rotumääritelmän tai vastaavan, että saisi selville onko kyseessä edes puhdasrotuinen koira?

Toivon asiallisia vastauksia.

49

2353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Johan on soppa taasen...Hyvä esimerkki,miten niitä moppeja ei pidä ostella.

      Vähintäänkin jos koiran ostaa kuin sian säkissä,niin pitäisi se rekkari olla.Eli ilman EP:tä niitä ei kannata ostella.Vielä vähemmän tietää mikä se moppe on vai onko se jotain muuta,tai saako niitä papruja ylipäätään ikuna.Varsinkaan kun ei ole edes suorassa kontaktissa kasvattajaan,vaan johonkin koijariin.

      Ja ei saa tehtyä mitään yhdessä päivässä.Ellei ole ihmeidentekijä.Ei voi tehdä mitään rotumääritelmää,mutta voi vaikka huvikseen viedä jollekin rodun asiantuntijalle katsottavaksi,muistuttaako se edes "ostettua rotua".Mutta enpä luottaisi edes mihinkään arvioon.Toi soppa on jo niin koijarinoloista,että jos varmuuden haluaisi,niin pitäisi vähintään saada se EP.Tosin tiedä olisiko sekään riittävän uskottavaa...
      Polveutumistutkimuksella ja vanhempien rotufaktojen perusteella olis ainoaa varmaa.Se sitten vaatisikin jo melkoista oma-aloitteisuutta.
      Jos homma selkeesti haisee,etkä papruja saa,niin ota yhteyttä polliisisetään.Jos vaikka olisi jo ennestään tunnettu koirantuottaja...

      • on venäjästä =)))Mun koirille haettiin exportit parissa tunnissa kun varmistui että ostan ne,ei siinä erikoista ollut,hiukan lisää rahaa vaan ja äkkiä oli paperit kädessä,jos taas jää sieltä papereita odottelemaan voi mennä jopa lähemmäs vuodenkin ajan.Muutoin olet oikeassa,noin niitä koiria ei tule ostella ja sekin vielä että 60 e oli sitten noin kolminkertainen exportin maksu venäjällä ;)))


    • näitä pentuja

      ja todella harmi että joku vieläkin näitä koijaripentuja ostaa, tässä muutama lainaus vuosien saatossa kirjoitetuista varoituksista:

      Iltalehti 9.9.03

      Koiria ja koiranpentuja salakuljetaan Virosta Suomeen jatkuvasti. Tulli on kesän aikana paljastanut kymmeniä koirien salakuljetusyrityksiä. Huumattuja pentuja tuodaan matkalaukuissa ja kasseissa.

      Suomeen saa tuoda Virosta vapaasti omaan tai perheensä käyttöön alle 175 euron arvoisen koiran, kunhan on vain eläinlääkärin todistus siitä, että koira on rokotettu raivotautia vastaan ja sille on annettu heisimadotus.
      Yli 175 euron arvoisista koirista on puolestaan maksettava tullimaksut.

      Kun koira tuodaan myyntitarkoituksessa tai välitettäväksi edelleen, rajaeläinlääkärit tarkastavat sen ja tuonnista on maksettava tuontivero.

      Laillisen tuonnin lisäksi Virosta salakuljetetaan koiria ja koiranpentuja Suomeen jatkuvasti mitä erilaisimmin keinoin.

      Auton tavarasäilö on tavanomainen kätkö, sillä sinne mahtuu isokokoisempikin koira. Hiljattain tulli löysi auton takaluukkuun piilotettuna kahdeksan koiranpentua.

      Lisäksi koiria salakuljetetaan maahan muun muassa matkalaukuissa ja urheilukasseissa.


      Koirat huumataan
      Viranomaiset epäilevät, että salakuljettajat huumaavat koirat matkan ajaksi, jotta ne pysyvät hiljaa eivätkä paljasta itseään haukkumalla.
      - Pennut ovat olleet aivan pökerryksissä, kun olemme ne löytäneet, vahvistaa tullivalvontatarkastaja Pertti Mäkelä eteläisen piiritullikamarin meritullista.

      Mäkelä uskoo, että virolaisten salakuljettajien toiminta on ainakin osittain järjestäytynyttä toimintaa.

      - He tekevät siitä ihan kohtuullisen tilin.

      Kuinka paljon koiria pääsee rajavalvonnan ohi, sitä ei kukaan tiedä. Pidetään kuitenkin selvänä, että kyse on aikamoisesta määrästä, koska salakuljetusyrityksiä on paljastunut kesän aikana lähes päivittäin.

      - Eihän huumeistakaan löydetä kuin pieni osa, Mäkelä huomauttaa.

      Salakuljettajat tuovat minkä rotuisia koiria tahansa. Mikään rotu ei nouse ylitse muiden.

      - Myöskään Virossa hylättyjä löytökoiria ei saa tuoda maahan ilman tullia, jos koira menee toiselle henkilölle, Mäkelä muistuttaa.


      Tautivaaraa pelätään

      Eläinlääkintäneuvos Hentriikka Kontio maa- ja metsätalousministeriöstä pitää koirien salakuljetusten suurimpana ongelmana niistä aiheutuvaa tautivaaraa, koska Virossa on rabiesta eli raivotautia.
      - On suuri riski, että tauti leviää myös meille, jos sieltä salakuljetetaan tänne rokottamattomia koiria, vaikka vielä ei yhtään rabies-epäilyä olekaan paljastunut.

      - Virosta tuotavat koirat eivät välttämättä ole mitään kilttejä kotikoiria, Kontio muistuttaa.

      Hän arvelee, että eniten koiria salakuljetetaan niin sanottuna yksityisenä tuontina eli tuoja ilmoittaa tuovansa koiran itselleen, mutta todellisuudessa välittää tai antaa sen edelleen välttääkseen tullimaksut.

      - Se ehkä houkuttelee kiertämään lakia, Kontio uskoo.

      - Myös yhdistyksen nimissä tapahtuva tuonti lasketaan kaupalliseksi, hän korostaa.


      Turun Sanomat tämän vuoden maaliskuussa: http://www.turunsanomat.fi/kotimaa/?ts=1,3:1002:0:0,4:2:0:1:2008-03-09,104:2:524885,1:0:0:0:0:0:


      Suht tuoretta keskustelua asiasta: http://kaksplus.fi/keskustelu/t1149024


      http://www.aftonbladet.se/nyheter/article329534.ab

      Mitäpä niitä linkittelemään, laita googleen hakusanoiksi huumattuja koiranpentuja, selviää aloittajallekin kylmä totuus.

      • chihule

        Kyllä minä tajuan, että tässä ei ole nyt kaikki kunnossa. Ostohetkellä en vaan sitä osannut epäillä, olin kai liian kokematon jne. Jos olisin tiennyt että se EP on oltava jo ja koira on tuontikoira niin en olisi ostanut. Itselleni tässä kaikista kurjinta tämä on ja en todellakaan tässä huvikseni yritä selvitä tilanteesta itseni ja koiran kannalta parhaalla mahdollisella tavalla. Myyjä jo ehdotti että ottaa koiran takasin ja pistää edelleen myyntiin. Se ei varsinkaan olisi hyvä vaihtoehto kenekään kannalta!

        Todellakaan en tieten tahdoin tue mitään laittomia yms. koirakauppoja!

        Poliisiin olen ollut yhteydessä ja sovittiin ettei vielä tehdä tutkintapyyntöä vaan yritetään hoitaa asiaa oikeusavustajan kanssa. Suurin ihmetyksen aihe tässä on se, että miksi myyjä ei hoida papereita jos hänellä on puhtaat jauhot pussissa? Onko siihen sitten todennäköisin syy mahdollinen sekarotuisuus.


      • chihule kirjoitti:

        Kyllä minä tajuan, että tässä ei ole nyt kaikki kunnossa. Ostohetkellä en vaan sitä osannut epäillä, olin kai liian kokematon jne. Jos olisin tiennyt että se EP on oltava jo ja koira on tuontikoira niin en olisi ostanut. Itselleni tässä kaikista kurjinta tämä on ja en todellakaan tässä huvikseni yritä selvitä tilanteesta itseni ja koiran kannalta parhaalla mahdollisella tavalla. Myyjä jo ehdotti että ottaa koiran takasin ja pistää edelleen myyntiin. Se ei varsinkaan olisi hyvä vaihtoehto kenekään kannalta!

        Todellakaan en tieten tahdoin tue mitään laittomia yms. koirakauppoja!

        Poliisiin olen ollut yhteydessä ja sovittiin ettei vielä tehdä tutkintapyyntöä vaan yritetään hoitaa asiaa oikeusavustajan kanssa. Suurin ihmetyksen aihe tässä on se, että miksi myyjä ei hoida papereita jos hänellä on puhtaat jauhot pussissa? Onko siihen sitten todennäköisin syy mahdollinen sekarotuisuus.

        vieläkään ole papereita saanut niin tuskin tulet saamaankaan. koira ei välttämättä ole sekarotuinen mutta ilman sukutaulua on kuitenkin.
        et voi sitäpaitsi tietää onko vanhemmille teetetty pakolliset polvi-ja silmätarkastukset.

        toivottavasti kuitenkin koira on ja pysyy terveenä. kokemattomana ihmisenä tulee ikävä kyllä petetyksi usein :-(
        jos teit kauppasopimuksen niin onko edes siihen merkitty koiran vanhemmat ja lupaus koiran puhdasrotuisuudesta sekä tulevista papereista?
        jos ei ole niin aika heikoilla olet vaikka oikeuskautta etenisit.

        hyvä että kuitenkin varoitat muita koiranostajia
        etteivät lankea samaan ansaan. onhan sinulle kuitenkin iloa koirastasi vaikket niitä papereita saisikaan. älä vaan pennuta koiraa jos et vanhemmista tiedä.


      • chihulleeee
        majorica kirjoitti:

        vieläkään ole papereita saanut niin tuskin tulet saamaankaan. koira ei välttämättä ole sekarotuinen mutta ilman sukutaulua on kuitenkin.
        et voi sitäpaitsi tietää onko vanhemmille teetetty pakolliset polvi-ja silmätarkastukset.

        toivottavasti kuitenkin koira on ja pysyy terveenä. kokemattomana ihmisenä tulee ikävä kyllä petetyksi usein :-(
        jos teit kauppasopimuksen niin onko edes siihen merkitty koiran vanhemmat ja lupaus koiran puhdasrotuisuudesta sekä tulevista papereista?
        jos ei ole niin aika heikoilla olet vaikka oikeuskautta etenisit.

        hyvä että kuitenkin varoitat muita koiranostajia
        etteivät lankea samaan ansaan. onhan sinulle kuitenkin iloa koirastasi vaikket niitä papereita saisikaan. älä vaan pennuta koiraa jos et vanhemmista tiedä.

        Tietenkään en aio pennuttaa ja on kyllä pikkusesta paljon iloa, niin mainio luonne sillä kyllä on :) Sain silloin ostohetekllä pyppu cardin (mikä on ilmeisesti jokin sukupuu-paperi) mut se piti lähettää sinne moskovaan exporttia varten.

        Eilen tuossa tutkailin niin tajusin vaan, että koirani näyttää aivan uskomattoman paljon tuolta venäjäntoylta, mutta katsotaan miten tässä nyt käy.

        Luulen vaan, että myyjä tietää hyvin näistä käytännöistä venäjällä ja sen takia osaa "huijata" niin vakuuttavasti.


      • chihulleeee kirjoitti:

        Tietenkään en aio pennuttaa ja on kyllä pikkusesta paljon iloa, niin mainio luonne sillä kyllä on :) Sain silloin ostohetekllä pyppu cardin (mikä on ilmeisesti jokin sukupuu-paperi) mut se piti lähettää sinne moskovaan exporttia varten.

        Eilen tuossa tutkailin niin tajusin vaan, että koirani näyttää aivan uskomattoman paljon tuolta venäjäntoylta, mutta katsotaan miten tässä nyt käy.

        Luulen vaan, että myyjä tietää hyvin näistä käytännöistä venäjällä ja sen takia osaa "huijata" niin vakuuttavasti.

        kuitenkin aika huomattava ero. Chihulla ja Venäjän TT:llä. vaikka onhan ne aika samanlaisia kuitenkin ;-)
        Chihusi on kuitenkin lyhytkarvainen? missä se ero mielestäsi eniten näkyy? olisi kiva nähdä kuva.
        nuo huijaajat osaavat hommansa ihan takulla. mutta toivotaan että kuitenkin saisit paperit ja että kaikki on kunnossa.


      • chihulille
        majorica kirjoitti:

        kuitenkin aika huomattava ero. Chihulla ja Venäjän TT:llä. vaikka onhan ne aika samanlaisia kuitenkin ;-)
        Chihusi on kuitenkin lyhytkarvainen? missä se ero mielestäsi eniten näkyy? olisi kiva nähdä kuva.
        nuo huijaajat osaavat hommansa ihan takulla. mutta toivotaan että kuitenkin saisit paperit ja että kaikki on kunnossa.

        Joo se on lyhytkarvainen mulla. Oon katellu tässä tosi paljon kuvia (tietenki ne on vaan kuvia, mut silti) molemmista roduista ja chihuilla, varsinkin lyhytkarvasilla tuo kuono näyttää melko lyhyeltä, kaula paljon lyhyemmältä, häntä paljon lyhyemmältä ja muutenkin vartalon mittasuhteet viittaavat paljon enempi siihen venäjäntoyhin. Kun tää minun koira on paljon sellainen pitkäraajaisempi ja hirmu "ruikelo" jaloista ja pää ei ole sellainen pyöreä, mikä chihulla kuuluisi olla. Voihan se olla, että sitä oikein enemmän kiinnittää huomiota ja itse kuvittelee huomaavansa tälläisiä eroja, mutta monet muutkin ovat samaa sanoneet.

        Paperit olisi tosiaan hyvä saada :) Tarkoituksena oli koiraa kuitenkin käyttää näyttelyissä yms. Paitsi että eilen kun tarkkaan lueskelin niitä chihuahuan rotumääritelmän virheitä ja hylkääviä virheitä, niin jäi mietityttämään se, että tytölläni puuttuu yksi hammas alarivistä siis silleen et on vaan 5 kun pitäis olla 6. Ja juuri nuo vartalon suhteet ja muodot ovat vähän kaukana siitä mitä pitäisi olla.


      • nyt tuli ilmi
        majorica kirjoitti:

        kuitenkin aika huomattava ero. Chihulla ja Venäjän TT:llä. vaikka onhan ne aika samanlaisia kuitenkin ;-)
        Chihusi on kuitenkin lyhytkarvainen? missä se ero mielestäsi eniten näkyy? olisi kiva nähdä kuva.
        nuo huijaajat osaavat hommansa ihan takulla. mutta toivotaan että kuitenkin saisit paperit ja että kaikki on kunnossa.

        Katoinpa tuossa huvikseen tämän myyjän uuden puhelinnumeron tiedot enirosta niin sieltä löytyi aivan eriniminen henkilö, kylläkin sama paikkakunta missä on sanonut asuvansa. Tää on niin sekalainen soppa, että ei kyllä mitään mieltä. Olisi vaan hän hoitanut ne paperit kunnialla niin olis kaikki päästy helpommalla.


      • jopas nyt
        nyt tuli ilmi kirjoitti:

        Katoinpa tuossa huvikseen tämän myyjän uuden puhelinnumeron tiedot enirosta niin sieltä löytyi aivan eriniminen henkilö, kylläkin sama paikkakunta missä on sanonut asuvansa. Tää on niin sekalainen soppa, että ei kyllä mitään mieltä. Olisi vaan hän hoitanut ne paperit kunnialla niin olis kaikki päästy helpommalla.

        Tutkailin tässä vielä googlesta sen puh.nroa ja sähköpostiosoitetta niin henkilöltähän löytyi lukuisia eri nimimerkkejä, sähköposteja ja myynti-ilmoituksia, missä myy juuri samanlaisella ilmoituksella chihuja. Voivoi.


      • jopas nyt kirjoitti:

        Tutkailin tässä vielä googlesta sen puh.nroa ja sähköpostiosoitetta niin henkilöltähän löytyi lukuisia eri nimimerkkejä, sähköposteja ja myynti-ilmoituksia, missä myy juuri samanlaisella ilmoituksella chihuja. Voivoi.

        ei voi muuta sanoa. minä olisin nyt huolissani siitä että onko koiralla tosiaankin rokotuksia tehty vaan onko rokotustodistus, jos sellainen on väärennetty :-(


      • kyllä löytyy
        majorica kirjoitti:

        ei voi muuta sanoa. minä olisin nyt huolissani siitä että onko koiralla tosiaankin rokotuksia tehty vaan onko rokotustodistus, jos sellainen on väärennetty :-(

        sellainen sininen missä on kannessa kissan ja koiran kuva (vanhempieni cairnilla, joka on ihan suomesta ostettu ja rekisteröity, on samanlainen.) Kaikki teksti siinä on kyllä venäjäksi ja siinä on leimoja ja kaikenlaisia tarroja mitkä ainaki vaikuttavat ihan "oikeanlaisilta".


      • kyllä löytyy kirjoitti:

        sellainen sininen missä on kannessa kissan ja koiran kuva (vanhempieni cairnilla, joka on ihan suomesta ostettu ja rekisteröity, on samanlainen.) Kaikki teksti siinä on kyllä venäjäksi ja siinä on leimoja ja kaikenlaisia tarroja mitkä ainaki vaikuttavat ihan "oikeanlaisilta".

        alkuperäisen viestisi. onko koira siis yli vuoden ikäinen? (viime heinäkuussa?)
        kuinka vanhana koira sinulle tuli siis?


      • on nyt
        majorica kirjoitti:

        alkuperäisen viestisi. onko koira siis yli vuoden ikäinen? (viime heinäkuussa?)
        kuinka vanhana koira sinulle tuli siis?

        koira on nyt siis vajaa 8kk, viime heinäkuussa (2008)ostin sen 4kk ikäisenä.


      • on nyt kirjoitti:

        koira on nyt siis vajaa 8kk, viime heinäkuussa (2008)ostin sen 4kk ikäisenä.

        saanut jo rokotuksia. saat tosiaankin olla onnellinen että koira on terve. kaikilla ei ole ollut yhtä hyvää tuuria.
        kirjoita ylös kaikki ne osoitteet ja meiliosoitteet ja puh. numerot ja jätä polisiille. toivottavasti saataisi kiinni nuo koirakauppiaat jotka rikastuvat tällä laittomalla touhulla.


      • majorica kirjoitti:

        saanut jo rokotuksia. saat tosiaankin olla onnellinen että koira on terve. kaikilla ei ole ollut yhtä hyvää tuuria.
        kirjoita ylös kaikki ne osoitteet ja meiliosoitteet ja puh. numerot ja jätä polisiille. toivottavasti saataisi kiinni nuo koirakauppiaat jotka rikastuvat tällä laittomalla touhulla.

        pentua ei ole salakuljetettu maahan vaan tuotu muuten rajan yli ei tuossa touhussa ole mitään laitonta valitettavasti.
        Poliiseilla ei ole mitään mahdollisuutta puuttua asiaan jos joku haluaa välittää pentutehtaissa tuotettuja koiria.


      • Haukullinen kirjoitti:

        pentua ei ole salakuljetettu maahan vaan tuotu muuten rajan yli ei tuossa touhussa ole mitään laitonta valitettavasti.
        Poliiseilla ei ole mitään mahdollisuutta puuttua asiaan jos joku haluaa välittää pentutehtaissa tuotettuja koiria.

        ihminen ihan laillisesti tuo koiria niin ei varmaan tarvitse käyttää eri nimiä ja osoitteita.
        en tiedä sitten kuinka vakava rikos on tuo että
        lupaa paperit ja sitten ei saakkaan?
        varmaankaan koirapassien väärentäminen ei ole jollekkin rahan hankkijalle iso juttu.
        passissa kun ei edes tarvitse olla koiran kuvaa.

        ikäviä juttuja nämä. ja se on mielestäni pahinta sen lisäksi että koira saattaa sairastua ja emot kärsii, että saattavat tuoda tauteja mukanaan ja tartuttaa niitä eteenpäin :-(


      • majorica kirjoitti:

        ihminen ihan laillisesti tuo koiria niin ei varmaan tarvitse käyttää eri nimiä ja osoitteita.
        en tiedä sitten kuinka vakava rikos on tuo että
        lupaa paperit ja sitten ei saakkaan?
        varmaankaan koirapassien väärentäminen ei ole jollekkin rahan hankkijalle iso juttu.
        passissa kun ei edes tarvitse olla koiran kuvaa.

        ikäviä juttuja nämä. ja se on mielestäni pahinta sen lisäksi että koira saattaa sairastua ja emot kärsii, että saattavat tuoda tauteja mukanaan ja tartuttaa niitä eteenpäin :-(

        hyvänsä haluaa ryhtyä tuomaan maahan tai vaikkapa kotimaisia pentuja trokata ei laissa ole mitään pykälää joka sen estäisi.

        Ainoa rikos joka aloittajan tapauksessa on tapahtunut mikäli pentua ei ole salakuljetettu maahan on petos koska on luvannut paperit jos niitä papereita ei olekaan.
        Eläinsuojelulaissa ei ole mitään minkä nojalla koirakauppaan voisi puuttua.


      • Haukullinen kirjoitti:

        hyvänsä haluaa ryhtyä tuomaan maahan tai vaikkapa kotimaisia pentuja trokata ei laissa ole mitään pykälää joka sen estäisi.

        Ainoa rikos joka aloittajan tapauksessa on tapahtunut mikäli pentua ei ole salakuljetettu maahan on petos koska on luvannut paperit jos niitä papereita ei olekaan.
        Eläinsuojelulaissa ei ole mitään minkä nojalla koirakauppaan voisi puuttua.

        siis ole ihan varma siitä onko tuotu laittomasti vai laillisesti.
        joka tapauksessa surullista. Chihuja on vaikea löytää ja halvemmat hinnat houkuttaa monia.
        vasta tässä muutama päivä sitten yksi kysyi että teetänkö pentuja koirillani saadakseni edes vähän ostohinnasta takaisin?
        ei kaikki ymmärrä koirien arvoa ihmiselle muuta kuin rahassa mitattuna :-(


      • on nyt kirjoitti:

        koira on nyt siis vajaa 8kk, viime heinäkuussa (2008)ostin sen 4kk ikäisenä.

        vielä kysyn oliko koirallasi siru tai tatuointi ?


      • löytyy
        Sikra kirjoitti:

        vielä kysyn oliko koirallasi siru tai tatuointi ?

        On siru ja toimiva.


      • kallista
        majorica kirjoitti:

        ihminen ihan laillisesti tuo koiria niin ei varmaan tarvitse käyttää eri nimiä ja osoitteita.
        en tiedä sitten kuinka vakava rikos on tuo että
        lupaa paperit ja sitten ei saakkaan?
        varmaankaan koirapassien väärentäminen ei ole jollekkin rahan hankkijalle iso juttu.
        passissa kun ei edes tarvitse olla koiran kuvaa.

        ikäviä juttuja nämä. ja se on mielestäni pahinta sen lisäksi että koira saattaa sairastua ja emot kärsii, että saattavat tuoda tauteja mukanaan ja tartuttaa niitä eteenpäin :-(

        Koira ei todellakaan ollut halpa, hinta 1800e, jotenka vielä tyhmänä luulin, että siihen hintaan kyllä saan ne paperit. Siis siitä oli kysymys, että onko se maahantuoja tai mikä lie kuljettaja maksanut tullissa sen jonkun maksun, kennelliitosta sanottiin näin. Jos siitä maksusta ei ole sitä tulliselvitystä niin se on silloin jollain tapaa laittomasti maahantuotu.


    • kannattais nuita

      koirii ostella, mistä sen tiedät mitä perinnöllisiäkin tauteja ne geeneissään kantaa.

      Ihmiset ei ikinä opi, mut kanna vaan seurakset itekses.

      • tällästä

        Täältä on näköjään niin turhaa tulla mitään neuvoa kysymään. Oli asia mikä tahansa niin aina saa takaisin jotain "turhaa" jauhamista. Olen jo tajunnut sen verran tässä että koiran ostaminen oli todella tyhmää ja itse pitää ne seuraukset siitä kantaa. Jotain selvyyttä kuitenkin haluan enkä vaan myyjän jatkaa porskuttaa toimintaansa!


      • tällästä kirjoitti:

        Täältä on näköjään niin turhaa tulla mitään neuvoa kysymään. Oli asia mikä tahansa niin aina saa takaisin jotain "turhaa" jauhamista. Olen jo tajunnut sen verran tässä että koiran ostaminen oli todella tyhmää ja itse pitää ne seuraukset siitä kantaa. Jotain selvyyttä kuitenkin haluan enkä vaan myyjän jatkaa porskuttaa toimintaansa!

        Siis mitä neuvoa vielä haluat?
        Eikö nyt ole tullut jo aika selväksi,mitä voi tehdä?
        Se miksi et ole papereita saanut tai et saa,ei sitä kukaan voi tietää.Onko kyseessä sekarotuinen,paperiton,mitä lie.Mutta melkoisella todennäköisyydellä jotain mäihää on.Muuten olisit vähintäänkin EP:n saanut jo kaupantekohetkellä.


      • ei ole
        molossi kirjoitti:

        Siis mitä neuvoa vielä haluat?
        Eikö nyt ole tullut jo aika selväksi,mitä voi tehdä?
        Se miksi et ole papereita saanut tai et saa,ei sitä kukaan voi tietää.Onko kyseessä sekarotuinen,paperiton,mitä lie.Mutta melkoisella todennäköisyydellä jotain mäihää on.Muuten olisit vähintäänkin EP:n saanut jo kaupantekohetkellä.

        pakollisia polvitutkimukset.

        EP:n saaminen saattaa kestää,juurikin kuulin että jos maksaa extraa saa nopemmmin.
        Jopa tuo vuorokaudessa saaminen onnistuu,kun lyö vaan rahaa tiskiin paikanpäällä,sen verran rahanahneita ja korruptoituneita ovat itänaapurin kennelliitossa.

        Kysy tältä trokarilta/välittäjältä koiran kasvattajan yhteystiedot ja yritä hoitaa asia itse etenemään.


    • että sinua on huijattu kunnolla. Teittekö kaupasta paperin? En tiedä auttaako,,mutta sinuna ottaisin yhteyttä poliisiin ja tekisin rikosilmoituksen.
      Mielestäni tuollainen on vakavaa,,ja ja siihen pitäisi puuttua.
      On sinulla sentään ilon aihettakin,,sulla on kiva koira.
      Myyjä tuntuu viestejäsi lukiessa skoijarilta. Osaa hyvin vedota tunteisiisi,,ottaa koira takaisin ja myydä eteenpäin.

      • Lue aiemmat viestit!

        "Poliisiin olen ollut yhteydessä ja sovittiin ettei vielä tehdä tutkintapyyntöä vaan yritetään hoitaa asiaa oikeusavustajan kanssa."


      • mutta olet
        Lue aiemmat viestit! kirjoitti:

        "Poliisiin olen ollut yhteydessä ja sovittiin ettei vielä tehdä tutkintapyyntöä vaan yritetään hoitaa asiaa oikeusavustajan kanssa."

        TYHMÄ!!! Juuri sinun laisesi pentujen ostelijat, olette niitä jotka tekevät sen homman trokareille kannattavaksi! Todennäköisesti pentusi emo viruu jossain pentutehtaassa tuotantokoneena! Miten kukaan ihminen voi olla nykypäivänä niin tietämätön ja tyhmä ettei ole muka kuullut tai lukenut pimeän pentukaupan vaaroista????


      • tiedän
        mutta olet kirjoitti:

        TYHMÄ!!! Juuri sinun laisesi pentujen ostelijat, olette niitä jotka tekevät sen homman trokareille kannattavaksi! Todennäköisesti pentusi emo viruu jossain pentutehtaassa tuotantokoneena! Miten kukaan ihminen voi olla nykypäivänä niin tietämätön ja tyhmä ettei ole muka kuullut tai lukenut pimeän pentukaupan vaaroista????

        Olen kyllä jo tajunnut sen miten tyhmästi tein! Yritän nyt saada kaikin keinoin sen homman edes tämän yhden tyypin osalta loppumaan. Luulitko etten ole sitä vielä tajunnut, miten huono päätös se osto oli?


      • Lue aiemmat viestit! kirjoitti:

        "Poliisiin olen ollut yhteydessä ja sovittiin ettei vielä tehdä tutkintapyyntöä vaan yritetään hoitaa asiaa oikeusavustajan kanssa."

        ja siitä en ainakaan huomannut kohtaa, jossa olisit kertonut tehneesi ilmon.


    • mua kyllä kiinnostaisi, missä lahdessa on tuollainen jobbari/huijari, ois ihan hyvä tietää....????

      • sieltä hollolan

        läheltä käytiin koira hakemassa, mut tää ihminen itse asuu helsingissä. Se oli hänen vanhempien koti. Asun ite kaukana sieltä niin en osaa tarkemmin sanoa. On minulla se osoite kyllä.


      • sieltä hollolan kirjoitti:

        läheltä käytiin koira hakemassa, mut tää ihminen itse asuu helsingissä. Se oli hänen vanhempien koti. Asun ite kaukana sieltä niin en osaa tarkemmin sanoa. On minulla se osoite kyllä.

        muutamia vuosia sitten olin tulossa myös sieltä helsingistä ostamaan chihua. kaikki oli jo valmista ja sovittu. mutta pyysin tätä ihmistä tilaamaan minulle hakupäiväksi el.lääkärille ajan helsingistä joka tarkastaisi koiran ja myös kaikki paperit.halusin myös että tämä myyjä siis tulisi el.lääkärille mukaan. silloin hän peruikin kaikki. monta puhelua kerettiin soittelemaan ennen sitä ja hän kuullosti tosi vakavalta. :-(((((


      • diuvadiuva.
        majorica kirjoitti:

        muutamia vuosia sitten olin tulossa myös sieltä helsingistä ostamaan chihua. kaikki oli jo valmista ja sovittu. mutta pyysin tätä ihmistä tilaamaan minulle hakupäiväksi el.lääkärille ajan helsingistä joka tarkastaisi koiran ja myös kaikki paperit.halusin myös että tämä myyjä siis tulisi el.lääkärille mukaan. silloin hän peruikin kaikki. monta puhelua kerettiin soittelemaan ennen sitä ja hän kuullosti tosi vakavalta. :-(((((

        Millään kertomaan henkilöstä vaikka etunimeä? Mulla on kaikki paperit yms. tallella koneella ja paperilla. Tänään hän myönsi, että ei ole koirasta minkäänlaisia tulliselvityksiä, elikkäs on ilmeisesti ihan laittomasti maahantuotu, niin ainakin kennelliitosta sanottiin :( Mut tosiaan pitää olla kiitollinen että on terve ja aivan ihana koira muuten.


      • diuvadiuva. kirjoitti:

        Millään kertomaan henkilöstä vaikka etunimeä? Mulla on kaikki paperit yms. tallella koneella ja paperilla. Tänään hän myönsi, että ei ole koirasta minkäänlaisia tulliselvityksiä, elikkäs on ilmeisesti ihan laittomasti maahantuotu, niin ainakin kennelliitosta sanottiin :( Mut tosiaan pitää olla kiitollinen että on terve ja aivan ihana koira muuten.

        muistasin. kaikki tiedot oli säästetty silloin mun tietokoneelle mutta kun se meni rikki niin kaikki hävisi.
        sen muistan että hän oman kertoman mukaansa möi pennut helsingissä ystävänsä puolesta koska ystävänsä asui ylempänä suomessa ja sieltä pentuja oli vaikeampi monille hakea.
        minuakin silloin epäilytti koko asia mutta hän vakuutti kaikkien papereiden olevan kunnossa.
        mutta kaatui kuitenkin sitten tuohon el.lääkäri juttuun. onneksi niin!!!!


      • sieltä hollolan kirjoitti:

        läheltä käytiin koira hakemassa, mut tää ihminen itse asuu helsingissä. Se oli hänen vanhempien koti. Asun ite kaukana sieltä niin en osaa tarkemmin sanoa. On minulla se osoite kyllä.

        jos viitsit niin laita mulle sähkäriin nuo tiedot,
        ...hollola on täälä niin laaja käsite..iso alue...

        [email protected]


      • ihan kummallista..
        majorica kirjoitti:

        muistasin. kaikki tiedot oli säästetty silloin mun tietokoneelle mutta kun se meni rikki niin kaikki hävisi.
        sen muistan että hän oman kertoman mukaansa möi pennut helsingissä ystävänsä puolesta koska ystävänsä asui ylempänä suomessa ja sieltä pentuja oli vaikeampi monille hakea.
        minuakin silloin epäilytti koko asia mutta hän vakuutti kaikkien papereiden olevan kunnossa.
        mutta kaatui kuitenkin sitten tuohon el.lääkäri juttuun. onneksi niin!!!!

        Meillä ei ole ollut tuollaisesta puhetta, mutta eikai kukaan nyt samoja syitä aina käyttäisi. Tämä henkilö ei vaan tunnu tietävän suomen laista yhtään mitään. Harmi vaan, että onnistuin näppini tähän sotkemaan, mutta toisaalta joku toinen ei välttämättä tajuaisi selvittää asiaa loppuun asti, minkä minä kyllä aion tehdä. En todellakaan anna enä jatkaa tuota toimintaa jos se vaan on jotenkin mahdollista saada loppumaan! Kumpa saisin jotenkin niiden muiden pentujen ostajien yhteystietoja niin voisi kysellä mitä heille on luvattu ja selitelty.


      • jotakinn
        Sikra kirjoitti:

        jos viitsit niin laita mulle sähkäriin nuo tiedot,
        ...hollola on täälä niin laaja käsite..iso alue...

        [email protected]

        sano jos haluat vielä tarkemmin :)


    • kokemuksia on

      Kuulostaa tutulta tilanteelta!
      Saanko udella että alkaako myyjän nimi ju....?

      • se alkaa

        Tan.. :D tai niin se väittää.


    • minä ostan koirani

      luotettavilta ja tunnollisilta kasvattajilta täältä Suomesta. Jos tuontia suunnittelisin, kyselisin neuvoja ym. rotukohtaisilta kasvattajilta mitä ottaa huomioon -mahdollisesti myös heidän tuontejensa perään. Jos olit valmis maksamaan koirastasi 1800e, miksi et kääntynyt oikean kasvattajan puoleen? Miksi otit koiran vaikka ostohetkellä paljastui että kyse on ulkomaalaisesta koirasta?

      Olen pahoillani puolestasi.

      • arkipiru

        Mikä ihme ihmisiä vetyää ulkomaisiin pentuihin???

        Kyse ei ainakaan VOI olla paremmasta sukupuusta tai muusta vastaavasta, sillä kuten tämäkin tapaus osoitti, turhaa rahaa palaa.

        Koirakaupoissakin pitäisi olla järki mukana.


      • chinhuh
        arkipiru kirjoitti:

        Mikä ihme ihmisiä vetyää ulkomaisiin pentuihin???

        Kyse ei ainakaan VOI olla paremmasta sukupuusta tai muusta vastaavasta, sillä kuten tämäkin tapaus osoitti, turhaa rahaa palaa.

        Koirakaupoissakin pitäisi olla järki mukana.

        Mutta sain vasta ostohetkellä tietää, että koira on tuotu venäjältä ja myyjä samoin kotoisin sieltä. Hän vakuutti minulle, että laitan vaan tuon ja tuon paperin kennelliittoon niin saan suomalaiset paperit. Jos joskus seuraavan koiran ostan, niin katson kyllä hyvin tarkasti keneltä ja mistä, mutta tuontikoira se ei ainakaan ole!!! En vaan tajunnut silloin vielä, että tästä voi kehittyä näinkin suuret ongelmat, jos olisin ennen ostoa tiennyt, että koira on tuontikoira olisin ottanut asioista enemmän ja tarkemmin selvää. Tiedän, että tein tyhmästi ja saan itse nyt kärsiä siitä, mutta kuten sanottu: aion yrittää kaikin keinoin saada ne paperit ja jotain rajaa tähän touhuun.


      • arkipiru
        chinhuh kirjoitti:

        Mutta sain vasta ostohetkellä tietää, että koira on tuotu venäjältä ja myyjä samoin kotoisin sieltä. Hän vakuutti minulle, että laitan vaan tuon ja tuon paperin kennelliittoon niin saan suomalaiset paperit. Jos joskus seuraavan koiran ostan, niin katson kyllä hyvin tarkasti keneltä ja mistä, mutta tuontikoira se ei ainakaan ole!!! En vaan tajunnut silloin vielä, että tästä voi kehittyä näinkin suuret ongelmat, jos olisin ennen ostoa tiennyt, että koira on tuontikoira olisin ottanut asioista enemmän ja tarkemmin selvää. Tiedän, että tein tyhmästi ja saan itse nyt kärsiä siitä, mutta kuten sanottu: aion yrittää kaikin keinoin saada ne paperit ja jotain rajaa tähän touhuun.

        pentuhan on suloinen, vai mitä, ja voi hyvin???

        Sinun on opittava ostamaan seuraava koira oikealla tavalla, mutta sitä ennen sinun pitää huolehtia siitä nykyisestä pienokaisesta.

        Eihän se sentään pennun vika ole että sinua kusetettiin.


      • diuvadiuva.
        arkipiru kirjoitti:

        pentuhan on suloinen, vai mitä, ja voi hyvin???

        Sinun on opittava ostamaan seuraava koira oikealla tavalla, mutta sitä ennen sinun pitää huolehtia siitä nykyisestä pienokaisesta.

        Eihän se sentään pennun vika ole että sinua kusetettiin.

        Hoidan pentua niin hyvin kuin mahdollista ja teen tosiaan aivan kaikkeni että sillä on hyvä olla. Myyjä jo ehdotti moneen kertaan, että veisin pennun takisin ja se pistäisi sen uudelleen myyntiin, mutta sanoin sille aivan suoraan että ei ikinä! Turha edes ehdottaa tuollaista.

        Pentu voi hyvin ja on iloinen tyttö :) Olen kuitenkin hyvin onnellinen siitä, että sain juuri tämän koiran vaikka tässä ongelmia onkin. Hän on vain luonteeltaan ja kaikilta osin niin ihana.

        Ja kun seuraavan koiraaan ostan joskus niin olen tästä oppinut todella paljon, keneltä ostan ja mitä kaikkea on hyvä selvittää etukäteen ja muistaa vielä kaupantekohetkellä.


      • puolustelematta

        tavallaan ymmärrän miten nämä hänen tekemänsä kaupat ovat menneet ja mikä sai hänet koiran ostamaan.

        Itse olen nimittäin etsinyt sopivaa koiraa puolisen vuotta, eikä tunnu löytyvän oikeanlaista mistään! Pienet koirarodut ovat nyt kovin kysyttyjä ja sen kyllä huomaa. Epätoivo valtaa koirakuumeisen etsijän ja silloin tietokone vie Keltaisen pörssin/Apulan sivuille - noille saiteille, joita pentutehtailijat/koirahuijarit käyttävät toiminnassaan hyväkseen. Löytyy ilmoitus söpöllä pennun kuvalla ja kiinnostus herää. Tarinan lopun tiedämmekin jo.

        En siis todellakaan puolustele aloittajan tekemiä ajattelemattomia kauppoja, mutta empaattinen puoleni ymmärtää mikä hänet on kauppojen hieromiseen "ajanut". Koirakuume ja luotettavien kasvattajien pentusivuilla jatkuva "Ei pentuja tällä hetkellä" = ei hyvä yhdistelmä.
        Varsinkin kun hän oli jo paikan päällä pentua katsomassa ja ostamassa pennun venäläisen alkuperän selvitessä, osaan kuvitella miten kauhealta olisi tuntunut lähteä paikalta tyhjin käsin.
        Juuri tämän vuoksi myyjä pennun alkuperän kertomista face-to-face-tapaamiseen saakka pitkittikin. Kuten täällä jo aiemmin sanottu, tunteisiin nämä kierot keplottelijat osaavat vedota.

        Vaan kuten kaikessa muussakin, tulisi koiran hankinnassakin muistaa vanha sananlasku: hiljaa hyvä tulee. Vaikka se vaikealta kaikessa koirankaipuussa tuntuukin, odotus palkitaan, kun kunnon kasvattajalle syntyy juuri se unelmiesi koira.


      • samaa mieltä
        puolustelematta kirjoitti:

        tavallaan ymmärrän miten nämä hänen tekemänsä kaupat ovat menneet ja mikä sai hänet koiran ostamaan.

        Itse olen nimittäin etsinyt sopivaa koiraa puolisen vuotta, eikä tunnu löytyvän oikeanlaista mistään! Pienet koirarodut ovat nyt kovin kysyttyjä ja sen kyllä huomaa. Epätoivo valtaa koirakuumeisen etsijän ja silloin tietokone vie Keltaisen pörssin/Apulan sivuille - noille saiteille, joita pentutehtailijat/koirahuijarit käyttävät toiminnassaan hyväkseen. Löytyy ilmoitus söpöllä pennun kuvalla ja kiinnostus herää. Tarinan lopun tiedämmekin jo.

        En siis todellakaan puolustele aloittajan tekemiä ajattelemattomia kauppoja, mutta empaattinen puoleni ymmärtää mikä hänet on kauppojen hieromiseen "ajanut". Koirakuume ja luotettavien kasvattajien pentusivuilla jatkuva "Ei pentuja tällä hetkellä" = ei hyvä yhdistelmä.
        Varsinkin kun hän oli jo paikan päällä pentua katsomassa ja ostamassa pennun venäläisen alkuperän selvitessä, osaan kuvitella miten kauhealta olisi tuntunut lähteä paikalta tyhjin käsin.
        Juuri tämän vuoksi myyjä pennun alkuperän kertomista face-to-face-tapaamiseen saakka pitkittikin. Kuten täällä jo aiemmin sanottu, tunteisiin nämä kierot keplottelijat osaavat vedota.

        Vaan kuten kaikessa muussakin, tulisi koiran hankinnassakin muistaa vanha sananlasku: hiljaa hyvä tulee. Vaikka se vaikealta kaikessa koirankaipuussa tuntuukin, odotus palkitaan, kun kunnon kasvattajalle syntyy juuri se unelmiesi koira.

        Koirankuume ja koiran kaipuu ovat isoja, usein ylitsepääsemättömiä tunteita. Mutta silti nimenomaan -maltti on valttia. Meillä pennusta alettiin puhua reilu vuosi sitten syksyllä, otimme yhteyttä läheiseen kenneliin joka kasvatti haluamaamme rotua, kävimme siellä katsomassa koiria näyttäytymässä kasvattajalle, ja seuraavasta tulevasta pentueesta aloimme suunnitella omaa pientämme. N.9kk siitä kun ensimmäistä kertaa kasvattajan luona kävimme, meidän pentumme syntyi. Parhaillaan meillä arkea ihastuttaa puolivuotias poikakoira. Olemme tyytyväisiä että jaksoimme odottaa (tuolloinkin edullisempia, paperittomia "puhdasrotuisia" oli näilläkin sivuilla kaupan). Paras hetki tämän astisessa elämässä oli se hetki kun kasvattaja soitti välittömästi synnytyksen jälkeen ja sanoi että täällä tämä meidän ... itkee, kuuletko. :D Kyllä kuulin ja meinasi siinä vaiheessa itkukin jo päästä. Odotusaika on ihanaa kaikessa kamaluudessaan, niin kiire ei pitäisi pennun saannilla olla että suostuu ottamaan minkä tahansa. Ja raha on kaikista huonoin vaikutin valinnalle (itsekin nuorena opiskelijana voin sanoa että tekee tiukkaa säästää, mutta on se arvoista että tietää suvun ja suvun rasitteet jo valmiiksi oman pentunsa taustalta).

        Kannattaa siis ottaa rohkeasti kasvattajiin yhteyttä ja kysellä pentusuunnitelmista -jos se oma kullannuppu sieltä vielä tulee.. ;) Onnea pennun hankintaan!


      • tsemppauksesta!
        samaa mieltä kirjoitti:

        Koirankuume ja koiran kaipuu ovat isoja, usein ylitsepääsemättömiä tunteita. Mutta silti nimenomaan -maltti on valttia. Meillä pennusta alettiin puhua reilu vuosi sitten syksyllä, otimme yhteyttä läheiseen kenneliin joka kasvatti haluamaamme rotua, kävimme siellä katsomassa koiria näyttäytymässä kasvattajalle, ja seuraavasta tulevasta pentueesta aloimme suunnitella omaa pientämme. N.9kk siitä kun ensimmäistä kertaa kasvattajan luona kävimme, meidän pentumme syntyi. Parhaillaan meillä arkea ihastuttaa puolivuotias poikakoira. Olemme tyytyväisiä että jaksoimme odottaa (tuolloinkin edullisempia, paperittomia "puhdasrotuisia" oli näilläkin sivuilla kaupan). Paras hetki tämän astisessa elämässä oli se hetki kun kasvattaja soitti välittömästi synnytyksen jälkeen ja sanoi että täällä tämä meidän ... itkee, kuuletko. :D Kyllä kuulin ja meinasi siinä vaiheessa itkukin jo päästä. Odotusaika on ihanaa kaikessa kamaluudessaan, niin kiire ei pitäisi pennun saannilla olla että suostuu ottamaan minkä tahansa. Ja raha on kaikista huonoin vaikutin valinnalle (itsekin nuorena opiskelijana voin sanoa että tekee tiukkaa säästää, mutta on se arvoista että tietää suvun ja suvun rasitteet jo valmiiksi oman pentunsa taustalta).

        Kannattaa siis ottaa rohkeasti kasvattajiin yhteyttä ja kysellä pentusuunnitelmista -jos se oma kullannuppu sieltä vielä tulee.. ;) Onnea pennun hankintaan!

        Ooh, oli varmasti hieno hetki kuulla pikkuisen ulisevan taustalla :---) Tiedän, että itse olisin puhjennut kyyneliin, sillä nytkin silmäkulma kostui pelkästään siitä, että luin sinun kokemuksestasi :D

        Itsekin olen nuori, joten rahaa ei todellakaan ole liikaa, mutta pennun ostossa se ei ole ratkaiseva tekijä. Pentu saa olla kallis, sillä siitä tulee elinkumppani seuraaviksi n. 15 vuodeksi, joten jos sen hinnan jakaa viidelletoista vuodelle per päivä, niin eipä ole kallis päivähinta ;) Ja paljon huonomminkin tuon hinnan voisi käyttää, esim. tupakointiin. (Yli 2 000 € rodusta kuin roduta on kyllä jo mielestäni ylirahastusta.)

        Jään kärvistellen odottelemaan sitä oikeaa pikkuista ja toivotan teille mukavaa joulun odotusta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      225
      7017
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      45
      1295
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1102
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      911
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      49
      875
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      62
      867
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      96
      836
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      801
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      776
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      753
    Aihe