HJUV PASANEN LAMPI HEIKKINEN PARHAAT VENÄLÄIS PELURIT

nikolai kopeloi

allaoleva on hienoa teksti mutta huonoa pilaa suomaliselta toimittajalta iltiksessä oli

.


Sovetskij Sport oli valinnut kansikuvakseen otoksen, jossa näkyy selkeästi, kuinka Suomen oma pelaaja koskee viimeisenä myös Andrei Arshavinin tekemään 3-0 maaliin.

Kuvassa Markus Heikkinen on jalka ojollaan maalin edustalla pysäytysyrityksensä jälkeen, ja pallo matkaa vääjäämättä kohti Suomen verkkoja.

PERKALE MÄ TEIN MAALIN ÄSH SE OLIKI OMA MAALI JIPPIII HUOKAISI HEIKKINEN

- Jälleen pallo lentää Suomen maaliin oman puolustajan jaloista, kuten kaksi aiempaakin maalia, lehti kirjoittaa kuvatekstissään.



- Eläköön lokakuun vallankehitys, lehti julistaa vapaasti suomennettuna ja ylistää Venäjän joukkuetta, joka "hyökkäsi pelin ensimmäisestä minuutista viimeiseen minuuttiin asti".

Käytännölliset fanit

kuinka jotkut Suomen kannattajat ovat pukeutuneet stadionille jopa turkiksiin lokakuista iltaa varten.

- Meidän vitseissämme suomalaiset ovat aina hitaita ja yksinkertaisia, mutta tosielämässä he ovatkin hyvin käytännöllisiä,

"Lampi ohjaa innolla maaliinsa" PALJONKO MAKSETTIIN RUPLIA JA VOTKAA LITROITTAIN KAI

Sitten onkin jo aika siirtyä otteluselostukseen.

Ensimmäisen Suomen oman maalin tekee Petri Pasanen, vaikka aluksi maali on mennä Pavel Pogrebnjakin piikkiin.

- Pavel käyttäytyy hillitysti eikä yritä ottaa kunniaa toiselta - ja aivan oikein, kunnia kuuluu Pasaselle,

Kun Suomi tekee toisen maalin omiin verkkoihinsa, Konstantin Zyrjanov on lehden mukaan hetken pöllämystynyt.

- Zyrjanov ei voi uskoa, että Veli Lampi ohjaa sellaisella innolla pallon omaan maaliinsa. Myös muut pelaajamme ovat ihmeissään eivätkä edes oikein osaa juhlia, toimittaja huomioi.

- Tällaista on harvoin nähty MM-karsinnoissa. Tehkäähän vielä kolmaskin oma maali! Bodrov innostuu.

"Mekin haluamme tehdä maaleja!"

Samassa toimittaja suree kuitenkin venäläispelaajien kohtaloa, kun Suomi vie heiltä kaiken maalinteon ilon.


TÄMÄ ON HELMIEN HELMI
- Meidänkin pelaajamme haluaisivat päästä tekemään maaleja, edes vaikkapa yhden.

3-0 maalista Bodrov antaa lopulta kunniaa Arshavinille, mutta huomauttaa samalla, että sekin meni itse asiassa suomalaispuolustajan jalasta.

- Ihmeellisiä kavereita nämä suomalaiset! Tekivät kolme osumaa Saksan verkkoihin syyskuussa ja nytkin he kunnostautuivat kolmella maalilla, hän ironisoi.

2

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hjuvahjuva

      Hyvä, jos Venäjän poika osaa pelata palloa.
      Ydinvoimaloiden turvallisuuden lisäämiseen, luonnon suojeluun ja lasten hoitoonhan se tarvitsee Suomen poikien apua.

    • -----------------

      Mitäs väliä sillä on? Onko joku tämän palstan aloittaja rasvaamassa köyttä häpeästä? Jos on, niin se on ihan luonnollista ja suotavaakin poistumaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      262
      9416
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      320
      6585
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      68
      1574
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1371
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      92
      1205
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1141
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1013
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      40
      842
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      736
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      311
      728
    Aihe