tarjosi koulutupaikkaa. Kieltäydyin vedoten että,olen sairaslomalla.Työkkäri katkaisi kaikki maksut,nyt vaatii selvityspyyntöä.Olen selästäni sairaslomalla ja työkkäri yritti yhdistelmäajoneuvonkuljettajan kursille. Jep...jep ja mitähän vielä. Ja hullun tapauksen tästä tekee,sen että minulla on jo ns. rekka-kortti. Näin laihian työvoimatoimistossa.
Sairasloman aikana työkkäri
ABE CE
141015
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
No, etpä ole ainut tuollaisen idioottimaisuuden kohteeksi joutunut. Palstalla oli joskus toinenkin tarina, jossa työtöntä pakotettiin menemään sellaiselle kuljettajakurssille, jonka kortti hänellä jo oli. Sukulaispoikaakin oltiin patistamassa kuljettajakurssille, vaikka oli taskussa juuri suoritettu kortti ja varsinainen ammattikoulutus ihan muulle alalle. Onneksi pääsi oman alansa töihin. Näköjään jotkut työkkärit eivät tiedä, mihin koulutusmäärärahojaan tuhlaisivat.
Jäipä varsinaiseen asiaan ottamatta kantaa.
Vastaa huolellisesti ja seikkaperäisesti selvityspyyntöön, laita liitteeksi sairauslomatodistus ja kopio ajokortistasi.
itse ilmoitin työkkäriin meneväni leikkaukseen seuraavana päivänä eikä ollut mitään tietoa sairaalassa olo ajasta tai sairausloman pituudesta. no, käskivät tulla HETI sairaalasta päästyäni käymään siellä.
No pääsin pois sairaalasta muutaman päivän päästä, taksilla koska ei ollut ketään kuka olisi pystynyt kuskaamaan. kotiin päästyäni soitin työkkäriin että pääsin nyt sairaalasta mutta sinne en pysty tulemaan koska en pysty juuri kävelemään, istumaan tai seisomaan, lähinnä makoilu onnistuu ja olen SAIRAS ja siitä on lomaa kirjoitettu. työkkärin täti mutisi että pitäisi tulla ja sovittu mikä sovittu. sanoi kuitenkin kirjoittavansa tietoihini että olen kotiutunut. seuraavana päivänä kävin netissä katsomassa mitä täti oli sinne kirjoitellut minusta ja niinpä niin, "hakija ilmoitti olevansa edelleen sairaalassa, ei päivärahan maksua sairaalassaoloajalta" tms. kelalle oli myös laittanut vastaavan lausunnon.
soitimpa sitten tietysti työkkäriin ja sain asian korjattua ja tämä toinen täti sanoi että miten kukaan on voinut sopia kanssani että tulen sairaana hakemaan töitä.
Raumalla tänä syksynä kävi meikäläisellekin tuo sama juttu Suokkaan Terhi nakitti yhdistelmä kurssille vaikka kortti adr taskussa.
Oli pakko hakea tuohon.. Mutta hakemukseen laitoin tietojeni lisäksi. Vasemmistoliiton aktivisti, greenpeacen jäsen ja erään ammattiliiton entinen pääluottamusmies.
Peljästyi järjestävä työkkäri (jossa valinnoissa mukana myös harjoittelupaikan antajia) sen verran
ettei mahtunut kursille. Mutta välttyi kivasti karenssilta.
Mutta minun kohdalla Suokkaan harjoittama ajojahti alkoi tuosta tapauksesta.
Olehan varovainen joku vanha haahka on ottanut sinut hampaisiin.
Itselläni oli sellainen tilanne, jossa olin töissä, mutta koska töitä oli vain reilut 20h/vko, olin myöskin työkkärissä työnhakijana. Minulla on ammatillinen koulutus, mutta olin tehnyt hoitoalan töitä viimeiset vuodet, vaikka niistä opinnoista puuttuukin noin kolmannes. Ja mitä teki työkkäri. Laittoi minulle kirjeen, jossa käskettiin hakea kotitalousalan kurssille, joka antaa valmiuksia työskentelyyn eri vammaisryhmien kanssa ym. Koulutuksen teoriaopinnot järjestetään työssäoppimisen lomassa, ja työ olisi käsittääkseni ollut lähinnä kotisiivouksia. Oli itse opinto-osuus aika heppoinen, lähinnä vissiin muodon vuoksi kyhätty kasaan. Myöskään opintojen kestosta ei ollut kuin maininta "yksilöllinen". Ihmettelin asiaa työkkäriin, ja paljastui, että tuo ositus oli lähetetty minulle siksi, että ei ollut löytynyt hakijoita muuten. Siis minun olisi pitänyt irtisanoutua työstä, ja aloittaa "opinnot", jotka minulla jo on aiemmassa ammatissani paljon laajemminkin suoritettuna. Loppu tulema oli se, että minun ei sitten tarvinnutkaan hakea, eikä ongelmia ollut. Mutta joku kotisiivousyrittäjä visiin nyttenkin valittaa "työvoimapulaa".
lääkitys selän takia. (mm.Tramal 50mg)
Lääkäri kehotti välttämään autolla ajoa,lääkityksen alaisena.Eli työkkäri mukaan pitäisi vissiin rekalla lähtiä tappamaan,muita tiellä kulkijoita.
tramalia.itse popsin aikoinaan 4-6 tabua päivässä,mutta ei auttanut ja nyt temgesic lääkkeenä ja saan muuten ajaa autoa laillisesti senkin kanssa.
????????????
ja kaatua sitten saappaat jalassa. Siten rahoitat yhteiskuntaa ja sinusta koituu mahdollisimman vähän kustannuksia yhteiskunnalle. Tällaista yhteiskuntaahan kaikki ajaa joko aktiivisesti tai välinpitämättöminä protestoimaan.
että saisin karensin,tuosta kun en aloittanut koulutusta kun ole sairaslomalla.No,yöt pitenee......et silleen.....
Sieelä ovat yllättävän kiinnostuneita näissä tilanteissa auttamaan. Itselläni oli kiistaa työkkärin kanssa, ja ääni muuttui kellossa samantien, kun ministeriö auttoi lainpykälissä ja sen tulkinnoissa. Lopussa sähköposti, johon voit ihmettelysi asiasta laittaa. Voit yllättyä iloisesti, miten siellä sinunkin asiasi kuunnellaan. Ja aika nopeasti ainakin minun asiaani reagoitiin, ei mennyt monta päivää ;)
[email protected]
Kyseessä on työ- ja elinkeinoministeriön kirjaamo, josta postit laitetaan edelleen sellaiselle henkilölle, joka niissä osaa parhaiten auttaa sillä hetkellä.
karensia. :) No,toki suuri kiitos kuuluu,myös lääkärilleni joka otti asian hoitaakseen ja kirjoitti yksityis kohtaisen selvityksen selkäni tilasta.
jos olet sairaslomalla haet Kelalta sairaspäivärahaa, ethän sinä ole työkykyinen, olet varmaan samaa mieltä, ei työkkäri katkaise mitään maksuja, ilmoittaa työttömyyspäivärahan maksajalle vain sinun sairaslomastasi, kyllähän sinä varmaan olet saanut sairaslomatodistuksen työkyvyttömyysajasta