Vaan liian vähän ja liian myöhään, sillä vahinko pääsi jo tapahtumaan!
http://www.iht.com/articles/2008/10/09/asia/09adopt.php
Lapsikauppa loppui Koreassa
7
536
Vastaukset
- mikälie2
Onko sinulla, toinen tuleminen, lasta? Oletko lapseton? Kärsitkö lapsettomuudesta?
Jos sinulla on lapsi, et tiedä, mitä on olla lapseton.
Jos sinulla ei ole lasta etkä halua lasta, et tiedä lasta haluavan surua.
Jos sinulla ei ole lasta ja haluaisit lapsen, et varmaan kirjoittelisi tänne adoptiovastaisia ajatuksia.
Olet kai sitten vain tyytymätön elämääsi. Ehkä kohdallesi osui epäkelvot vanhemmat. Kuule, epäkelvot vanhemmat osuivat minullekin, ja ne on biovanhemmat. Haluan mieheni kanssa lapsen, jolle voisimme antaa onnellisen lapsuuden. Kun ei omaa, niin sitten adoptoimalla.- epäkelpo
"Kun ei omaa, niin sitten adoptoimalla."
Tuossahan se yksi tärkein asia onkin. Olisipa hienoa, jos johonkin perheeseen yritettäisiin ensin adoptoida ja vasta hätätilanteessa turvauduttaisiin biolapsen yrittämiseen. - vaihtoehto ennen omaa
epäkelpo kirjoitti:
"Kun ei omaa, niin sitten adoptoimalla."
Tuossahan se yksi tärkein asia onkin. Olisipa hienoa, jos johonkin perheeseen yritettäisiin ensin adoptoida ja vasta hätätilanteessa turvauduttaisiin biolapsen yrittämiseen.Jatkan eilistä viestiä. Me yritämme myös adoptiota. Jos se ei onnistu, niin sitten on vielä yksi vaihtoehto omaan lapseen. Eli kyllä, meillä on adoptio vaihtoehtona ennen omaa, joka olisi puoliksi meidän geenejä.
- aina, että
epäkelpo kirjoitti:
"Kun ei omaa, niin sitten adoptoimalla."
Tuossahan se yksi tärkein asia onkin. Olisipa hienoa, jos johonkin perheeseen yritettäisiin ensin adoptoida ja vasta hätätilanteessa turvauduttaisiin biolapsen yrittämiseen.et ole epäkelpo. Jouduit väärille vanhemmille. Vanhemmat olivat epäkelpoja.
Kulttuuritkin, johon jouduit, oli epäkelpoja. Mutta et sinä.
Jos lasta pahoinpidellään, se ei koskaan ole lapsen vika.
Jos kissanpentua rääkätään, se ei ole kissanpennun vika. - asia,
aina, että kirjoitti:
et ole epäkelpo. Jouduit väärille vanhemmille. Vanhemmat olivat epäkelpoja.
Kulttuuritkin, johon jouduit, oli epäkelpoja. Mutta et sinä.
Jos lasta pahoinpidellään, se ei koskaan ole lapsen vika.
Jos kissanpentua rääkätään, se ei ole kissanpennun vika.on biolapsia, jotka eivät koe yhteenkuuluvuutta tai eivät tule toimeen biovanhempiensa kanssa.
On biovanhempia, jotka eivät koe yhteenkuuluvuutta tai eivät tule toimeen biolastensa kanssa.
Biolapsetkin voivat siis jäädä ilman ehdotonta hyväksyntää, samoin kuin adoptiolapset.
Biovanhemmat voivat jäädä ilman biolapsensa ehdotonta hyväksyntää, samoin kuin adoptiovanhemmat. - lapsia
aina, että kirjoitti:
et ole epäkelpo. Jouduit väärille vanhemmille. Vanhemmat olivat epäkelpoja.
Kulttuuritkin, johon jouduit, oli epäkelpoja. Mutta et sinä.
Jos lasta pahoinpidellään, se ei koskaan ole lapsen vika.
Jos kissanpentua rääkätään, se ei ole kissanpennun vika.adoptoidaan siitä syystä, että heitä olisi pahoinpidelty, tai muuten kohdeltu huonosti. Ainakin ulkomaiset adoptiot johtuvat monesti pelkästään köyhyydestä. Monet vanhemmat luopuvat lapsistaan pelkästään siitä syystä, että haluavat heille paremman tulevaisuuden. Suurin syy on, ettei ole kertakaikkiaan mahdollista pitää lapsesta tai lapsista huolta.
En voisi kuvitella tavallaan ostavani joltakin köyhältä vanhemmalta hänen lapsensa. Mieluiten vaikka tukisin tuota perhettä muuten taloudellisesti, että perhe pysyisi koossa.
Uskon, että jokainen adoptoitu lapsi kaipaa omia vanhempiaan ja toivoo että olisi saanut elää heidän kanssaan vaikkapa vaatimattomimmissakin olosuhteissa.
Tietenkin rakkaus ja kiintymys syntyy adotiovanhempiinkin. Mutta veri on vettä sakeampaa. - mutta tuosta
lapsia kirjoitti:
adoptoidaan siitä syystä, että heitä olisi pahoinpidelty, tai muuten kohdeltu huonosti. Ainakin ulkomaiset adoptiot johtuvat monesti pelkästään köyhyydestä. Monet vanhemmat luopuvat lapsistaan pelkästään siitä syystä, että haluavat heille paremman tulevaisuuden. Suurin syy on, ettei ole kertakaikkiaan mahdollista pitää lapsesta tai lapsista huolta.
En voisi kuvitella tavallaan ostavani joltakin köyhältä vanhemmalta hänen lapsensa. Mieluiten vaikka tukisin tuota perhettä muuten taloudellisesti, että perhe pysyisi koossa.
Uskon, että jokainen adoptoitu lapsi kaipaa omia vanhempiaan ja toivoo että olisi saanut elää heidän kanssaan vaikkapa vaatimattomimmissakin olosuhteissa.
Tietenkin rakkaus ja kiintymys syntyy adotiovanhempiinkin. Mutta veri on vettä sakeampaa.ensimmäisestä lauseesta:
"Harvemmin lapsia adoptoidaan siitä syystä, että heitä olisi pahoinpidelty, tai muuten kohdeltu huonosti."
-tarkoitinkin ylemmässä kirjoituksessani sitä, että ADOPTIOvanhemmat voivat pahoinpidellä adoptiolastaan henkisesti kuten toiselle tulemiselle on tehty tai kuten toinen tuleminen on kokenut ja ymmärtänyt. Mielestäni toinen tuleminen on asiassaan aivan oikeassa.
-suomalaisia huostaanotettuja lapsia kyllä adoptoidaan fyysistenkin pahoinpitelyjen takia.
Ulkomaisten adoptiolasten kohdalla ei kukaan tiedä, mitä heille on aikaisemmin tapahtunut.
-Olen pelästynyt siitä, miksi toisen tulemisen kirjoitukset ovat loppuneet tältä palstalta tämän keskusteluketjun jälkeen. Ei kai vain tämä keskusteluketju aiheuttanut hänelle jotain vahinkoa. Onko minun syytä tuntea syyllisyyttä jostain hänelle aiheuttamastani? Onko kirjoitukseni ollut ymmärtämätöntä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain21811505Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-13610908Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2346242Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2015085Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1403536- 1733499
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin402363Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3101902Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov101748Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161644