Milloin nousu

Asuntojen hinnat ovat syöksykierteessä, enkä ole vielä kuullut mitään teoriaa, mihin se pysähtyisi. Päätellen monista kommenteista täällä, pelastava nousu on kuitenkin lähellä. Mihin se perustuu ja mikä se on ? Mikä estää hintojen tippumisen 50% tai 60% ?
10361
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Velat on tapissa ja tulot niiaa. Riippuu laskusuhdanteen syvyydestä kuinka alas asuntojen hintataso rytisee.

Äänestä

Ja se tulee toimimaan yhtä hyvin kuin se toimi Japanissa 90-luvulla. Eli nauttikaa pulkkamäestä =)

Äänestä
  • lainaa halvemmalla korolla, se ei todellakaan tarkoita, että pankki jakaa kooltaan samanlaisia ääliösummia, kuin männävuosina.
    Miettikää nyt. Mikä oli lainan vakuus vielä puoli vuotta sitten ? No se asunto, jonka hinnan tippumiselle ei nyt näy loppua. Tämä johtaa pakosti yhä alempiin hintoihin. Sen lisäksi, että harvassa ovat enää ne ääliöt, jotka kuplahinnoilla ostaisivat.

    Äänestä

Ikuiseen laskuun?

No mutta sehän tarkoittaa sitten sitä, että yksikään tyfny ei uskalla ostaa koska huomenna on halvempaa. Ikivuokralaisia siis...

Äänestä
  • ja tietenkin. Ymmärrän oikein hyvinkin talouden syklisyyden. Voihan sitä vastata, että hintojen lasku alkaa tasaantua uuden nousukauden näkyessä. Milloin ja mistä tämä ensimmäinen merkki tulee, oli kysymyksen ydin. Älä osallistu kskusteluun, kun et kuitenkaan pysy kärryillä.

    Äänestä

että ihmiset alkaa ostaa kun asuinmenot ovat selkeästi halvemmat ensimmäisestä lyhennyksestä verrattuna vuokralla asumiseen.
Ei tarveitse hintojen pudota edes 30% kun näin käy.

Lisäksi ihmettelen että mikä sellanen pelastava nousu on? hinnan lasku tai nousu kun ei muuta asuinkustannuksia centtiäkään?

Äänestä
  • käy, josta ihmiset yhtäkkiä muuttavat omaan ? Jäävät vuokralle, vai menevät myyntiin ?

    Äänestä

kaikki asunnot vähitellen menevät vain rikkailel
ja myynti loppuu,

ei viime lamassaan ollut kuin 5-10 % siitä normaalimäärästä myynnissä, ei kukaan myy.

ei kaikissa 20 000 asukkaan kaupungissa ollut asuntoa kaikkia kokoja ja malleja.

työkaverini halusi 3h+k, 4 kk ei tullut yhtään myyntiin, sitten tuli yksi, 4. kerros ja hissitön talo, pakko ostaa kun asui hotellissa.

Äänestä

Mutta sillä ei sinällään ole enää mitään merkitystä koska asuntojen hinnat ovat siihen mennessä saavuttaneet realistisen tason, jossa terveellä pohjalla käydään taas reilua asuntokauppaa.

Äänestä

Keskeisellä aluella sijaitsevissa yksiöissä/kaksioissa hintojen tiputus loppuu siihen, kun vuokratuotto on sopivassa suhteessa hankintahintaan. Sopiva vuokratuotto on 5-7% vuodessa.

Näitä on ollut markkinoilla jo ennen hintojen notkahdusta. Nyt ne tullaan repimään käsistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jatkuu ? kirjoitti:

Asuntojen hinnat ovat syöksykierteessä, enkä ole vielä kuullut mitään teoriaa, mihin se pysähtyisi. Päätellen monista kommenteista täällä, pelastava nousu on kuitenkin lähellä. Mihin se perustuu ja mikä se on ? Mikä estää hintojen tippumisen 50% tai 60% ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu