Aktivointikikkoja?

Miten aktivoitte koirianne? Nyt on siis hakusessa nimenomaan tee-se-itse vinkit!

Itse olen vain piilotellut makupaloja sinne tänne tai kätkenyt niitä purkkeihin yms., joten uudet ideat olisi jo tarpeen!

Älypaloja koirille, kiitos.
5549
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Opeta puolet näin: kolme namia riviin, näytä sormella mikä niistä on vasen, keski ja oikea. Sitten sano joku niistä (esim. oikea) ja ole hyvä. Ole hyvän jälkeen saa ottaa vain sen minkä olet sanonut. Jos menee väärin, käsi namin eteen ja sitten työnnä koiraa taaemmas. Ja uudelleen. Riittävästi toistoa niin koira tietää missä on vasen ja missä oikea ja mikä on keskellä.

Koripallo: Ota pieni pallo ja sanko tai paperikori, sitten näytä ja sano pallo (tai boltsi, kuten meillä), ja sama "korille". Sitten näytä liike minkä tahdot koiran tekevän, eli laittavan pallon koriin ja sano samalla:tee kori.

Sitten anna koiran itse yrittää samaa. Aluksi joutuu moneen kertaan itte laittamaan korin alle että varmasti menee oikeaan osoitteeseen ja saa palkita hyvän suorituksen.

Kun homma sujuu niin voi jo vaikeuttaa hommaa heittämällä tai piilottamalla boltsin jonnekin ja nostamalla korin vaikka soffan selkänojalle.

Myös erilaiset noutamis- ja antamistehtävät ovat koiralle antoisia ja omistajalle hyödyllisiä. Esim kaukosäätimen tai pudonneen kynän ojentaminen, sekä kenkien tuominen lenkille lähdettäessä ja oluttölkin noutaminen lenkin jälkeen. Tekniikka periaatteessa sama kuin ylempänä. Saada koira yhdistämään tietty sana tiettyyn esineeseen, ja tietty ele toivottuun toimintaan. Esim. anna on käsi edessä kämmenselkä maata vasten, vastaanottavaisena. Jne jne.

Äänestä
  • Nii, Tuli mieleen vielä mainita yksi aika korkealentoinen ajatus, jota yritän nyt parhaillaan toteuttaa.

    Eli tossa olen aina välillä yrittänyt opettaa koiraa käyttämään vasaraa apuna aktiiviluun avaamisessa. Sillä on sellanen muovinen ontto luu, johon laitetaan sisälle kaikenlaista hyvää ja päät suljetaan friskiesin markieseilla. Tavallisesti koira on saanut vain osittain kaluttua sen ja sitten kun kyllästynyt niin tuonut mulle että avaa itte.

    No nyt eilen sitten taas yritin saada sen ottamaan vasaran suuhun ja pudottamaan sen luun päälle. Melkein onnistuin jo ja koira otti vasaran ja pudotti pari kertaa melkein oikeaan kohtaan itsenäisesti.

    Sitten olin hetken keskittymättä sen puuhiin ja velttoilin lattialla. Yhtäkkiä tämä rontti pudottaa sen vasaran suoraan naamalleni. Joten edistystä asiassa;-)

    Äänestä

ota kolme mukia ja laita yhden alle nami ja anna koirasi valita joko tassulla tai kuonolla näyttämällä missä mukin alla nami on ja jos arvaa oikein se saa sen ja vaihdat aina namin paikkaa mukin alla vuorotellen mutta älä anna koirasi nähdä minkä alle sen laitat ,,,

Äänestä

Meillä laitetaan nameja vanhan lehden sivujen väliin. Koira joko kääntelee sivuja tai sitten repii lehden (kuten meillä) nameja etsiessään. Voi tulla hieman sotkua, mutta ainakin meidän koira tykkää :)

Sitten ollaan laitettu nameja myös vanhoihin kirjekuoriin (vaikkapa useampi päällekkäin, nami sisimmäisessä kuoressa) ja pieniin pahvilaatikoihin, jotka saa myös tuhota.

Hauskaa luvallista sotkemista ja tuhoamista! :)

Äänestä
  • Totta, toi lehtien repiminen on haukuista aina hulvattoman hauskaa. Ja voi kämppää sen session jälkeen...

    Joskus taittelen paperista myös lennokkeja ja lennättelen niitä pitkin maisemaa ja koira noukkii ne. Usein kyllä jäävät neitsytlennoillensa...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


LLC kirjoitti:

Miten aktivoitte koirianne? Nyt on siis hakusessa nimenomaan tee-se-itse vinkit!

Itse olen vain piilotellut makupaloja sinne tänne tai kätkenyt niitä purkkeihin yms., joten uudet ideat olisi jo tarpeen!

Älypaloja koirille, kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu