Mitä tarvii olla että rippaa vhs nauhat tietokoneelle?
Mitä johtoja ja ohjelmia kyseinen toimenpide vaatii.
Onko kellään tietoa ja jos on niin vitsitkö kertoa?!Kiitti.
Mitä johtoja ja ohjelmia kyseinen toimenpide vaatii.
Onko kellään tietoa ja jos on niin vitsitkö kertoa?!Kiitti.
Vastaukset 6
Vanhimmat
http://www.google.fi/search?hl=fi&q=vhs nauhat tietokoneelle&meta=
Jes, näinhän se menee...........hyvä vastaus!!!!!!!
MiniDV videokamera, firewireliitin ja -piuha, S-videokaapeli, joku fiksu videoeditori mikä ei kaadu hommissa. Kino, Adobe Premiere tai iMovie vaikka.
MiniDV videokamera, firewireliitin ja -piuha, S-videokaapeli, joku fiksu videoeditori mikä ei kaadu hommissa. Kino, Adobe Premiere tai iMovie vaikka..
Itse käytän juuri m-karin mainisema MiniDV kameraa, ohjelmana Nero.
DV kamerassa pitää laadun tähden kuitenkin olla liitäntä puolella riittävästi tavataa, ja se nostaa paketin hintaa. Tietysti siinä on etuna, että sillä voi tietenkin myös kuvata :O)
Suht edullinen vaihtoehto olisi tämmönen pätikkä
http://www.plextor.be/products/px-tv402u.asp?choice=ConvertX PVR PX-TV402U
http://www.dvdplaza.fi/forums/showthread.php?t=41313
Tai sitten videonauhuri, jossa on samassa sekä polttava DVD/VHS -combo nauhuri. Asiasta jutustelua http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000025&conference=1500000000000137&posting=22000000029765513
analogiteeveekortti käy loistavasti, niitä saapi parilla eurolla sopivasta pc-putiikista, kytket vhs:stä mieluiten s-videona tv-kortin s-video-inniin ja kortin ohjelmistolla rippaat vhs:t koneelle, tällai jotain ostovhs:iä joskus tuli koneelle ripattua, turhaa touhua kun kuvanlaatu on sen verran perseestä että tuli kuitenkin ostettua ne dvd:nä myöhemmin alekoreista. Kotivideoita nyt ei tietenkään muuten digitaaliseks saa halvalla.