KLM ja käsimatkatavarat

stressierkki

Kävin jo katselemassa KLM:n sivuilla noita rajoituksia, mutta se kiinnostaa, että voiko lentolaukun seuraksi ottaa käsilaukun jos paino pysyy sen 12 kg alapuolella? Ruumaan en ole laittamassa mitään.

Olen lentämässä helsingistä budapestiin ja budapestista ateenaan, kummatkin ovat klm:n koneita. Mitä tapahtuu jos lennot ovat myöhässä enkä ehdi siihen koneeseen joka lentää ateenaan? Liput on kuitenkin jo maksettu. Ja jos teen check-inin netistä etukäteen myös budapest - ateena välille, vai kannattaako?

Ensimmäistä kertaa lähdössä omatoimisesti liikenteeseen, joten kaikki on hämärän peitossa....

5

3578

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • menee

      Voit viedä sekä lentolaukkusi ja käsilaukkusi koneeseen.

      Jos myöhästyt jatkolennolta, niin vastuu riippuu siitä onko siirtymisaikaa varattu sääntöjen mukaisesti. Jos olet ostanut KLM:n tarjoaman yhteyden, niin vastuu riittävästä siirtymisajasta on heidän. Jos olet itse (tai matkatoimisto) koonnut yhteyden, niin tulee tarkistaa, että aika on kyseisen lentokentän (Budapestin) suositusten mukainen siirryttäessä saman lentoyhtiön lennolta toiselle. Pitäisi käydä näppärästi.

      Jos kuitenkin myöhästyt jatkolennolta, mene KLM:n juttusille tai löydä 'transfer' tiski. Sinut laitetaan seuraavalle mahdolliselle lennolle Ateenaan, toivottavasti samana päivänä. Jos myöhästyminen katsotaan KLM:n syyksi, niin he saattavat antaa sinulle ruokailukupongin ja tarvittaessa järjestää sinut hotelliin yöpymään. Kysy!

      Ilman muuta kannattaa tehdä check-in netissä etukäteen koko matkalle, myös jatkolennolle, jos vain mahdollista.

      Rentoudu, kaikesta selvitään - hyvää matkaa!

    • ei lennä

      Helsingistä Budapestiin eikä Budapestista Ateenaan joten jonkin muun yhtiön koneella kyllä lennät ellei kyseessä ole pelkkä mielikuvitusmatka.

      • kos

        Malev?


    • asia....

      Tarkista lentoyhtiö, KLM ei se lentoyhtiö voi olla, ja katso heidän ohjeensa.

      Jos sinulla on yksi lippu, yksi check-in koko matkalla ja lentoyhtiö vastaa jatkolennosta. Jos sinulla on kaksi lippua, eli olet ostanut erilliset matkat Helsinki-Budapest ja Budapest-Ateena, silloin sinä olet itse vastuussa.

      Yksi vinkki jos toistekin olet Ateenaan menossa, halvimmalla yleensä pääsee kun lentää johonkin turistikohteeseen ja ottaa sieltä lennon Ateenaan.

    • stressierkki

      No näköjään tuli laitettua väärä kaupunki... alunperin piti mennä malevilla tuota reittiä, mutta muuttui helsinki - amsterdamiksi ja lentoyhtiöksi KLM!

      Mutta kiitos vastauksista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      116
      7577
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      246
      7493
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      145
      5173
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      140
      4859
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      50
      4603
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      90
      4292
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      119
      4113
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      164
      1851
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1629
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      274
      1500
    Aihe