ei auta

itku ei ..

jalkapallo on ykköslaji lähes joka maassa, suomessa ykköslaji on jääkiekko. ja tämä jääkiekko on ykköslajina vain kolmessa maasa. suomi, kanada ja latvia. kaikkein huvittavinta on se kun täällä suomessa moni luulee, että suomi pääsee joskus arvokisoihin !! halooo !!! ei muuten pääse. jos kun joukkueitten määrä nostetaan, niin nehän ovat sitten aiva lällärikamaa eli tyyliin "kaikki pelaa" ja liitot rikastuu.

3

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -----------------

      Suomessa on varmasti puolet enemmän rekisteröityneitä jalkapallon pelaajia kuin jääkiekkoilijoita. Ainoastaan yleisöä ja sitä kautta sponsoreita riittää jääkiekkopeleihin enemmän. Tässäkin luultavasti tulee käänne tulevaisuudessa suurimpien kaupunkien osalta. Turku on veikkausliigan mekka. Siellä käy yleisöä otteluissa enemmän kuin missään muualla. Mielestäni on muuten ylipäänsä naurettavaa verrata jääkiekkoa ja jalkapalloa keskenään. Kummassakin on omat hienoutensa, mutta toinen on vaan maailmanlaajuinen laji. Jääkiekossa Suomi ei ole voittanut vielä koskaan mitään. Ok, yksi mm-kulta, mutta siitäkin on jo 13 vuotta. Toinen naurettavuus on se, että mm-kisoissa on vakiokävijänä sellainen liilliputtimaa kuin Latvia.

      • Benny Gultajalka

        nyt ekaks päästäs A-maajoukkueella johonkin arvoturnaukseen.....pohjoismaiset mestaruuskilpailut(jos järjestettäisiin itse) olis hyvä tavoite ja TEORIASSA jopa saavutettavissa......,ellei meitä "liputeta" niistäkin ulos vaatimattoman kansainvälisen menestymisen johdosta???


      • ---------------------
        Benny Gultajalka kirjoitti:

        nyt ekaks päästäs A-maajoukkueella johonkin arvoturnaukseen.....pohjoismaiset mestaruuskilpailut(jos järjestettäisiin itse) olis hyvä tavoite ja TEORIASSA jopa saavutettavissa......,ellei meitä "liputeta" niistäkin ulos vaatimattoman kansainvälisen menestymisen johdosta???

        Fc hongan juniorit pelasi tänä kesänä nike world cup turnauksesa (en muista tarkalleen mikä se oli nimeltään) ollessaan euroopan lohkon kärjessä. Eli homma lähtee junioreista. Nykyinen a-maajoukkue on vielä lapsenkengissä siihen verrattuna mikä se tulee 10 vuoden päästä olemaan.(Niin kuin 10 vuotta sitten maajoukkue tähän päivään verrattuna) ja tämä kehitys on nopeampaa kuin mitä euroopassa keskimäärin. Koska meidän liigassa ei pelaa kovan rahan ulkomaalaisia(Abu Babuja ja Bingo Bongoja) ja meidän liigasta siirrytään aina parempiin liigoihin. Esim Englannin valioliiga tulee taantumaan esimerkiksi siitä syystä, ettei niillä kohta ole omaa junioritoimintaa ja ulkomaalaiset omistajat haalivat joukkueisiin "parhaat" pelaajat ympäri maailman.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      133
      3582
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      128
      2566
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      2116
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      19
      2013
    5. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      29
      1603
    6. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1580
    7. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1579
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      30
      1011
    9. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      952
    10. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      64
      926
    Aihe