Mittaetsin kamera?

Haltioissaan

Tässä katselin netissä kuvia, missä oli kuvattu katukuvia mittaetsin kameralla. Taisi olla Leica m6 käytössä. ja verrattuna omiin katukuviin eli digikameran oli laatu ihan toisesta ulottuvuudesta.
Onko mittaetsin kamera ainut täydellisesti sopiva katukuvaukseen? Kun käsittääkseni siinä on DOF aika laaja ja näin saa hyperfocal tarkennuksella aina yhtä teräviä kuvia?
Onko digikameroissa jo tullut markkinoille mittaetsin tai vastaavia kameroita.

Itsellä käytössä nyt 40D Canoni ja zoomi objektiivi ja millään ei tunnu onnistuvan tuo katukuvaus kun tarkennus on auttamatta liian hidas. Oli sitten manuaali tai automaatti.

Ja onko digikameroihin edes tarjoolla kiinteäpolttovälisiä objektiiveja joissa olisi vielä tuo hyperfocal focus mittasysteemi??
Zoomeilla tuota hommaa ei pysty toteuttamaan edes tyydyttävästi.

7

2177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllähän mittaetsin kameroita saa myös digitaalisena. Niissä mittaetsin digeissä taitaa olaa hinta aika suolainen. Ainakin Leica M8 on sellainen. siihen käy M-sarjan opiskat.

    • Enpä erityisemmin kaipaakaan mittaetsindigiä, kun on M6 hyllyssä ja käytettynä saa kohtuuhinnalla. Ämseiskaa saa uutenakin.

    • asioita

      Mittaetsin on vain yksi tapa tarkentaa kamera kohteeseen. Syväterävyyden kanssa sillä ei ole mitään tekemistä.
      Tosin Leica on kamerana monessakin suhteessa ykkönen.

    • uskon että onnistuu

      Laitappa siitä kanonin kittiputkesta aukko vaikka 8 ja polttoväli noin 20mm, ja anna tarkennus olla manuaalilla ja tarkennettuna 3-4 metriin koko ajan. Siitä kun paukuttelet katukuvia niin uskon että joka ikisessä on tarkennus kohdallaan. Herkkyyttä saa olla sen 800.

      • Digin käyttäjät

        Uskalla laittaa kameraa, varsinkaan tarkennusta manuaalille, vaikka se on usein ainut mahdollisuus saada teräviä kuvia ja ehtiä tilanteeseen mukaan.
        Menetelmä sopii erittäin hyvin myös tuohon katukuvaukseen.


      • 40dKwaanon
        Digin käyttäjät kirjoitti:

        Uskalla laittaa kameraa, varsinkaan tarkennusta manuaalille, vaikka se on usein ainut mahdollisuus saada teräviä kuvia ja ehtiä tilanteeseen mukaan.
        Menetelmä sopii erittäin hyvin myös tuohon katukuvaukseen.

        ainakaan Canonin 40D ei sovellu manuaalitarkenteiseksi. Varsinkaan nopeissa tilanteissa. Etsin on vaan yksinkertaisesti liian pieni ja suttuinen. Leikkoakaan ei ole avittamassa.


      • osta oikea kamera
        40dKwaanon kirjoitti:

        ainakaan Canonin 40D ei sovellu manuaalitarkenteiseksi. Varsinkaan nopeissa tilanteissa. Etsin on vaan yksinkertaisesti liian pieni ja suttuinen. Leikkoakaan ei ole avittamassa.

        Kyllä tuo menetelmä ainakin muilla kameroilla toimii, ja jos on tarpeeksi laajakulma niin etsimeen ei tarvi edes katsoa vaan kamera voi roikkua kaulassa ja painaa vain laukaisinta. Jos se ei Canonilla onnistu niin käy mutka kameraliikkeessä ja osta jonkun toisen merkkinen kamera niin eiköhän se siitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      92
      1383
    2. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      184
      1350
    3. 76
      1145
    4. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      89
      1096
    5. j miehelle

      Mitä meille oikein tapahtui?
      Ikävä
      81
      934
    6. Tekis mieli tulla rakastelemaan sua nyt heti

      Heti eikä kolmastoista päivä.
      Ikävä
      77
      911
    7. Me emme...

      Näe, emmekä kuule toisiamme. Ajattelen silti sinua joka päivä💔
      Ikävä
      36
      889
    8. Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa

      Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa
      Kemijärvi
      66
      845
    9. Korjaamo Kiesifix

      Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/
      Oulainen
      5
      821
    10. Satonen Kelaan, on paras mies ?

      Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v
      Kansallinen Kokoomus
      61
      815
    Aihe