Mittaetsin kamera?

Haltioissaan

Tässä katselin netissä kuvia, missä oli kuvattu katukuvia mittaetsin kameralla. Taisi olla Leica m6 käytössä. ja verrattuna omiin katukuviin eli digikameran oli laatu ihan toisesta ulottuvuudesta.
Onko mittaetsin kamera ainut täydellisesti sopiva katukuvaukseen? Kun käsittääkseni siinä on DOF aika laaja ja näin saa hyperfocal tarkennuksella aina yhtä teräviä kuvia?
Onko digikameroissa jo tullut markkinoille mittaetsin tai vastaavia kameroita.

Itsellä käytössä nyt 40D Canoni ja zoomi objektiivi ja millään ei tunnu onnistuvan tuo katukuvaus kun tarkennus on auttamatta liian hidas. Oli sitten manuaali tai automaatti.

Ja onko digikameroihin edes tarjoolla kiinteäpolttovälisiä objektiiveja joissa olisi vielä tuo hyperfocal focus mittasysteemi??
Zoomeilla tuota hommaa ei pysty toteuttamaan edes tyydyttävästi.

7

2242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllähän mittaetsin kameroita saa myös digitaalisena. Niissä mittaetsin digeissä taitaa olaa hinta aika suolainen. Ainakin Leica M8 on sellainen. siihen käy M-sarjan opiskat.

    • Enpä erityisemmin kaipaakaan mittaetsindigiä, kun on M6 hyllyssä ja käytettynä saa kohtuuhinnalla. Ämseiskaa saa uutenakin.

    • asioita

      Mittaetsin on vain yksi tapa tarkentaa kamera kohteeseen. Syväterävyyden kanssa sillä ei ole mitään tekemistä.
      Tosin Leica on kamerana monessakin suhteessa ykkönen.

    • uskon että onnistuu

      Laitappa siitä kanonin kittiputkesta aukko vaikka 8 ja polttoväli noin 20mm, ja anna tarkennus olla manuaalilla ja tarkennettuna 3-4 metriin koko ajan. Siitä kun paukuttelet katukuvia niin uskon että joka ikisessä on tarkennus kohdallaan. Herkkyyttä saa olla sen 800.

      • Digin käyttäjät

        Uskalla laittaa kameraa, varsinkaan tarkennusta manuaalille, vaikka se on usein ainut mahdollisuus saada teräviä kuvia ja ehtiä tilanteeseen mukaan.
        Menetelmä sopii erittäin hyvin myös tuohon katukuvaukseen.


      • 40dKwaanon
        Digin käyttäjät kirjoitti:

        Uskalla laittaa kameraa, varsinkaan tarkennusta manuaalille, vaikka se on usein ainut mahdollisuus saada teräviä kuvia ja ehtiä tilanteeseen mukaan.
        Menetelmä sopii erittäin hyvin myös tuohon katukuvaukseen.

        ainakaan Canonin 40D ei sovellu manuaalitarkenteiseksi. Varsinkaan nopeissa tilanteissa. Etsin on vaan yksinkertaisesti liian pieni ja suttuinen. Leikkoakaan ei ole avittamassa.


      • osta oikea kamera
        40dKwaanon kirjoitti:

        ainakaan Canonin 40D ei sovellu manuaalitarkenteiseksi. Varsinkaan nopeissa tilanteissa. Etsin on vaan yksinkertaisesti liian pieni ja suttuinen. Leikkoakaan ei ole avittamassa.

        Kyllä tuo menetelmä ainakin muilla kameroilla toimii, ja jos on tarpeeksi laajakulma niin etsimeen ei tarvi edes katsoa vaan kamera voi roikkua kaulassa ja painaa vain laukaisinta. Jos se ei Canonilla onnistu niin käy mutka kameraliikkeessä ja osta jonkun toisen merkkinen kamera niin eiköhän se siitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      163
      5783
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      191
      3884
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      141
      3462
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      41
      3256
    5. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      13
      3079
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2806
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      61
      2353
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      238
      2294
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      24
      2290
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      95
      1883
    Aihe