Mittaetsin kamera?

Haltioissaan

Tässä katselin netissä kuvia, missä oli kuvattu katukuvia mittaetsin kameralla. Taisi olla Leica m6 käytössä. ja verrattuna omiin katukuviin eli digikameran oli laatu ihan toisesta ulottuvuudesta.
Onko mittaetsin kamera ainut täydellisesti sopiva katukuvaukseen? Kun käsittääkseni siinä on DOF aika laaja ja näin saa hyperfocal tarkennuksella aina yhtä teräviä kuvia?
Onko digikameroissa jo tullut markkinoille mittaetsin tai vastaavia kameroita.

Itsellä käytössä nyt 40D Canoni ja zoomi objektiivi ja millään ei tunnu onnistuvan tuo katukuvaus kun tarkennus on auttamatta liian hidas. Oli sitten manuaali tai automaatti.

Ja onko digikameroihin edes tarjoolla kiinteäpolttovälisiä objektiiveja joissa olisi vielä tuo hyperfocal focus mittasysteemi??
Zoomeilla tuota hommaa ei pysty toteuttamaan edes tyydyttävästi.

7

2189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllähän mittaetsin kameroita saa myös digitaalisena. Niissä mittaetsin digeissä taitaa olaa hinta aika suolainen. Ainakin Leica M8 on sellainen. siihen käy M-sarjan opiskat.

    • Enpä erityisemmin kaipaakaan mittaetsindigiä, kun on M6 hyllyssä ja käytettynä saa kohtuuhinnalla. Ämseiskaa saa uutenakin.

    • asioita

      Mittaetsin on vain yksi tapa tarkentaa kamera kohteeseen. Syväterävyyden kanssa sillä ei ole mitään tekemistä.
      Tosin Leica on kamerana monessakin suhteessa ykkönen.

    • uskon että onnistuu

      Laitappa siitä kanonin kittiputkesta aukko vaikka 8 ja polttoväli noin 20mm, ja anna tarkennus olla manuaalilla ja tarkennettuna 3-4 metriin koko ajan. Siitä kun paukuttelet katukuvia niin uskon että joka ikisessä on tarkennus kohdallaan. Herkkyyttä saa olla sen 800.

      • Digin käyttäjät

        Uskalla laittaa kameraa, varsinkaan tarkennusta manuaalille, vaikka se on usein ainut mahdollisuus saada teräviä kuvia ja ehtiä tilanteeseen mukaan.
        Menetelmä sopii erittäin hyvin myös tuohon katukuvaukseen.


      • 40dKwaanon
        Digin käyttäjät kirjoitti:

        Uskalla laittaa kameraa, varsinkaan tarkennusta manuaalille, vaikka se on usein ainut mahdollisuus saada teräviä kuvia ja ehtiä tilanteeseen mukaan.
        Menetelmä sopii erittäin hyvin myös tuohon katukuvaukseen.

        ainakaan Canonin 40D ei sovellu manuaalitarkenteiseksi. Varsinkaan nopeissa tilanteissa. Etsin on vaan yksinkertaisesti liian pieni ja suttuinen. Leikkoakaan ei ole avittamassa.


      • osta oikea kamera
        40dKwaanon kirjoitti:

        ainakaan Canonin 40D ei sovellu manuaalitarkenteiseksi. Varsinkaan nopeissa tilanteissa. Etsin on vaan yksinkertaisesti liian pieni ja suttuinen. Leikkoakaan ei ole avittamassa.

        Kyllä tuo menetelmä ainakin muilla kameroilla toimii, ja jos on tarpeeksi laajakulma niin etsimeen ei tarvi edes katsoa vaan kamera voi roikkua kaulassa ja painaa vain laukaisinta. Jos se ei Canonilla onnistu niin käy mutka kameraliikkeessä ja osta jonkun toisen merkkinen kamera niin eiköhän se siitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      220
      4239
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      69
      2735
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      393
      2421
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2353
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      42
      1629
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      541
      1371
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      96
      1324
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      57
      1320
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      76
      1301
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1186
    Aihe