suuntautuu metsästäjiin eikä ns. nuoriin jotka muka harrastaa tarkkuus ammuntaa. Onpa idiootti laki tekeillä
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200810188445650_uu.shtml
Käsi ase
12
1284
Vastaukset
- jos haluat
Mitä sinä metsästät käsiaseella?
- pari.,,.
yön timoa menee kerran viikossa.
- Metsästyksessä...
Käsiasetta käytetään loukkupyynnissä, eli saalliin tappamiseen. Ei ne päättäjät sitä ymmärrä. Haulikolla vaan.
- en omista
käsi-asetta mutta ymmärrän täysin, että on helpompi kantaa pistooli loukku kierroksella kun piekkari tai haulikko, joidenkin idioottien takia taas vaikeutetaan oikeita harrastuksia
- mtsästäjä
Metsästän käsiaseella pienriistaa, lintuja ja jäniksiä sekä suurriistaa hirviä. Miten sitten kysyjä käsittää mikä on käsiase epäilen että hänellä väärä käsitys kuten monella muillakin. Olisi parempi että aloittaja katsoisi sanakirjaa ensin kun alkaa puhua käsiaseista. Käsiaseita ovat siis kiväärit, konekiväärit (kevyet) konepistoolit, pistoolit, revolverit, käsisinko, haulikko. Että nyt sitten käyttämään oikeita nimityksiä.
- lainkuulij
Käytän käsiasetta metsästykseen. Käsiaseeksi katson aseet joilla ammutaan kädestä kuten pistoolit, revolverit, kiväärit, konepistoolit. kevyet konekiväärit, haulikot, käsisingot. Käsitykseni perustuu suomen kielen sanastoon (kts sanakirjat) ja Palokankaan kirjaan: "sotilaskäsiaseet Suomessa" Onko kysyttävää?
- laki ennen mua syntynyt
Tuohan ei edes ole mikään laki, vaan pelkkä ministeriön ohje, eli puhdasta virkavallan mielivaltaa. Edes virkavalta ei siis katso lakeja noudattamisen arvoisiksi, maassamme?
Ikuiseksi arvoitukseksi kuitenkin jää millä tavalla ampuma-aseen piilottaminen "vaatteiden alle tai kassiin" automaattisesti tarkoittaa sitä että asetta aiotaan "käyttää toisten [ihmisten] vahingoittamiseen" kuten Iltalehti ilmeisesti tarkoittaa. - lääkärien annettava
lausunto aseen ostajan mielentervetdestä. Pistoolien myynti loppui lokakuun lopulla. Aseiden myyjät konkurssiin.
Olipa idiootimainen äkkiä kyhätty laki. Tälläkö ne eduskunnassa pesee kätensä tulevista murhista. - Tadzio de Santis
Mitenkähän savon sanoma aikoo pienoiskiväärin kanssa lopettaa vaikka supin luolaan... saattaa tulla pikkaisen enemmän lapiointia jotta täyspitkän aseen saa hollille.
Savon sanomissa taas joku "asiantuntija" päässyt pätemään... - Stormi
Lukekaa ministeriön rajoittamissuunnitelmat
http://www.kovalevy.org/759062
Käykää sitten ensihätään kirjoittamassa nimi adressiin ja pyytäkää kaikkia tuttujanne joilla jotain sympatiaa aseasioihin on olemassa tekemään samoin. Tällä hetkellä on 24000 nimeä mutta jos tuon määrän saisi kertautettua vaikka 100 000 niin olisi jo painoarvoa politiikkojenkin mietittäväksi.
Tuon asekieltoadressin 57000 nimeä tulivat aika nopeasti kun kansa oli shokissa tapahtuneesta.
Nyt pitäisi saada aseenomistajat samaa "shokkiin" että alkaisi vaikutusta asialle tulemaan ja porukka nousemaan esiin asian puolesta. Edelleen on NRA ainoa taho joka julkaisee tietoa. SAL/ResUL/Metsästäjäliitto puolesta ei mitään näkyvää reaktiota. Kohta on liian myöhäistä vaikuttaa. Aikaa lasketaan KORKEINTAAN kuukausissa
http://www.adressit.com/aseet- Paukkurautabill
pikkupyssylläkö muka metsästetään? JA PYH!!!
..._...|..____________________, ,
....../ `---___________----_____|] = O
...../_==o;;;;;;;;_______.:/
.....), ---.(_(__) /
....// (..) ), ----"
...//___//
..//___//
.//___//
pum,pum,---kuolit! ....salli mun nauraa!!!!!!
- lainvartija
Käsiaseita eivät ole pelkät pistoolit ja revolverit. Kaikki kädessä pidettävät aseet ovat käsiaseita. Eikö tämä jo mene kalloon? Lukekaa nyt ihmeessä Markku Palokankaan opukset 1-3 josta asia selviää lopullisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2252960Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1822596Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1101227Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1351144- 701078
Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831055Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2871050Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3431013Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20959Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22798