Taxi indeksi kertoo

5168
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

sen että ihmiset on lopulta kyllästyneet taksien törkyhintoihin eivätkä enää elätä niitä työnvieroksujia ;)

Äänestä
  • että ovat törkyhintoja,hinnat on sidottu elinkustannus-indeksiin ja ministeriö vahvistaa ne,kokemuksesta 27v,voin sinulle kertoa,että monasti asiakas on istunut ravintolassa illan tuhlannut keskimäärin 2oo e,ja kun kotiin mennään taxilla nin 25-30 e, tuntuukin kalliilta, kun viimeisiä viedään, ja hyvä kun löytyy edes sitäkään.Työn vieroksunnasta,mees ajaamaan 4-5 yövuoroa peräkkäin,olet joulunpyhät,juhannukset,uudetvuodet,ym,ym,siivoot autoa vuorojen välissä,niin toista kertoisit,tuleppa yrittämään hyvistä nimenomaan hyvistä kuljettajista on pulaa,Tevetuloa,Terv Spuli.

    Äänestä

  • väittämä kirjoitti:

    että ovat törkyhintoja,hinnat on sidottu elinkustannus-indeksiin ja ministeriö vahvistaa ne,kokemuksesta 27v,voin sinulle kertoa,että monasti asiakas on istunut ravintolassa illan tuhlannut keskimäärin 2oo e,ja kun kotiin mennään taxilla nin 25-30 e, tuntuukin kalliilta, kun viimeisiä viedään, ja hyvä kun löytyy edes sitäkään.Työn vieroksunnasta,mees ajaamaan 4-5 yövuoroa peräkkäin,olet joulunpyhät,juhannukset,uudetvuodet,ym,ym,siivoot autoa vuorojen välissä,niin toista kertoisit,tuleppa yrittämään hyvistä nimenomaan hyvistä kuljettajista on pulaa,Tevetuloa,Terv Spuli.

    On sidottu indeksiin mikä ei tee niistä hinnoista edullisia.
    Eihän sillä ole mitään merkitystä vaikka olisi tuhlannut 200 000e ja ostanut asunnon, silti taxien hinnat on törkeitä.
    Se on vähä sellanen kutsumusammatti, varsinkin jos ei ole oikeita töitä tottunut tekemään. Kun on aina saanut kaiken valmiiksi pöytään, tuntuu autolla ajaminen ja sen siivoaminen kovinkin raskaalta.

    Äänestä

  • ne vaan on kirjoitti:

    On sidottu indeksiin mikä ei tee niistä hinnoista edullisia.
    Eihän sillä ole mitään merkitystä vaikka olisi tuhlannut 200 000e ja ostanut asunnon, silti taxien hinnat on törkeitä.
    Se on vähä sellanen kutsumusammatti, varsinkin jos ei ole oikeita töitä tottunut tekemään. Kun on aina saanut kaiken valmiiksi pöytään, tuntuu autolla ajaminen ja sen siivoaminen kovinkin raskaalta.

    Älä viitsi puhua asiasta, josta et mitään tiedä. Mä olen tehnyt erilaisia duuneja kohta 40 vuotta ja voin kertoa, että taksikuskin homma on sieltä raskaimmasta päästä.

    Äänestä

  • rftgyhujiko kirjoitti:

    Älä viitsi puhua asiasta, josta et mitään tiedä. Mä olen tehnyt erilaisia duuneja kohta 40 vuotta ja voin kertoa, että taksikuskin homma on sieltä raskaimmasta päästä.

    erilaisia töitä, ok. Mutta mikä tekee niistä töistä oikeita töitä joita sinä olrt tehnyt. Esim. fyysisesti raskaat työt eivät välttämättä ole oikeita töitä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lue kirjoitti:

http://www.mtv3.fi/uutiset/talous.shtml/arkistot/talous/2008/10/733295

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu