Kylmä sää

Heips
Semmosta mietin, että kun perhoskoirani on jo 9 vuotias, että pitäisikö sitä alkaa suojata enemmän lenkeille? Kylmällä säällä luulisi luita kolottavan ja muutenkin viluttavan, perhosilla kun ei ole edes pohjavillaa ja korvat&tassut palelee herkästi. Koirasta ei kyllä varsinaisesti huomaa mitään niveloireita yms ja muutenkin on aina reipas ja terve.

Eli pitäsikö lenkille laittaa talvitakki päälle "varmuuden vuoksi" vai liikkua vaan tavallistakin reippaammin ettei pääse vilu yllättämään?

Paleleekohan se enemmän kovilla pakkasilla jos nyt jo laittaa takkia päälle?
4346
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kiva, etta taalla on toinenkin perhoskoira. minulla on myos 9 -vuotias hento ja pieni neiti joka ei tykkaa enaa kovin pitkista kavelylenkeista, yleensa kay vain pihalla kaantymassa. talvella ja kaatosateella koiraa kay todella saali, silloin ei ole juurikaan oltu ulkona.
sisalla se tykkaa maata aurinkoisessa paikassa ja yolla haluaa joskus tulla hetkeksi peiton alle lammittelemaan, toisinaan herattaa minut parikin kertaa yossa kun haluaa sankyyn.
minulla oli myos isompi perhoskoira joka kokonsa puolesta varmasti pysyi paremmin lampimana lenkeilla, silla sita ei haitannut sateet eika muutaman asteen pakkaset. -10 asteessa huomasin se nostelevan tassujaan kuin niita olisi pakkaslumessa aristanut.
kylla mina laittaisin siella suomen pakkasissa jo takin paalle, vai ajatteletko etta koiran voi karaista (totuttaa) vahitellen kylmempaan ilmaan?

Äänestä
  • Niin edellisinä vuosina me on kyllä lenkitetty ilman takkia siihen asti kunnes koira selvästi palelee. 10 asteen pakkasilla se ei vielä tarvitse totuttuaan mitään, 15 asteessa takki päällä tarkenee hyvin. Yli 20 asteen pakkasilla hyppii kolmella jalalla ja pitää kiirettä, ja jos lenkki käy liian pitkäksi ja korvat jäätyy, tekee koira stopin, pyytää syliin tai istahtaa paikalleen. Senkin jälkeen kyllä suostuttelulla jatkaa lenkkiä, eikä ole silti vilustunut. Että ei meidän pikku perhonen pakkasta pelkää, ajattelin vaan että jos pitäisi näin vanhempana ennaltaehkäisevästi suojata.

    Äänestä

Kovilla pakkasilla koiraakin lämmittää takki-ihan samoin kuin sinuakin.

Äänestä
  • Kyllähän se takki lämmittää, mutta koiran kaikki paleltumiselle herkät kohdat eli korvat ja tassut jäävät suojaamatta. Monenlaisia tossuja on kokeiltu, mutta noin pienissä tassuissa ei pysy oikein mikään. Meillä ihmisillä on kuitenkin takin lisäksi myös pipo ja lapaset...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


papillon kirjoitti:

Heips
Semmosta mietin, että kun perhoskoirani on jo 9 vuotias, että pitäisikö sitä alkaa suojata enemmän lenkeille? Kylmällä säällä luulisi luita kolottavan ja muutenkin viluttavan, perhosilla kun ei ole edes pohjavillaa ja korvat&tassut palelee herkästi. Koirasta ei kyllä varsinaisesti huomaa mitään niveloireita yms ja muutenkin on aina reipas ja terve.

Eli pitäsikö lenkille laittaa talvitakki päälle "varmuuden vuoksi" vai liikkua vaan tavallistakin reippaammin ettei pääse vilu yllättämään?

Paleleekohan se enemmän kovilla pakkasilla jos nyt jo laittaa takkia päälle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu