ambilight. Onko kukaan onnistunut järjestelmään kanavia millään listalla uudestaan niin, että kanavia ei katoa kaikiltakin listoilta?
Philips 32pfl 7603h/10
Uudelleenjärjestää
131635
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
niin, että kanavia ei Philipsistä katoa? Yhdessäkään toisessa käyttämistäni digi-virittimistä ei tuollaista piirrettä ole. Olihan mulla Philipsin VHS ja sekin toimi täysin eri periaatteilla kuin mikään muu siihen mennessä ja sen jälkeen kokeilemistani elektronisista laitteista. Älkää kysykö, millä, sillä en koskaan raivoisista yrityksistäni huolimatta päässyt siitä selville.
Ajattelin, että ovat ehkä jo kilpailusyistä alkaneet tehdä Philipsillä kuluttajaystävällistä elektroniikkaa, mutta turhaan.
käyttöohjeet? Se televisio EI kadota muistista mitään kanavia, mutta ne pitää TALLENTAA virittämisen jälkeen.
siinä menussa sanotaan, että siirry ylös tai siirry alas (värejä en nyt yskalla mennä katsomaan, kun mamma katsoo yhtä jäljellä olevaa kanavaa). Ymmärrän toki, että tarkkaanottaen se tarkoittaa siirrä kanavaa eikä siirry kanavaa. Toisessa kohdassa Philipsin menua sanotaan, että rauhallinen ja toisessa väri ja silti niistä näppäilemällä se taustavalo toimii justiinsa päinvastoin eli väristä tulee rauhallinen ja rauhallisesta väri. Mutta siitä kanavan uudelleenjärjestelynäppäimestä tulee melkein sitä, mitä mainoksessa sanottiin paitsi että kanavia katoaa kaikilta muiltakin listoilta. Paljon vähemmän pullistaisi retkottavaa otsasuonta, jos siitä uudellenjärjestelystä katoaisi se epälooginen taustavalo eikä kanava.
1) Oletko siis EPG:ssä, missä nuo "kanavat hukkuvat" vai missä "menussa". Televisio ei itsekseen "hukkaa kanavia" mikäli niitä ei poistele tuon järjestämisen lomassa. Kokeile virittää kanavat uudelleen automaattisella haulla. Ja siellä ei ole erikseen mitään "kanavien uudelleenjärjestelynäppäintä".
2) Rauhallinen tila tarkoittaa sitä että ambilight muuttaa väriä ruudulla olevan kuvan värien mukaiseksi hitaasti eli RAUHALLISESTI. Dynaaminen on sitten se nopein. VÄRI-tila näyttää nimensä mukaisesti vain yhtä väriä.
Jotenkin kuulostaisi siltä että nyt kannattaisi ottaa auto alle ja ajaa sinne kauppaan mistä tuon television ostitkin ja nykäistä myyjää hieman avuksi. Voisi selkiytyä homma kerralla.
että väri tarkoittaa valkoista taustavaloa: valkoinen valohan muodostuu kaiken muun paitsi ei mustan värisistä valoista. Kuinka monta kertaa ne kanavat pitää uudelleen automaattivirittää, että ne jäävät kestomuistiin siten, etteivät jotain listaa uudelleenjärjestettäessä katoaisi jotkin kanavista myös kaikkien kanavien listasta? Älkää kysykö, mitkä kanavat, sillä mitään logiikkaa ei ole, mutta näyttäisi siltä, että ne ovat kanavia, joiden edelle on siirretty listan häntäpäästä kanava tai kanavia.
Kaukosäätimessä on 2kpl kanavien siirtonäppäimiä: ”siirry ylös”- ja ”siirry alas”-näppäimet, joiden logiikan kokeiluitteni ja käyttöohjeen toimintakuvauksen perusteella ymmärrän niin, että en siirry siinä minnekään kanavallekaan, vaan valittu kanava siirtyy ja joku valitsemattomista kanavista katoaa, vaikka käyttöohjeessa ei mitään siitä mainita.
Kuten sanottu digitaaliviritin ei ole läheskään ensimmäinen, jonka kanssa olen pelaillut. Ensimmäinen tämä digitaaliviritin on kanavien kadottelumielessä. Kaikki muut digitaalivirittimet ovat kadottaneet kanavansa vasta kun olen painanut näppäintä, jossa sanotaan, että nyt se kanava tältä listalta katoaa. En tosin ole pannut merkille, katoaako se silloinkaan kaikkien kanavien listalta. Luulen, että ei katoa.
Mikä tahansa elektroniikka on kuluttajaepäystävällistä, jos kuluttajan pitää jotain nappulaa painettaessa arvailla, mitäköhän se tekee tai jättää tekemättä sellaista, mitä mainoksessa ja käyttöohjessa ei kerrota.
tuli mieleeni, että ovatkohan samat tahot, jotka ohjelmoivat näitä Suomi24 huipputekniikkakeskustelusivuja, ohjelmoineet sen digivirittimenkin: tänne jos yrittää johonkin kohtaan järjestää omaa kommenttiaan, niin monasti se ei ilmety sinne ollenkaan ja joskus se samalla tavalla kuin siitä digivirittimestä katoaa täysin paitsi selittämättömällä niin myöskin epäloogisella tavalla?
"Väri"-valinta tarkoittaa sitä että voit asettaa taustavaloksi jonkin kiinteän värin. Värin voit vaihtaa menu-valikosta (ambilight) vaikka punaiseksi jos haluat. Muut valinnat "rauhallinen" "kohtalainen" "dynaaminen" tarkoittavat sitä että värit vaihtuvat koko ajan sen mukaan mikä väri on vallalla televisiokuvassa.
Kanavaongelma:
Hae kaikki kanavat uudestaan. Ne kanavat vaihtuvat ja - näppäimistä, eivät katoa. Miksi ne katoaisivat? Eli kun olet kanavalla 1 ja painat näppäintä niin siirryt kanavalle 2. Loogista?
HUOM! Maksullisilla kanavilla ei kuulukkaan mitään näkyä jollet ole ostanut maksukorttia!
Televiisio kanavien uudelleenjärjestelymenussa
http://img408.imageshack.us/img408/4194/televiisioiq6.jpg
(kuvaa on käsitelty siten, että todellinen tuotemerkki ei näy: laitteen merkki ei siis ole kuvassa näkyvä ”Televiisio”).
Tuossakaan kohdassa ei puhuta mitään siitä, että kanavia katoaa, mutta siinä näkyy useita kappaleita kiistanalaisia uudelleenjärjestelynäppäimiä: siinä ja käyttöohjeessakin sanotaan niin, että paina vastaavia, että kanava ”siirry ylös” tai kanava ”siirry alas”. Ymmärrän nyt, että Philipsin menujen kielioppi on Uuno Turhapuromaista ”liikahta varpas”-tyylistä kevyttä elektroniikkahuumoria. Mutta jos nyt kertoisit, kuinka niitä uudelleenjärjestelyssä kanavia ei katoa, niin pääsisimme asiaan.
ovat päivä- ja yökausia odotelleet, että tänne tulisi joku onnellisista Philipsinsä omistajista ja sanonut, että saapas tällä tavalla näin järjesteltyä kadottamatta kanavia, mutta turhaan, niin turhaan: kukaan heistäkään ei onnistunut.
Mallina 32PFL9603H ja kaikki kanavat näkyy, toimii ja ei katoile ja ohjekirjaan ei ole tarvinnut kajota. Mitäköhän yrität säätää?
EPG-valikossa rasti sen kanavan kohdalle, jonka haluat näkyvän. Melkoisen näppärä ominaisuus, joka piilottaa ne kanavat (mm Turku TV:n) jotka ei luonnollisesti täällä pk-seudulla näy tai joihin ei ole maksukorttia hankkinut.
Uudelleenjärjestely EI EROITTELE sitä MAKSUKANAVAA ILMAISKANAVISTA, vaan kaikki kanavavat näkyvät omilla paikoillaan tasa-arvoisina. Vasta MAKSULLISEN KANAVAN KATSELUYRITYS ILMAISENA tuottaa informaatiota täysin mustalle ruudulle SEKOITTUNUT OHJELMA muodossa. Sulla on eri malli. Onko siinä sama viritin? Entäs kaukosäädin?
Mä keksin, mikä siinä mättää: se saattaa olla se kaukosäädin. Niitä uudelleenjärjestelynäppäimiä ja eräitä muita näppäimiä ei edes riisitautinen mies kertakaikkiaan pysty painamaan niin, etteikö kolme niistä painu melkein joka yhtä aikaa. Tietysti joku neiti, jolla on puolimetriset rakennekynnet painelee niitä näppäimiä täysin sujuvasti yksi kerrallaan.
http://img512.imageshack.us/img512/3319/toepoethg2.jpg
välttämättä vikaa. Se saattaa olla virtanappulassa: siitä, kun painaa enste virrat pois ja sitten virrat päälle, niin kaikki listat näyttää ihan erilaisilta: kanavat ovat kadonneet.
tää oli viimeinen kerta, kun ostan sun tuotteitas.