Bremenistä kysymyksiä

ens´viikolla bremeniin

Hei!

Osaisiko joku ystävällinen kertoa, onko ryanairin kenttä kuinka kaukana bremenin keskustasta?
Ja onko suosituksia hyvistä ruokapaikoista? :-)
Sitten vielä, että saako edelleen vielä käsimatkatavaroita koneeseen ryanairilla?

Kiitos etukäteen vastauksista :-)

9

2208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bremenistä

      Bremenin lentokenttä, jonne myös Ryanair lentää, on noin 4 km keskustasta. Kentältä pääsee parhaiten raitsikalla keskustaan. Kannattaa ostaa raitsikasta päiväkortti, maksaa vain muutaman euron. Mä käytin yhden päivän ajamalla kaikki raitiovaunulinjat läpi, maksoi alle 4 euroa ja näki koko kaupungin laidasta laitaan. Huom! Varaa kolikoita raitiovaunua varten. Lipun saa vain automaatista ja tarkastajia on viljalti. Automaatti palvelee myös englanniksi ja on helppo käyttää.

      Kaupungin paras ruokapaikka on Becks-panimon ravintola Schnoor-korttelissa, eli vanhassa kaupungissa. Kannattaa varata pöytä e-maililla jo etukäteen Suomesta, sillä paikka on todella suosittu; tarjolla on paikallista ruokaa melko edullisin hinnoin. Kyseessä ei ole mikään luxustason ravintola, mutta ruoka on TODELLA hyvää. Linkki tässä:

      http://www.becks-im-schnoor.de

      Hyviä kauppoja on useita, mutta käykää ihmeessä REAL-nimisessä tavaratalossa kaupungin eteläpuolella. Sieltä löytyy kaikkea mitä vain voi haluta erittäin edullisesti. Matkaa keskustasta on ehkä 5 km, mutta käynti kannattaa. Myös C&A on loistava vaatemyymälä.

      Käsimatkatavaroita saa viedä, raja oli 6 tai 8 kg.

      • ´hyvistä neuvoista :-)

        Melkein täytynee tutustua siihen ratikkaan :)


      • tietoa on

        käsimatkatavaralle on 10kg.


      • mut luin jostakin
        tietoa on kirjoitti:

        käsimatkatavaralle on 10kg.

        että ryanair olisi kieltämässä kokonaan käsimatkatavarat.
        Toivotaan, ettei vielä ole voimassa uusi käytäntö.


      • bremeniin lähtijä

        Kun luin jostakin, että käytäntö ryanairilla olis muuttumassa, ettei siis sais enää viedä käsimatkatavaroita lainkaan koneeseen.
        Toivottavasti nyt ei sentään niin ole....


      • tollasta----------------
        bremeniin lähtijä kirjoitti:

        Kun luin jostakin, että käytäntö ryanairilla olis muuttumassa, ettei siis sais enää viedä käsimatkatavaroita lainkaan koneeseen.
        Toivottavasti nyt ei sentään niin ole....

        paskaa levittää ettei vaan olisi taas asialla finnairin homostuertti joka sai lomautuslapun käteen.


      • vinkkejä

        Hyviä vinkkejä edellisellä kirjoittajalla. Mekin kävimme syömässä Schnoorissa ja ettei vaan olisi ollut juurikin mainittu ravintola. Ruoka oli erittäin hyvää ja varsin edullista. Mutta silloin kun me menimme, ei ollut ruuhkasta tietoakaan.

        C&A:ta minäkin suosittelen ja Bremenissä ovat isot vaatekaupat saman aukion ympärillä, C&A yksi niistä.


      • Bremeniin
        vinkkejä kirjoitti:

        Hyviä vinkkejä edellisellä kirjoittajalla. Mekin kävimme syömässä Schnoorissa ja ettei vaan olisi ollut juurikin mainittu ravintola. Ruoka oli erittäin hyvää ja varsin edullista. Mutta silloin kun me menimme, ei ollut ruuhkasta tietoakaan.

        C&A:ta minäkin suosittelen ja Bremenissä ovat isot vaatekaupat saman aukion ympärillä, C&A yksi niistä.

        Onko täällä Espritin Outlet myymälässä käyneitä? Millainen paikka se on ja onko siinä samassa kompleksissa muitakin outlet myymälöitä?

        Entäs kulkuyhteydet? Nyt en löytänyt myymälän osoitetta eli onko sinne pitkä keskustasta?


      • tällä sivulla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4547
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      143
      3485
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1980
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      70
      1925
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      125
      1064
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      134
      976
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe