Meidän 4 vuotiaalla pojalla on parina yönä särkeny jalkoihin,mietin tässä vaan että onkohan se ihan normaalia?Kasvukipuja?Vai pitäiskö siitä huolestua.Voiko niitä jollain tapaa ehkäistä?
kasvukipuja?
miiku87
3236
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Luin just yhestä lehtisestä jonka sain neuvolasta, että on normaalia kun alkaa särkeä raajoihin ja niihin ei ole mitään ehkäsykeinoja, antaa vaan särkylääkettä kun tuntuu aivan mahdottomalta!
Meidän pojalla on särkenyt jalkoja myös aina joskus,aika harvoin tosin.Alkoi joskus 3,5 vuotiaana.Äitinä tiedän mitä se on joten oon antanut särkylääkkeen aika pian jos uni ei tahdo tulla tai heräilee jalkojen hieronnasta huolimatta.Itse oon kärsiny samasta vaivasta!
Eli perittyä varmaankin.Itse muistan että vanhemmat ovat hieroneet yöllä mun jalkoja.
Muistan että opin hiukan vanhempana keinon jolla kipu lähti:
sisukkaana tyttönä pidin jalkojani väkisin täysin liikkumatta (oli hirveä tarve hangata niitä)niin kauan että kipu lähti.
Taistelin jotenkin kivun pois.
Kipu lähti myös niin että laittoi jalat niin kuumaan veteen ämpäriin kuin pystyi.Sen jälkeen äkkiä peiton alle ja jalat liikkumatta.
Äitini on kertonut että muistaa kuinka istui ulkona pakkasessa kuistilla,kylmä auttoi hänen jalkakipuihinsa.
Vieläkin joskus mulla on kasvukipuja.Siis jaloissa.;)
Kun tässä aloin muistelemaan niin muistan kanssa että itselläni on myös ollut ja mietin että onko periytyvää,näköjään.Kyllä mullakin on vieläkin niitä kasvukipuja :D Helpottavaa vaan kuulla että näin on muillakin,kun ei tuttavilla ole niin ajattelin et onko jotenkin poikkeustapaus.Kiitos vastauksista :)