Terve! Lähdetään tammikuussa Sharm el Sheikkiin Finnmatkojen reisulla. Nettiopas mainitsee mahdollisuuden uida delfiinien kanssa. Olen kuukkeloinut aiheesta, mutta antaa vaan vastaukseksi paikallisia sukellusfirmoja. Oisko täällä ketään, joka ois a) oleskellut Mirabel-hotlas b) kokenut henk.koht. nuo jumalaiset eläimet elikkäs uineet delfiinien kanssa? Lienee jonkinlainen eläinharha?!
Sharm + delfiinit
RVA
2437
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Heips! Mirabelissa en ole ollut, enkä uinut delfiinien kanssa. Mutta: Sharmissa on delfinaario jossa voi varata itselleen "delfiini-uinnin". Kannattaa paikan päällä oppaalta varata ko. "retki". Sinne on kuulemma aina kovasti tunkua, vaikkakin hinta (ainakin viime helmikuussa) on 120e/hlö... =S No, itse olemme menossa viikon päästä, ja kovasti on harkinnassa, jos lomakassasta riittää!
Finnmatkat (ja monet muut matkatoimistot) boikotoivat nykyään sitä delfinaariota, jota aikaisemmin ovat mainostaneet.
Syynä omistajan vaihdos ja delfiinien todella huono kohtelu!
Kysyimme heti ekana iltana mahdollisuutta uintiin delfiinien kanssa, mutta opas pyysi meitä olla menemättä! Joten emme menneet!
Tosin heti lentoaseman ovella jo jaettiin niitä mainoksia, joten osoite löytyy siitä.