Muiden ohittaminen pennun kanssa

Elikkäs, ollaan juuri opeteltu pennun kanssa liikkumaan hihnassa.
Hihnassa liikkuminen menee pääosin hyvin,
välillä iskee jarrut päälle ja alkaa rimpuilemaan,
sama tapahtuu sillon kun näkee naapurin.
Olisin aikeissa mennä huomenna pennun kanssa käymään kävelytiellä jossa on muitakin lenkkeilijöitä:
Mitä teen kun pentu alkaa rimpuilla toista kohti?
Pentu rakastaisi niin mennä moikkaamaan kaikkia, missä vaan, koska vaan.
Kyseessä on siis ihan penikka vielä,
eli ei mitään alistamis yms juttuja kiitos.
2242
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Itselläni vanhempi koira oppi kuin itsestään; oli hiljaa ja varovasti pyrkimässä toisia kohti. Riitti kun sanoi "ei sinne". Ja kun sujui niin kauheat kehut.
Nuorempi halusikin moikata koko maailmaa (välillä edelleenkin). Pääasiassa olen pyrkinyt kiinnittämään koiran huomion itseeni esim palkkion avulla. Ja taas kehut jos homma onnistuu.
Yritä välttää liian läheltä tapahtuvia ohituksia aluksi. Eli aloita vähän rauhallisemmasta ympäristöstä ja lisää haastetta menemällä vähän vilkkaampaan ympäristöön kun homma toimii.

Äänestä

Leiki pennun kanssa paljon. Touhuile kaikkea muutakin. Tee itsestäsi äärettömän palkitseva koirallesi. Naapuri ilahduttaa varmasti koiraasi mahdollisena silityksen antajana. Toiset koirat mahdollisina leikkitovereina.

Toisaalla siis tee itsestäsi se paras leikki ja silitys toveri koirallesi. Leikkiessä käytä aina samalaista iloista äänensävyä, jonka koira oppii yhdistämään hauskuuteen sinun kanssasi. Myöhemmin saat tällä äänensävyllä koirasi huomion itseesi. Toisaalla älä päästä koiraasi noiden muiden houkuttimen luokse, jotta niiden provosointi vähenee. Kun naapuri haluaa tulla silittämään pentuasi, niin anna hänen tulla vasta kun koirasi ottaa sinuun kontaktin, eli katsoo sinua silmiin. Jos lasket koiran leikkimään muiden kanssa, niin sama juttu, vasta kun sinua on katsottu silmiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nimetönn kirjoitti:

Elikkäs, ollaan juuri opeteltu pennun kanssa liikkumaan hihnassa.
Hihnassa liikkuminen menee pääosin hyvin,
välillä iskee jarrut päälle ja alkaa rimpuilemaan,
sama tapahtuu sillon kun näkee naapurin.
Olisin aikeissa mennä huomenna pennun kanssa käymään kävelytiellä jossa on muitakin lenkkeilijöitä:
Mitä teen kun pentu alkaa rimpuilla toista kohti?
Pentu rakastaisi niin mennä moikkaamaan kaikkia, missä vaan, koska vaan.
Kyseessä on siis ihan penikka vielä,
eli ei mitään alistamis yms juttuja kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu