Onko kenelläkään kokemusta hotellin varaamisesta osoitteesta www.otel.com? Uskaltaako sieltä varata, onko luotettava palvelu?
Hinnat kyseisellä sivustolla ovat erittäin edullisia, joka pisti miettimään, että voiko tämä olla luotettava paikka varata hotelli. Huoneiden hinnat olivat jopa 75 % hotellien omilta sivuilta löytyviä hintoja halvempia ja varaus täytyy maksaa heti, varsinkin tämä mietityttää...
Kertokaa onko kukaan varannut tuolta hotellia ja onko varaus tosiaan ollut olemassa kun olette menneet paikan päälle hotelliin =)
Kiitos!
Hotellin varaaminen otel.com-sivustolta
13
9035
Vastaukset
- onnistu kaikki
mulla oli 3viikkoa sitten hotellihuone varattuna täältä,kun mentiin hotelliin niin sanoivat että täyttä on. olisi kuulemma buukata sisään ennen klo 12?en kyllä luota tohon buljuun varmempiakin netistä löytyy
- luumi1
Otel.com on ihan luotettava. Hotelli maksetaan luottokortilla. Tulostetaan voucher ja annetaan hotellissa.
Muita hyviä on mm.
hotelopia, alpharooms.com, bookin, booking.com (maksetaan vasta hotellissa), hotelclub, hrs.de ja niin edelleen.
Kun löydät mieleisesi hotellin, niin laita googlen hakuun ja löydät kuka on myymässä hotellia. Melkoisia eroja on hinnoissa. Eli joku on edullinen jossain maassa ja toisessa taas kallis.- hinnat
Eri välittäjien huonehinnat saa googlea kätevämmin näkyviin esimerkiksi tehostajat.com -sivun hotellihaulla. Siinä haetaan ensin kaupungilla ja sitten voi rajata haun haluttuun hotelliin.
http://tehostajat.com/start/index.php/uusi-tyokalu-hotellihintojen-vertailuun/
Otels.com ei taida olla mukana tuossa (?), mutta melko kattava haku muuten. Jos haet tuolta ja otels.comista niin selviää onko se niin halpa. - tillis1
suosi suomalaista: www.hoddler.com
- tyytyväinen nettivaraaja
Itse olen varannut hotelleja trivago -nimisen palvelun kautta. se kokoaa yhteen hintatiedot kaikilta suurimmilta hotellisivuilta, myös otel.comista eikä ole koskaan ollut ongelmia. trivagon kautta näkee helposti mikä näistä kaikista hotellisivuista tarjoaa huoneita kaikkein edullisimmin. ja palveluun voi lisätä kuvia ja arvosteluita nähtävyyksistä ja hotelleista - ja kaiken hyvän lisäksi maksavat vielä rahaa kaikesta, mitä palveluun lisää!
kannattaa siis kokeilla www.trivago.fi - Ilona789
Hei,
Itse en ole kokeillut kyseistä sivustoa, mutta kannattaa tsekata tämä sivusto.
www.traveltura.com
Kaveri löysi tämän sivuston ja oli tyytyväinen hintatasoon ja tarjontaan. Kannattaa kuitenkin hieman harkita jos jotain tarjotaan hyvin edullisesti, siellä saattaa olla jotain puutteita. Meinataan piakkoin varata Lontoon matka ja käyttää tätä sivua.- celli
Olen käyttänyt http://booking.com/index.html?aid=941723 varauspalveluita viimeisen viiden vuoden aikana noin kymmenen kertaa ilman ongelmia.Varauksia ympäri Eurooppaa. Aina on varaukset olleet kohdillaan hotellissa, ja pari kertaa hotellista on tullut suoraan sähköpostia kun ovat kyselleet jotain lisätietoja huoneen suhteen (twin/double bed). Luottokortilta ei ole koskaan veloitettu etukäteen vaan vasta hotelliin saapumisen jälkeen.
- WXW
On myös hyvä paikka varata hotelli. Siellä on myös kerrottu hotellien hyvistä ja huonoista puolista. Joskus on käynyt niin, että hotelli onkin ollut ylibuukattu, ei ole voysherit siinä auttaneet. Joku pään kallistuspaikka on sitten tilalle hommattu.
Varauskäytäntöjen monimutkaisuudesta esim. Booking.comin kautta kertoo tuo ketju "Rahalla saa mitä haluaa". - Pek-ka
Miksi Bookong.com ei sopii? Itse käytettin sen
http://www.visit-plus.com/fi/node/577 - kyllä toimii
Varasin otel.comin kautta hotellin Suomessa. Majoituin ko hotelliin ja maksoin parin päivän kuluttua majoittautumisesta. Varaukseen tarvittiin Visa. Huoneen hinta oli todella alhainen verrattuna hotellin normaaliin tasoon.Toistaiseksi kaikki hyvin, en ole huomannut ylimääräisiä veloituksia.
Varaan varmasti toistekin, jos näin hyvin toimii. Hain googlella hakuna halvat hotellit ja sitä kautta päädyin sivuille. Chattailin jopa varausta tehdessäni firman kanssa. Suomeahan siellä ei ymmärretä, mutta asia tuli selvitetyksi tällä toisella kielellä. - ...
Varasin tänä kesänä majoitusta Helsinkiin otel.comin kautta. Epäilin itsekin firman luotettavuutta, koska tarjous vaikutti vähän turhan hyvältä ollakseen totta. Uskalsin kuitenkin kokeilla, ja kaikki meni hyvin. Maksu luottokortilla varausta tehdessä, ei lisämaksuja, huone löytyi. Olen tyytyväinen. Huone toki oli luultavasti hotellin pienin koppi, mutta ei sen väliä, hinta oli niin huokea.
- KokemustaonOtelCom
Voi että mikä höpöfirma Otel.com, olin varanut Tallinnan swissotellista huoneen Otel.Com:in kautta kolmeksi vuorokaudeksi noin kuukausi aiemmin, viikkoa ennen varaaamispäivää tuli viesti että swissotel on perunut varaukseni ja Otel.Com ehdotti tilalle paljon heikompitasoista hotelli Berniä samaan hintaan väittäen sen olaven svastaava !? no ei kyllä ole, soitin Otel.comiin ja kysyin asiaa, vastaus oli että swissotel on ilmoittanut ettei varaukseni ole enää voimassa eli he olisivat peruneet sen, no erohan Bern hotellin ja swissotellin välillä on kuin yöllä ja päivällä. Soitin swissotelliin ja kysyin varauksestani, he vastasivat että varaus on voimassa eivätkä he edes voi perua varausta eli koko juttu oli täyttä höpöpuhetta otel.comin taholta, lähetin otel.comin laittamat viestit swissotelliin ja homma alkoi selvitä, koko vääristellyn tiedon antaminen oli alunperinkin otel.comin, koittivat laittaa swissotellin syylliseksi sellaiseen johon ko hotellilla ei ollut osaa eikä arpaa, en tule koskaan käyttämään tollasta epärehellistä lafkaa. otel.com ei koskaan saa yhtään tilausta minulta ja toivon että tämän varoituksen sanan lukee muutkin, voin todistaa milloin tahansa kirjoitukseni oikeaksi.
- tunturimatkaaja
Ehdottomasti varottava !!! Yritän parhaillani tehdä peruutusta ja se ei onnistu tuntikausien yrittämisenkään jälkeen. Tämä yritys käyttää kolmansia ja heihin ei saa yhteyttä kuin ulkomaille ja sekään ei ole minulta tähän mennessä onnistunut vaikka peruutusaikaa on jäljellä varaukseni mukaan vielä paljon. Ei edes hotelli pysty auttamaan varauksen perumisessa, varattu huoneisto on lapissa hyvässä hotellissa.
Jouduin kuolettamaan pankkikorttini jotta eivät veloita sitä kun en saa peruttua varaustani !
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1902708Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482417Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061132- 1011007
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait243834Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka288791Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies91786Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22718