rautalanka ohjeet wlanin käyttöönottoon

newbie omppuilija

Wintous maailmasta kun mäkkimaailmaan astuu niin onpa aika rasittavaa metsästää vinkkejä kun on tottunut M$ ajatusmaailmaan...

Sattuuko kellään olemaan linkkiä missä ois rautalankaa siihen miten Apple läppäri saadaan kivuttomasti samaan wlaniin wintous koneiden kanssa. (Buffalon wlan tukari)

7

1026

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yläpalkista äänensäädön vasemmalta puolelta Airport päälle (ellei se jo ole), valitaan verkko ja annetaan tarvittava salasana.

    • on näemmä

      juurtuneet wintoys-maailman opit. Ekan kerran kun pistin xp:n langattomaan meni 20 minuuttia. Ekan kerran kun pistin visva langattomaan meni yli 30 minuuttia. Ekan kerran kun pistin macbookin langattomaan meni 5 minuuttia. Saman verran meni myös Linuxilla. Ei kaikkea tarvitse tehdä vaikeasti kuten mikki$otku tekee.

      • mukana ?

        Miten MacBookin liittämisessä langattomaan verkkoon voi käyttää 5 minuuttia aikaa ?


      • rrr
        mukana ? kirjoitti:

        Miten MacBookin liittämisessä langattomaan verkkoon voi käyttää 5 minuuttia aikaa ?

        Tartteehan se pahus ottaa laatikosta esiinkii ja antaa ne alotustiedot... kyl siihen se 5 minsaa ainaki menee...


      • MacBook Pro
        rrr kirjoitti:

        Tartteehan se pahus ottaa laatikosta esiinkii ja antaa ne alotustiedot... kyl siihen se 5 minsaa ainaki menee...

        uskotaan. Meneehän sitä 2-3 minuuttia jo siihen, kun avaa laatikon ja ihastelee uutta konetta ;) Loppu menee sitten koneen käynnistämiseen ja muutaman alkusäädön tekoon.

        Kun alkusäädöt on tehnyt, tahtoo kone olla jokaisessa vapaassa verkossa, ennen kuin huomaakaan. Suljetutkin verkot kone löytää nopeasti, mutta kirjautumiseen tarvitaan salasanan näppäily.


      • on näemmä
        mukana ? kirjoitti:

        Miten MacBookin liittämisessä langattomaan verkkoon voi käyttää 5 minuuttia aikaa ?

        kun ei ollut oma kone eikä omistajalla ollut manuaaleja mukana, Piti vähän aikaa etsiä kun en aikaisemmin ollut käyttänyt macia.


      • kafe latte salasanal
        on näemmä kirjoitti:

        kun ei ollut oma kone eikä omistajalla ollut manuaaleja mukana, Piti vähän aikaa etsiä kun en aikaisemmin ollut käyttänyt macia.

        mikä tai mistä sen salasanan saa, haluan mennä kauppakeskusessa fazerin kahvilaan istumaan ja alkaa trendikkäästi maccia näpyttelemään, pyydänkö sitä siltä kassalta vai mistä sen saa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      71
      5515
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      249
      4794
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      39
      3148
    4. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      255
      2994
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      100
      2609
    6. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      333
      2014
    7. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      5
      1942
    8. Muovipusseista pitäisi saada panttimaksu takaisin

      Ostan joka päivä yhden muovipussin, ja niistä palautuu keskimäärin takaisin kaupan pullomaatin yhteydessä olevaan roskik
      Maailman menoa
      59
      1709
    9. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1555
    10. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      2
      1526
    Aihe