En tiennyt, mihin osioon tämä kuuluisi mutta päätin laittaa sen nyt tänne.
Kerron lyhyesti:
Tuossa kaverini kanssa oltiin katseltu viime päivinä paljon erästä tv-sarjaa, ja samalla käveleksitty paljon ulkona.
Aamulla täällä suomi24 chatissa joku tulee juttelemaan ja laulamaan sen ohjelman tunnusmusiikkia, ja siinä parin sanan vaihdon jälkeen sanoo lähtevänsä kävelemään.
Eli samaa kuin me. Eikä tämä henkilö ollut se, kenen kanssa noita tein. En usko että on vain sattumaa, koska samantyyppisiä asioita on käynyt minulle ennenkin, mutta silti mietin että mistä tämä johtuu, tai mitä tämä on?
Kysymys.
6
492
Vastaukset
- DarkNinjaHiiri
http://en.wikipedia.org/wiki/Synchronicity
Jos toistuu usein niin epäile mielenterveyttäsi. Tuo ylläoleva on parapsykologinen selitys. Psykologian selitys on orastava psykoosi.- ugh uhg
Eihän tuossa aloittaja viestissä mikään viittaa mt-ongelmaan.
- DarkNinjaHiiri
ugh uhg kirjoitti:
Eihän tuossa aloittaja viestissä mikään viittaa mt-ongelmaan.
Saattaa se viitata. Kuulemma Neuroleptit vie nuo mystisyyden tunteet.
Ihan oikesti parapsykologiasta: Jotkut henkilöt arvaavat enemmän kuin todennäköisyyslaskenta antaa myöten. Parapsykologia oli kilpavarustelua kylmän sodan aikaan jolloin haettiin kaukonäkijöitä ja telepaatikko-agentteja.
Ihan hyvä vaan jos näitä "vanhan" koulukunnan kannattajia on vielä.
Onko tuoretta tutkimusta? - Algebra24v
En oikein ymmärtänyt selitystä, mutta sain kuvan että muka vain kuvittelisin koko hhomman?
Algebra24v kirjoitti:
En oikein ymmärtänyt selitystä, mutta sain kuvan että muka vain kuvittelisin koko hhomman?
Ettäkö vain kuvittelisit kaiken? Tuskin sentään, sillä toisinaan oikeastikin sattuu uskomattomia yhteensattumia. Minullakin on niitä ollut monia, kumma kyllä enimmäkseen rajatietoyhteyksissä.
Mutta yhteensattumien arvioinnissa kannattaa olla tarkkana. Harvinaisiakin pitää pakosta joskus sattua. Ihmisillä kulkeekin ihmettelyn raja aika lailla eri paikassa. Rajatietoväki näkee merkityksiä kaikkialla ja toisaalta skeptikot eivät koskaan, riippumatta siitä mitä ovat itse kokeneet.
DarkNinjaHiiri: "Kuulemma Neuroleptit vie nuo mystisyyden tunteet." Luultavasti niin, vaikka olikin "kuulemma". Mutta neuroleptit eivät muuta itse tapahtumia miksikään, ja niitä voi arvioida ihan järkevästikin.- aloittajalta
okivi kirjoitti:
Ettäkö vain kuvittelisit kaiken? Tuskin sentään, sillä toisinaan oikeastikin sattuu uskomattomia yhteensattumia. Minullakin on niitä ollut monia, kumma kyllä enimmäkseen rajatietoyhteyksissä.
Mutta yhteensattumien arvioinnissa kannattaa olla tarkkana. Harvinaisiakin pitää pakosta joskus sattua. Ihmisillä kulkeekin ihmettelyn raja aika lailla eri paikassa. Rajatietoväki näkee merkityksiä kaikkialla ja toisaalta skeptikot eivät koskaan, riippumatta siitä mitä ovat itse kokeneet.
DarkNinjaHiiri: "Kuulemma Neuroleptit vie nuo mystisyyden tunteet." Luultavasti niin, vaikka olikin "kuulemma". Mutta neuroleptit eivät muuta itse tapahtumia miksikään, ja niitä voi arvioida ihan järkevästikin.Oli kyllä munkin mielestä tosi yliammuttua kuvitelmaa. Joku hyräilee laulua ja kävelee aamulla! Siinä ei ole mitään yliluonnollista. Montakohan prosenttia ihmisistä hyräilee aamulla jotain tunnusmusiikkia, ja sattuu kävelemään aamulla ulkona. Kuule, aika moni.
Ihan sama asia, kuin illalla sanoisin, että "taidanpa viettää illan kotona, ja kohta alan katsomaan uutisia" no todennäköisesti monella muulla ihmisellä on klo 9:50 samat ajatukset mielessä! Tosi yliluonnollista! ihan pelottaa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2837868Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1714158Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1582409Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy272083Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17702012- 471590
- 481547
Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s71456Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3421264- 1591179