millä ohjelmalla voi korjata Ixuksen värit?

värit vinksallaan

en saa ixuksella yhtään niin upeäväristä kuvaa kuin mitä kaverin kuvissa (kaverilla panasonicci). millä ohjelmalla (ilmainen please) voi noita värejä helposti korjata?varsinkin punainen on ihan pielessä ja oon lukenut että muillaki on ixukseesa sama vika....

4

423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • markus77...

      Iuksen ongelma on juuri tuo huono punaisen erottelu. Punaisessa värissä on yksityiskohdat hävinneet, etkä niitä pysty enää millään ohjelmalla kaivamaan ("keksimään") esiin. Ihan sama tilanne on puhkivalottuneessa kuvassa, jota sitäkään ei enää pysty korjaamaan.

      Suosittelen hankkimaan kunnollisen kameran, jos nykyisen väritoisto ei riitä. PowerShotissa ei ole tuota ongelmaa, mutta vanhemmissa malleissa värit olivat ylikylläisiä ja nykyisissä kohinasuodatuksen takia hieman haaleita.

      Panasonicin Lumix-sarja on yksi vaihtoehto, joka tarjoaa luonnolliset värit eikä pyri "korjaamaan" niitä pilalle.

      • luonnollista?

        Mites se nyt taas olikaan. Vai mitä mieltä "Markus" itse olet näistä väreistä?

        http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1033&message=29542780

        Minusta tuo ei kyllä punaista ole nähnytkään. Tuostapa niitä punaisia voi verrata ihan kuka vaan.

        http://www.imaging-resource.com/PRODS/FX35/FULLRES/FX35hSLI0100.HTM FX35
        http://www.imaging-resource.com/PRODS/SD870IS/FULLRES/SD870IShSLI0080.HTM Ixus860
        http://www.imaging-resource.com/PRODS/FX500/FULLRES/FX500hSLI0100.HTM FX500
        http://www.imaging-resource.com/PRODS/SD950IS/FULLRES/SD950IShSLI0080.HTM Ixus960
        http://www.imaging-resource.com/PRODS/FZ8/FULLRES/FZ8hSLI0100.HTM FZ8
        http://www.imaging-resource.com/PRODS/S5IS/FULLRES/S5IShSLI0080.HTM S5

        Tämäkin on niin mallista kiinni, että ei voi sanoa yleisesti, että jokin tietty merkki kusee. Tietyt valmistajat haluavat kuvansa näyttämään hyviltä näytöllä, jolloin käytetään hieman enemmän terävöittämistä ja kuvaa käsitellään, mutta tarkkasilmäiset huomaavat ylimääräisiä jälkiä mitä kuvaan on tullut. Isoista valmistajista juuri Panasonicin Venus prosessoria on tässä kohtaa eniten kaikissa testeissä "mollattu" ja myöskin Panasonicin käyttäjien suunnalta uusin prosessori on otettu iloiten vastaan(Venus IV).

        Jos haluaa lisää puhtia niihin väreihin(mikä ei taas luonnollista väri ole nähnytkään, kuullostaa siltä mitä viestin alottaja ajaa takaa) niin nosta värien kylläisyyttä. Kyllä sen Canonin värit saa parilla säädöllä taatusti luonnottoman kirjavaksi, jos vaan haluaa. Oliko muuten kyseessä mikä Ixus, kun testin mukaan Canonin värit pitäis esim. Ixus85 olla aika lähellä totuutta.

        http://www.digitalcamerainfo.com/content/Canon-PowerShot-SD1100-IS-Digital-Camera-Review-17786/TestingPerformance.htm

        Pisteet 12.26, vertaa FZ18 11,07, FZ8 7,51 ja FZ7 näytti värit vielä enemmän pieleen kuin mitä FZ8, itse asiassa värit olivat 20% liian kylläisiä eli kaukana oikeasta elämästä. Mutta kuten sanoin, voit sinä ne värien kylläisyydet nostaa ylös sillä Canonillakin.

        http://www.digitalcamerainfo.com/content/Panasonic-Lumix-DMC-FZ8-Digital-Camera-Review/Testing--Performance.htm

        The red colors are the most inaccurate, but this is typical for digital cameras that do this to enhance skin tones. Most cameras oversaturate colors a bit to make them look richer and the FZ8 is typical in this way too. It oversaturated colors by 6 percent, which is an improvement over the Panasonic FZ7 that oversaturated by a whopping 20 percent.

        The newer FZ8 improved upon its predecessor, the FZ7, in several other ways too. The FZ8’s mean color error was 7.99, meaning that its colors are more accurate than the FZ7’s 9.56 mean color error. In the end, the FZ8’s overall 7.51 color score is decent among digital cameras and is a big improvement over the previous Lumix in this line.


    • vinksallaan ja viturallaan

      Osta photoshop cs3.

      • on ilmaisofta ja sillä pystyy värejä muuttamaan. Siitä on versiot linuxille ja windowsille.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      94
      7653
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      4047
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      47
      3596
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      243
      3054
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2712
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      45
      2562
    7. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      21
      2534
    8. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      132
      2491
    9. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2439
    10. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      29
      2388
    Aihe