Miksi tämä hintojen lasku tuntuu olevan hirveä mörkö tietyille palstalaisille?
Eikös nyt ole jo pidemmän aikaa ollut puhe että esim. pk-seudulla eläminen on liian kallista.
Eli miksi ketään häiritsisi se että asuminen halpenee? Että perheasunnot halpenevat?
Kertokaa minulle, haluan ymmärtää.
Eikös nyt ole jo pidemmän aikaa ollut puhe että esim. pk-seudulla eläminen on liian kallista.
Eli miksi ketään häiritsisi se että asuminen halpenee? Että perheasunnot halpenevat?
Kertokaa minulle, haluan ymmärtää.
Vastaukset 12
Vanhimmat
On todella lapsellista avata 20 keskustelua!
Tänään iltapäivän aikana on teennäisesti luotu paljon "tyhjiä" keskustelunalkuja. Joku tekee sitä koko ajan tahallaan. Miksi?
on toinen keskustelu jonka olen avannut tänään. Mielestäni aivan kohtuullinen määrä avauksia päivässä.
Kolmannkeksi, mikä tässä hintojen laskussa on niin paha asia?
???
tutustumaan palstan muuhun tarjontaan. Tämä avaus tiettyihin avauksiin verrattuna mensa-tasoa.
Kertoen tosin enemmän "asuntojen hinnat" palstasta yleisesti...
me kaikki, koska tulee vähemmän kiinteistöverotuloja, työllisyys laskee eli enemmän työttömiä joten verot nousee, kauppa i käy koska laskun odotetaan jatkuvan, työpaikat menee, kaikki muu kallistuu, mellakoita, köyhyyttä, sota
siinä ne haitat
pääsisin lukemaan hyvin perusteltuja näkemyksiä siitä miksi asuntojen hintojen lasku ei olekaan hyvä asia.
Voitte varmaan kuvitella pettymykseni.
Kulut pienenee kaikilla omistusasunnon omistajilla, myy vanhan pois halvalla ja ostaa uuden halvalla.
Vaikea ymmärtää ihmisiä, jotka haluavat laittaa kaikki liikenevät rahansa asumiseen. Eivätkö he löydä rahoilleen mitään muuta käyttöä? Itse tykkään ettei ole tiukkaa, eikä rahahuolia, niinpä en ole ainakaan toistaiseksi ostanut uutta asuntoa viimeisen omistusasunnon jälkeen, vaikken enää varsinaista lainaa asunnon ostoon tarvitsikaan. Katsellaan, jos pian saa vaikka halvemmalla?
Ehei, kaikkia liikeneviä rahoja ei pistetä asumiseen. Ei sen enempää kuin vuokralainenkaan laittaa.
Eli verrataan tätä taas vuokralla asumiseen:
1) Vuokralla asuva laittaa rahan vuokranantajalle, jotta saisi asua.
2) Oman ostanut maksaa asuntolainansa lyhennyksiä ja korkoja, joiden yhteissumma kuukaudessa voi olla sama kuin mitä vuokralaisella menee vuokraan. Vähitellen asuntolaina vaan lyhenee ja asunto on kohta oma.
Vuokralla asuva ei saa sillä samalla rahalla omaa asuntoa. Hän vaan ihmettelee, että miten oman asunnon ostava laittaa paljon rahaa asuntoonsa, mutta hän onkin itse maksanut saman verran vuokraa, joka menee vuokranantajan lainojen lyhentämiseen. Eli vuokralainen maksaa vuokranantajansa sijoituskämppää.
asuntoa.
Jotkut oli niin fiksuja että osti kerralla tarpeeksi hyvän ja ison ja ennenkaikkea tarpeeksi ajoissa.
tajua sitä.kateutta se on,ei muuta.järjellä ajatellen se on vain pirun hyvä asia.
Teitä persaukisia meidä kommuuni. Eikkä halutta edes teittä meiddän lähellekkään. Te vaan pysyä poissa ja kaiki olla onnellinen.