on todistettu minkä jo tavallaan tiedettykin. Jalostus tekee vain sairaita koiria. Itselläni on kultainen noutaja, joka ei ole kirjoissa eikä kansissa. Terve kuin mikä ollut koko elämänsä ajan. Kasvattaja aikoinaan oli juuri sillä linjalla, että normaalisti maatiais linjoittamalla tulee terveitä koiria. Nämä kultaiset noutajat ovat olleet terveitä ja kauniita. Ulkonäköä ja terveyttä ei ole tarvinnut todistaa millään paperilla, vaan sen on voinut todeta ihan pelkästään katsomalla.
Nythän se
ilmeisesti todistettu.
2
479
Vastaukset
- hyvilläsi!
et on ollut niin hyvää tuuria et olet saanut terveen koiran.riskit on olemassa todella suuret mikäli niihin rahasi sijoitat. onnea waan!
- guuggeli
Itselläni oli yli 16 v paperillinen rotumääritelmien mukainen kultainennoutaja, jonka eläinlääkärissä käynnit olivat pelkästään rokotuksissa käyttöjä. eläinten kuten ihmisten kanssa tuo terveys on aina arpapeliä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen
Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.2153349Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin232650Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä152117Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri241549Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!
Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!2311502Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle
Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t201330- 791268
kukaan ei pakota kasteeseen..
Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot4001165- 741073
Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä4171052