Korotetun Tahkon rakentaminen alkaa vuonna 2012. Maakuntakaavan valmistelun johtoryhmään kuuluvan Pekka Tiihosen (kesk.) mukaan maakuntakaavan valmistelut saadaan valmiiksi 2012 mennessä. Koska korotuksen toteuttaminen vaatii erillisen hankekaavan, rakentaminen ei voi alkaa ennen vuotta 2012.
Asia nousi esiin Nilsiän kaupunginvaltuuston kokouksessa 14. lokakuuta, kun Sakari Pentikäinen (kd.) tivasi kaupungilta, mistä toimista ja millä aikataululla se on sopinut Tahkon Development Oy:n kanssa. Pentikäinen viittasi Kauppalehdessä 6. lokakuuta julkaistuun juttuun, jonka mukaan pienkerrostaloalueen tarvitsemasta maasta "hierotaan kauppaa jo ensi talvena muun muassa Nilsiän kaupungin ja Nilsiän seurakunnan kanssa".
Valtuuston puheenjohtaja Jaakko Leskinen (kesk.) vakuutti, että istuva valtuusto antaa korotushankkeeseen rahaa. Kaupunginjohtaja Jorma Aution mukaan Kauppalehden tietoja ei ole antanut kaupunki, vaan niistä vastaa yhtiö.
Tahkon korotus alkaa vuonna
4
847
Vastaukset
- ... ...
Toivottavasti rahoitus hankkeelle löytyy, sillä kysymyksessä on Suomelle ja Itä-Suomelle todella merkittävästä ja välttämättömästä rakennushankkeesta. Alpit muutaman tunnin Pendolino-yhteyksien päässä pääkaupunkiseudulta ja Pietarista tulee olemaan valtava menestys. Samalla mahdollistuu Suomen talviolympiaisännyys (2022, 2026 tai 2030).
- paskaaaaa
tuli taas mukamas alpit suomessa onko naurettavampaa kuultu eihän sitä kalkkipaskaa riitä kuin muutaman metrin korotukseen ja toiseksi ei kellään ole niin paljon kusta päässä että alkaisi rahoittaan noin naurettavaa ideaa.
- ??
?
- RUKA PERSEESTÄ
sitten viimestään voisi kusta rukan päälle, ei pelkästään kartalla vaan IN THE REAL life you pissass shits!
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain26311655Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-13810950Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2356278Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2155129Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1573600- 1743518
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin532428Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3221932Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov101778Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161664