Eli minkälainen konsoli kannattaisi valita ensimmäiseksi pelikoneeksi lapsille, (7 v)? Nintendo, xbox??
Kertokaapa te vanhemmat, jotka paremmin tiedätte. Kokemuksia, kiitos!
Pelikonsolit
10
1154
Vastaukset 10
- DS..
eli semmonen. perustelut ei hallisse koko taloa,helppo ottaa mukaan.se on siis semmonen käsikone.pystyy pelata kimppa pelejäki.ja osta siihen supermario peli se on hyvä.
- ...matolaatikko
Suosittelen Playstation 2, niitä saa käytettyinä kohtuuhintaan ja pelivalikoima on runsas ja laajaalainen, joitakin pelejä voi pelata yhdessä koko perheen voimin.Jos vertaa pelaamista PL2:lla ja DS:llä niin jälkimmäisellä "pelaamista" ei voi kutsua pelaamiseksi.
- kokemuksella
EN teinä hankkisi mitään jos on ollut 7.vuotiaaksi ilman pärjää eteenpäinkin sitä.
- poika osti
Meillä poika 8 1/2 vuotta osti Playstation2. Kavereilta kyseli mikä olisi hyvä ja me vanhemmat kerrottiin minkä hintaisia ovat. Päätyi sitten siihen Playstation2. Ykkösessä on vähän pelejä ja kolmonen oli liian kallis.
Rahat lapseni hankki leikkaamalla koko kesän ruohoa. Hyvä puoli on se että meidän talossa pleikkarin ohjaimia ei heitellä hävitessä, niin kuin naapurissa. Tietää itse kuinka kovalla työllä sen sai hankittua. - eikö ole muuta tekemistä?
kyllähän se niin on, että lapsen saa hiljaiseksi kun ostaa koneen, mutta kannattais ehkis miettiä sitä, mitä pelaaminen tekee lapselle. Luovat leikit ja ulkona oleilu/majan rakennuspuuhat jne ovat tuon ikäiselle parasta ajanvietettä.
- kehittämä hassu
v-smile pelikonsoli br-toys sista
asiallisia pelejä tasohyppelyjä yms kehittää aakkosia ja opettaa lukemaan - a
kehittämä hassu kirjoitti:
v-smile pelikonsoli br-toys sista
asiallisia pelejä tasohyppelyjä yms kehittää aakkosia ja opettaa lukemaanse vsmile ku siihe sais cs
- hmmmmmmmmmbb
Ihmetellään miksi nuorten kunto laskee. Pelataan kaiket päivät jo pienestä pitäen sisällä.
- mieisse
Meillä on 7-vuotiaalla PS2 ja Wii.
Wii pesee PS:n mennen tullen. Siihen saa samat pelit kuin pleikkariinkin, tosin vähän kallimmmat. Sport-pelit ovat aktiivista huiskimista, joten ihan pleikkarin tavalla ei jämähdä sohvalle näpyttelemään.
Molemmat konsolit kulkevat kätevästi matkoilla mukana.
Jos nyt voisin valita ottaisin pelkästään Wiin.- Lumalee
Playstationissa on vain näpyttämistä. Wiillä Tomb raider anniversary on näpytyspeli,jossa pitää tehdä jotain liikkeitä,esim. Heilutella remotea ja nuckhuckia. Eli jokin liike näpytspelissäkin wiillä. Mutta sport-pelit ovat hyviä. Hommatkaa wii!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "4162001- 1831512
- 1491467
- 1231376
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh291176Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.244937- 113907
- 67752
- 26675
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i124655