Topfield 5100

Osaakos Topfield 5100 siirtyä itsekseen talviaikaan, vai pitääkö mennä itse menua sörkkimään? Ollaan nimittäin talviaikaan siirryttäessä matkoilla, joten mietityttää, miten pitää ajastaa.
5902
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Osaako laite vaihtaa normaaliaikaan, jos on määritelty AIKA: AUTOM. Toisessa kohdassa on kuitenkin vielä KESÄAIKA: KÄYTÖSSÄ/EI KÄYTÖSSÄ. Mekin olemme ulkomailla tuolloin ja ajastusten kohtalo hieman arveluttaa.

Äänestä

Toppari 5100 PVR osaa itse siirtyä talviaikaan (ainakin, jos asetukset ovat oikein), mutta jostain syystä ajastukset, jotka on ohjelmoitu kesäajan puolella, eivät satu oikein. Ajan siirto tapahtuu, kun sunnuntaina kytketään virta päälle minuutiksi ja kanava ykköselle. Eli, pyydä joku naapurisi ohjelmoimaan ajastukset sunnuntaina, kun ollaan varmasti talviajassa.

Äänestä
  • Miten ajastukset menevät väärin, ts. siirtyvätkö tunnilla eteen vai taaksepäin?

    Äänestä

  • menevät väärin kirjoitti:

    Miten ajastukset menevät väärin, ts. siirtyvätkö tunnilla eteen vai taaksepäin?

    Kun palataan normaaliaikaan, kesäajasta, pitää huomioida, että ohjelmat tulee tuntia myöhemmin! Esim. seitsemän uutiset ovat sitten kuuden uutisia jne. Aamuohjelmat ovat sitten päiväohjelmia, vai miten se oli?

    Äänestä

  • menevät väärin kirjoitti:

    Miten ajastukset menevät väärin, ts. siirtyvätkö tunnilla eteen vai taaksepäin?

    Nyt syksyllä tilanne on se, että niiden ohjelmien alkamisaika, jotka alkavat talviaikaan siirtymisen jälkeen, näkyvät tuohon siirtymähetkeen asti EPG:ssä tunnin myöhässä. Jos ajastuksen tekee EPG:stä käsin, on alkamisaikaa korjattava tunti ehdotettua aikaisemmaksi.

    Keväällä alkamisaikaan on samassa tilanteessa vastaavasti lisättävä yksi tunti.

    Korostan vielä kerran, että tämä ongelma koskee vain niitä ajastuksia, joissa ajastusajankohta ja ohjelman alkamisaika osuvat aikasiirtymän eri puolille. Ajastuslistassa jo olevien ajastusten ajat eivät muutu, eli nykyisiä toistuvaisajatuksia ei tarvitse korjailla. Salkkarit tallentuu edelleenkin joka arkipäivä klo 19.30.

    Toinen tärkeä juttu on se, että valmiustilassa oleva boksi siirtyy talviaikaan vasta, kun se laitetaan päälle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


talviaikaan kirjoitti:

Osaakos Topfield 5100 siirtyä itsekseen talviaikaan, vai pitääkö mennä itse menua sörkkimään? Ollaan nimittäin talviaikaan siirryttäessä matkoilla, joten mietityttää, miten pitää ajastaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu