Kertokaa!

Mitä eroa on siinä että tappaa kalan ja laittaa ruuaksi tai kana tapetaan ja paistataan tai sika tai lehmä tai hirvi?
Miksi ne muut on ok mutta hirvi ei?
9523
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

fröökynät ovat keksineet koko jutun. Sitten kauppahalleista salaa ostavat hirveä ja syövät.
Seuraavana päivänä taas suu vaahdossa saarnataan, kuinka hirviä ei saa metsästää, hyi helkkari, mätää sakkia.
Nähty on tämä juttu.

Äänestä

jos tuon hirvikuvan olisi laittanut joku muu kuin haukullinen, esmes. vaikka erä-eemeli,
johan olis ylistetty mahtavaa saalista hienoa työkoiraa ja miten arvokasta työtä erä-eemeli tekee kun vähentää tuota jo liikenteellekkin vaarallisen suureksi paisunutta hirvikantaa.......... ja ymv...

Äänestä

että hirvi elää vapaana ja kuolee stressittä ja nopeasti,nämä mieluummin haluavat että eläimiä tehotuotetaan jääkaappien täytteeksi.

Äänestä
  • tossa jokupäivä sitte isännän kanssa just puhuttiin tuosta, kun liha ei tänäpäivänä ole ollenkaan niin hyvänmakuista kuin ennen...varmaan on tuo stressi vaikuttanut lihan makuun..

    Äänestä

  • old_profile_26318 kirjoitti:

    tossa jokupäivä sitte isännän kanssa just puhuttiin tuosta, kun liha ei tänäpäivänä ole ollenkaan niin hyvänmakuista kuin ennen...varmaan on tuo stressi vaikuttanut lihan makuun..

    maku ei ollut hyvä. Stressaantunut hirvi voi mahoton. On kurja kohtalo eläimellä joutua jahtiporukan saaliiksi.

    Äänestä

  • old_profile_26318 kirjoitti:

    tossa jokupäivä sitte isännän kanssa just puhuttiin tuosta, kun liha ei tänäpäivänä ole ollenkaan niin hyvänmakuista kuin ennen...varmaan on tuo stressi vaikuttanut lihan makuun..

    ja pitkät rekkakuljetukset ilmanmuuta vaikuttavat lihan makuun.

    Äänestä

  • mietittiin samaa kirjoitti:

    maku ei ollut hyvä. Stressaantunut hirvi voi mahoton. On kurja kohtalo eläimellä joutua jahtiporukan saaliiksi.

    kurjempi on tässä kohtalo hirvellä...ja ihmisellä..
    http://www.taksarit.fi/kuvia/HIRVI.jpg

    Äänestä

biologian tunneilta.
Kaikki nuo mainitsemasi eläimet paitsi kala ja kana ovat nisäkkäitä, niin kuin sinäkin.
Kivun tunne nisäkkäillä on saman suuntainen. Sika etenkin on hyvin lähellä ihmistä, jopa ruuan sulatus järjästelmä on samanlainen... Pysyt terveempänä, kun vältät punaista lihaa.
Faktaa tietoa on se, että juuri edellä mainitun lihan käyttö edesauttaa ns."vaikean sairauden" kehittymistä.

Äänestä

minusta ole noissa se tärkein ero, vaan siinä mitä tapahtuu sitä ennen. Ei ihmisen elämässäkään kohokohta ole kuolema, kuten ei eläimenkään. Kala ja hirvi yleensä elävät vapaan elämän kunnes ne tapetaan, sika, kana ja lehmä taas elävät vangittuina ja niiden "elämäntehtävä" on tuottaa ruokaa ihmisille.

Jos taustalla taas on jokin kaadetun hirven kuva, niin se ei minusta kuulu asiaan ollenkaan. Mielipiteet siitä, onko ammuttujen eläinten (ja MINKÄ eläinten), tai vaikka nyt sitten ammuttujen ihmisten kuvia soveliasta julkaista vai ei, riippuvat ensinnäkin yksilön omista mielipiteistä, toisekseen kulttuurista. Epäilen että moni (ei tietenkään kaikki) kaatamiensa hirvien tai teurastamiensa sikojen tai porojen kuvia julkaiseva ihminen kuitenkin reagoisi kielteisesti, jos vaikka keskustelupalstalle linkitettäisiin kuvia koiran kuolemanjälkeisestä matkasta ravintolan lautaselle. Se ei ehkä useimmista meistä tunnu hyvältä, mutta koiria käytetään jossain päin maailmaa ravintona.

Minä kammoan verta ja tappamista, mutta tavalliset kuvat kaadetuista eläimistä eivät minua hätkäytä. Ymmärrän kuitenkin että kaikki eivät tosiaankaan ajattele samoin. Tein kerran videon poron lahtaamisesta ja nylkemisestä tunturissa, siitä lähtien kun se otettiin tokasta erilleen siihen asti kun se lähti sopivina paloina kelkan kyydissä alas. Siinä ei ole mitään järkyttävää kun sen tekevät ihmiset jotka osaavat työnsä. Näin on tehty tuhansia vuosia ja näin tullaan tekemään. Enpä nyt siitä huolimatta menisi arvostelemaan niitä ihmisiä jotka eivät halua esim. sitä videota tai vastaavia kuvia nähdä. Vaikea mennä kenenkään toisen puolesta sanomaan, mikä on "liikaa" ja mikä ei.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Mitä eroa? kirjoitti:

Mitä eroa on siinä että tappaa kalan ja laittaa ruuaksi tai kana tapetaan ja paistataan tai sika tai lehmä tai hirvi?
Miksi ne muut on ok mutta hirvi ei?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu