Lukutaitolisä?

Jos on kaveri, joka osaa lukea hakea ohjeet ja sitten on kaveri, joka osaa käyttää muiden työaikaa ja kysyy kaiken, niin paljonko enemmän ensimmäiselle maksetaan palkkaa?
8838
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Yleensä jälkimmäiselle maksetaan enemmän.

Äänestä
  • Tietenkin riippuu vähän asiasta, mutta usein samaan asiaan saa vastauksen kysymällä 5 sekunnissa ja lukemalla 2 tunnissa, joten kysyvä on luultavasti paljon nopeampi toimissansa. Tästä syystä hänen työtään arvostetaan enemmän pomojen keskuudessa. Luultavasti tässäkin asiassa kaikkein järkevin tapa toimia olisi kultainen keskitie, eli ei kannata ihan kaikkea kysyä, mutta ei kannata kaikkea itseopiskellakkaan.

    Äänestä

  • Ottamatta ekaan esitykseen kantaa, niin olen tässä sitä mieltä, että suuri suu saa enemmän palkkaa, vaikkei osaisikaan mitään. Ei sitä osaamisesta makseta, ainakaan täällä.

    Äänestä

Yleisesti ottaen asiantuntijatyöstä maksetaan palkkaa pärstäkertoimen mukaan. Jos osaat tehdä tosi hienoja ja hyödyllisiä juttuja, muttet kerro kenellekkään innovaatioistasi vaan koodaat (hienoja juttuja voi tehdä muutkin kuin koodarit, itse vain satun olemaan koodari) kaiken omassa yksinäisyydessäsi, niin kukaan ei tule sinua kiittelemään. Eli tilanne on se, että kun kaikki toimii, kukaan ei ihmettele miksi. Pölisijät saavat enemmän tunnustusta työstään, koska he yleensä osaavat paremmin, ikäänkuin "vahingossa" mainita aikaansaannoksistaan. Sama pätee uskoakseni kyselijöihin. Heistä jää kuva, että he ovat aktiivisia kunhan muistavat olla kyselemättä liian tyhmiä. Tuottavuusteoriaan en usko, koska pomot eivät ymmärrä paskaakaan mitä asiantuntijat tekevät(tämä oli nyt tietty yleistys, aina näin ei ole). Pomot muodostavat mielikuvan osaamisesta muiden seikkojan perusteella, mistä vähäisempänä en pitäisi sosiaalisia taitoja. Tämä oli siis vain minun mielipiteeni. Mielipiteeni=absoluuttinen totuus :)

Äänestä
  • Samalla tavalla näen asian. Nuo, jotka kyselevät koko ajan toisilta, heillä on tuo puhetaito parempi kuin muu osaaminen. He osaavat lipoa sopivasti esimiehiään.

    Sen sijaan tuo kaveri, joka osaa antaa vastauksen joka kysymykseen, on tällainen hiljainen puurtaja. Hyvä ammattitaito, mutta ei tuo itseään juurikaan esiin. Eikä saa hyvää palkkaa, ja arvostuskin on vähän niin ja näin esimiesten näkökulmasta: tällaisia perusnököttäjiä meilläkin tarvitaan, jotta nämä pakolliset asiat hoituvat.

    "Maailma on epäoikeudenmukainen" saarnasivat filosofit jo aikojen alussa.

    Äänestä

  • peetu kirjoitti:

    Samalla tavalla näen asian. Nuo, jotka kyselevät koko ajan toisilta, heillä on tuo puhetaito parempi kuin muu osaaminen. He osaavat lipoa sopivasti esimiehiään.

    Sen sijaan tuo kaveri, joka osaa antaa vastauksen joka kysymykseen, on tällainen hiljainen puurtaja. Hyvä ammattitaito, mutta ei tuo itseään juurikaan esiin. Eikä saa hyvää palkkaa, ja arvostuskin on vähän niin ja näin esimiesten näkökulmasta: tällaisia perusnököttäjiä meilläkin tarvitaan, jotta nämä pakolliset asiat hoituvat.

    "Maailma on epäoikeudenmukainen" saarnasivat filosofit jo aikojen alussa.

    haluaisin tähdentää, että höpöttäjät eivät välttämättä ole osaamattomia. Osaava osaa, pitää sitten suunsa kiinni tai selittele ympäriinsä hyperkineettisesti :)

    Äänestä

Heittäydy vähän hankalaksi:
a) "emmä vaan tiedä"
b) valehtele niille ja johdata väärille jäljille. Ole varovainen. Kuitenkin niin, ettet itse jää kiinni.
c) kerro muille, miten tyhmiä se kyselee. Liioittele.
d) käy kyselemässä niiltä vastaavasti tyhmiä. Kerro muille, miten ne ei osaa vastata.

Äänestä

Ja eikös tuo jatkuva kyseleminen ole selvä vinkki pomoille, että kaverissa on esimiesainesta. Tällä tavalla tulee aina lisää näitä kavereita, jotka istuvat päiväkaudet palavereissa Time Managereitaan selaillen ja kahvia juoden. Tekevät päätöksia asioista, joista eivät tiedä mitään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Seinäruusu kirjoitti:

Jos on kaveri, joka osaa lukea hakea ohjeet ja sitten on kaveri, joka osaa käyttää muiden työaikaa ja kysyy kaiken, niin paljonko enemmän ensimmäiselle maksetaan palkkaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu