Hirveä poru asiasta, johon yksittäinen kunta ei voi yksin vaikuttaa. Maata myydään muittenkin maitten kansalaisille, ei pelkästään venäläisille ja siitä ei kukaan puhu sanaakaan. Saattaa kuitenkin olla niin, että nämä "ei toivotut" naapurit pelastavat Imatran, kun mm. paperiteollisuus hiipuu aina enemmän ja tarvitaan elvyttäviä toimenpiteitä esim. palvelualojen muodossa. Muut kunnat Suomessa ovat avosylin ottamassa nämä rahakkaat maanostajiksi. Onkohan niin, että emme koskaan pääse siitä kaunaisuudesta eroon, minkä sota meille aiheutti?
Maan myynti
ulkolaisille
9576
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
> minkä sota meille aiheutti?
Sota aiheutti sen, että siitä maasta taisteltiin enemmän, kuin tyhmä järkesi osaa edes kuvitella.
Varsinanien kiitos veteraaneille, tuo maan myynti!
Vähän voisi ajatella, mut tosin, kun on pää sellua täynnä, niin ei sillä ajatella!
HÄPEÄ!
Jopa venäläiset itsekin ihmettelevät, miksi suomalaiset myyvät isänmaataan, jonka edestä moni menetti henkensä.
Venäjän kansa on hyvin isänmaallinen, eikä koskaan myisi maataan ulkomaalaisille.
Suomi harrastaa maansa myymistä yksipuolisesti. Suomalainen ei voi ostaa maata Venäjältä.
Odottele sinä vain rauhassa työpaikkojen lisääntymistä venäläisten toimesta. Ehkä sinua onnistaa ja pääset kengänkiillottajaksi johonkin venäläiseen kartanoon rakkaan Saimaamme rannalla.
Venäläiset ovat kantaneet rahaa Imatralle jo usean vuoden ajan.
Ihmettelen, missä nämä rahat ovat? Veroäyri ei ole laskenut. Pelkään, että veroäyriä ollaan pikemmikin nostamassa, jos jonkinlaiset peruspalvelut halutaan turvata.
Toivottavasti vaalien jälkeen tuo mieletön talouspolitiikka loppuu!
Kuten kotia ,maataan vaimoaan j n e !
Vain luopiot myy ulkomaalaisille (lue0voissapaistetuille) maataan !,asuntojaan ! j n e !
pelle!
kuulehan sinä puron syöttäjä.. mene kotiis ja ammu ittes
http://www.youtube.com/watch?v=FkUD3oO0RAk
http://www.youtube.com/watch?v=aEO6xW0q1rY&feature=related
..tuo omaisuuden arvo myös päättäjille, ovatko he valmiit lunastamaan sen?!
En ikinä hyväksy maan myymistä, sinne mistä sitä ei saa itse ostaa.., Nyt järki käteen helvetin tollot.
Voin itse vaikka takaa, että venäjältä löytyy ostajia koko perkeleen suomelle.., täysin paskahousuja olette, jotka myytte edes pienen kulman tontistanne.
Muistakaa tämä, kun viette esim. jouluna kynttilöitä isovanhempien haudalle!
puhut asiaa!! tälläiset maaan myynnit venäläisille lopetettava ennen luin on liian myöhäistä!!