Elämästä pitää nauttia täysin siemauksin. En itse sitä ole tajunnut koskaan, mutta tänä iltana olin pihalla ja hengitin raikasta sateista ilmaa ja tajusin sen. Ei sillä ole mitään väliä mitä virheitä on tehnyt elämänsä aikana koska ne unohtuu ajan myötä. Ei sillä ole mitään väliä vaikka olisi häpäissyt itsensä todella pahasti, koska se loppujen lopuksi aina unohtuu. Ei sillä ole mitään merkitystä elämässä että olet tehnyt pahojakin virheitä koska elämä antaa ne anteeksi. Mutta elämä ei anna sitä anteeksi jos et elä omaa elämääsi täysin rinnoin ja niin kuin itse haluat sen elävän, eikä niin kuin muut haluavat sen sinun elävän. Elämästä pitää nauttia täysin siemauksin koska ei koskaan voi tietää milloin se viimeinen henkäys on.
näinhän tämä menee
näinhän tämä menee
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ja kaikkein tärkeintä on että osaa itse antaa itelleen omat virheensä anteeksi. Elämä on elämistä varten. Tietysti vastuu tekemisistään on kannettava. Mutta turha itsensä syyllistäminen on turhaa ja julmaa itseään kohtaan.
eikä se edes kannata.. koska kaikesta voi päästä yli jos vain itse haluaa.. tekee vaan itsellensä päätöksen että varmasti onnistuu pääsemään vaikeammastakin asiasta yli. niin varmasti myös pääsee vaikka asia olisi miten vaikea..
Rohkeutta pitää olla asioissa joita haluaa. Täytyy olla rohkeutta tarttua tilaisuuteen eri asioissa. Terve itsekkyys on elämässä paras valttikortti.