Haluaisin kysyä että minkälainen MJ-fani SINÄ joka tänne kirjoittelet olet!! Kuinka monta MJ levyä sinulla on, onko kaikki solo albumit ja kuinka kauan olet fanitanut! Lisäksi minkälainen fani olet, sellainen joka kuuntelee koko ajan MJ:tä , seuraa netistä kaikkea mitä MJ tekee,tai sellainen joka vähän kuuntele MJ:tä vaan. :)
P.S.
Mikä on parempi että ostaa albumit kaupasta. netistä tai lataa tietokonesta..?
P.S.
Mikä on parempi että ostaa albumit kaupasta. netistä tai lataa tietokonesta..?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Rupesin yhtenä päivänä miettimään, onko maailmassa ketään varteenotettavaa muusikkoa. Satuin sitten youtubessa katsomaan eri videoita, Madonnaa, Britneya, Justinia...Mut sittenpä näin Michael Jacksonin Thriller-videon. Wou! Olin kuullut monesti tämän olevan uskomattoman hyvä, mielestä lähtemätön, mut en ite ollut koskaan nähny sitä. Naurettavaa...
Sitten aloin "ahmia" eri kappaleita, kuten Beat it ja Billie Jean, ja pian olin koukussa Michael Jacksonin tuotantoon.
Vähitellen rupesin keräilemään tietoja Michaelista, sen historiasta, perheestä, aikaisesta tuotannosta ym. Nyt tuntuu aivan oudolta, että vuosi sitten en edes tiennyt, kuka tämän Michael Jackson on, kun muutenkaan en seurannut musiikin tuulia.
Kolme erittäin hyvää ystävääni suoraan sanottuna järkyttyivät, kun kerroin alkaneeni kuunnella Jacksonia. Heistä mä olin pimahtanut. Seko.
Mutta äkkiä ne siihen tottui, että silloin tällöin keskusteluissamme mainitaan myös Jacksonin nimi. Ja olenpahan yhden heistä saanut lataamaan soittimeensa Billie Jeanin ja Beat it:n, sekä Human naturen.
Ensimmäinen Jacksonin levy, jonka sain, oli Thriller 25, jonka olen kuunnellut usein läpi. Sitten hankin Off the wall:n. Sen sisällys oli todella erilaista kuin Thriller 25:n.
Nykyään luen paljon enemmän lehtiä, ja etsin sieltä POSITIIVISIA artikkeleita popin kuninkaasta. Jos näen vilahduksenkin leikkauksista, syytöksistä sun muusta sellaisesta, jätän lukematta. Sellaiset saavat vain pahalle tuulelle. Varsinkin kun ne useimmiten on aivan pelkkää saastaa.
Mä olen todella ylpeä siitä, että oon Michael Jacksonin uskollinen fani. Forever!
Se, onko parempi ostaa levyt kaupasta vai ladata netistä, on mahdoton sanoa. Ite henkilökohtaisesti ostan mieluummin kaupasta levyt, mutta toisaalta netistä saa kappaleita monipuolisemmin. Joka tapauksessa kannatan itse perinteistä levynostoa, se tuntuu jotenkin... siltä että on valmis etsimään kaupasta haluamansa levyt, ja ostaa ne omilla rahoillaan, eikä lataa ilmaisesti ja helposti netistä. Mutta tää on vaan mun mielipide! :D
Jee,kerranki jtn.positiivista fanien kyselystäki :)
Eli minä siis:
*Minulla on vasta levyinä nyt Thriller 25,jonka sain toisena :)
Eka levy oli The Essential :)
Ja sit nyt 3:na mulla on History...
Muita ei vielä ole :/
Musiikin puolesta kuuntelen Michaelia joka päivä,enkä oikeestaan koskaan ketään muuta..joskus harvinaisena saatan kuunnella jotain muuta musiikkia,mutta se on TOSI harvinaista! :D
Mulla ei vaan kolaha kukaan muu ku Michael
Fani vuodesta 1987.
Eikä toista jacksonia tule enää ikinä olemaan!
GOD BLESS MICHAEL
Mä oon ollut fani vuodesta 1996 lähtien. Omistan kaikki soololevyt, Invincible-albumistakin jokaisen värin ja kaikkea muuta "fanikrääsää". Oon myöskin nähnyt Michaelin livenä: molemmissa Helsingin konserteissa sekä Lontoossa Michaelin hotellilla. En kuuntele Michaelia 24/7 vaan kuuntelen kyllä muutakin musiikkia. Käyn päivittäin ulkomaalaisilla MJ-foorumeilla ja seuraan missä mennään ja mitä tapahtuu. Olen myöskin päivittäin yhteyksissä ulkomaalaisten fanien kanssa.
Tietysti on parempi, että ostaa levyn levykaupasta koska silloin Michael saa hänelle kuuluvat rojaltit (eli siis $$$). iTunes netissä on myöskin hyvä. Netistä laittomasti lataaminen ei tue Michaelia (niinkuin ei ketään muutakaan artistia) mitenkään.
Jjoo. Eka haluisin sanoo että kiva kun oot jaksanut laittaa tällasen kyselyn ;) On kivaa vastata kaikkiin tällasiin ^^ Jjoo, mutta tosiaan:
*Tää on musta TODELLA "noloa" mutta mulla ei ole Miken levyjä yhtään :/ Vaikka olen tosin fanittanut kaveria n.seitsemän kuukautta :) Mulla tosin on ollut aina periaatteena, että oon mikä oon, ja oon Michaelin fani, vaikka sitten ilman levyjä :DD Sitäpaitsi mulla on kamala rahapula, mutta suunnitelmana on säästää Miken levyihin ♥ Tosin mulla on mm. kaverin kautta (sen levyistä) hankittuja biisejä Mp3:sessa, ja kännykässä, ja biisejä on ainakin 90 :)♥
* Mun fanitukseni alkoi serkun kautta (; Me oltiin jollain matkalla autossa, ja sitten mun serkkuni sanoi että Michael Jacksonilla on pari hyvää biisiä (: Mä en tyylillä edes tiennyt kuka ihme Michael Jackson on, mitä nyt serkku oli sitä aikaisemmin maininnut ;) Jjoo. Mulla oli unohtunut kännykän kuulokkeet kotiin, ja mun serkku sanoi että voin ihan hyvin kuunnella sen Mp3:sta. No mä sitten otin sen, ja etin sieltä vähän kiinnostuneena, minkälaista musiikkia tuo tuntematon tekee (; Mun serkun Mp3:sessa oli Smooth Criminal ja Scream, ja niistä kuuntelin SC:n ekana♥ Oi mä muistan sen kun mulla meni kylmät väreet selässä ::) Uuh, se oli niin ihanaa♥♥ Sitten mä kuuntelin vähän aikaa Screamia, koska serkku sano että siinä laulaa Miken siskokin. Halusin tietää millainen ääni Janetillakin on, ja olin koukussa siihenkin (; En mä Screamia kuitenkaan loppuun asti kuunnellut, vaan kuuntelin Smoothia koko matkan :DD Siinä ehti serkun Mp3:sesta loppua akku moneen kertaan :''D
* Mä seuraan netistä täältä ja joiltain muilta keskustelupalstoilta Miken touhuja, eikä se mun uskomien juttujen mukaan vaikuta idiootilta. Mun mielestä MJ on tavallinen mies, jolla nyt sattuu olemaan musiikillisia lahjoja :)♥ Mun mielestä hullu on kuitenkin se, joka ei ole koskaan hullu, ja siks hyväksyn kaikki Miken nenäleikkaukset ym. Sitä paitsi, mä oon myös ajatellut, että en mä ole vastuussa siitä mitä MJ itse tekee (; Olen kaverin todella tarkka fani, mutta ei ole mun asiani mitä Michael tekee. MUTTA JOS (tää on sitten jostain mun kaukaisista unistani) MJ joskus tulis pyytään apua tai jotain, kyllä h*lvetissä sitä auttais! 8DD Ja mä kyllä puolustan Michaelia täälläkin, koska USKON ETTÄ HÄN ON HYVIN KUNNOLLINEN, TAVALLINEN MIES. ♥
* Mun mielestä levyt on paras ostaa :) Siitä saa mukavan tunteenkin, ettäjeejeemullaonnytselevy jne. :DD
* Tällä hetkellä mulla ei ole levyjä, mutta mulla on jättijuliste, sekä yli 100 kuvaa seinällä.♥♥
P.S. Olen todella kateellinen Smellylle, joka on nähnyt Michaelin livenä! Hmph, mäkin haluan! :DD
Jäi sanomatta että en kuuntele Michaelia 24/7.
Mun mielestä muutkin artistit ovat hyviä, mutta kuuntelen Mikeä eniten! ♥
levyä, mutta Badin aion ostaa jos joskus sen kaupasta löydän. Lataan netistä vaan, jos kappaletta ei löydä kaupoista ja jos jollain levyllä on vaan yks hyvä kappale, etten halua koko levyä, ja lataan vaan sivustolta, jossa musiikista "saa" maksaa, en siis ilmaseks. Oon siinä mielessä outo fani, että olen enemmän kiinnostunut MJ-ilmiöstä ja luen siitä kirjotettuja juttuja, vaikka en sen musaa niin hirveesti kuuntele. Tykkään sen musasta, mutta kun ei oo tullut levyjä ostettua.
Omistan albumit Off the Wallista HIStoryyn sekä aiemman kauden (Motown sekä lapsisooloilut) levyjulkaisuja. Jackson oli parhaimmillaan mustana - sekä levyttävänä että esiintyvänä taiteilijana. Hänen tuotantonsa kulmakivet ovat oman aikansa merkittävimpiä poplevyjä, Off the Wall ja Thriller. Ihkufani en ole eli en omista Invincibleä enkä muita kelvottomia uutuuksia. En mene ja osta kaikkia mahdollisia Jackson-kokoelmia ja fanikrääsöjä, en itse asiassa mitään sellaisia. Pidän omat ajatukseni, en idolisoi Michaelia, enkä ketään muuta. Kuuntelen myös muuta musiikkia kuin Jacksonia ja laajemmin kuin pelkkää populaarimusiikkia. En välitä ulkomusiikillisista asioista yhtä paljoa kuin muusikon päätuotteesta.