Osaisitteko kertoa kokemuksia masters ohjelmista, joihin voi pyrkiä bachelor tutkinto pohjalla? Onko esimerkiksi mahdollista päästä mba linjoille vaikka pohjakoulutus ei olekaan täysin kaupallinen? ?
Jatko-opiskelu AMKinsinööritutkinnon jälkeen??
2
1119
Vastaukset
- cletus
HSE sivuilta kohdasta "Usein kysytyt kysymykset" :
Kysymys: Olen restonomi, voinko hakea suoraan maisteritasolle?
Vastaus: Et kuulu mihinkään maisteritason valintaryhmistä, joten et valitettavasti voi. Tämä koskee myös esim. insinöörejä (myös tuotantotalouden insinöörejä). [kirjattu www-sivuille 5.4.2007, pätee myös 2008 valinnassa, HO]
Eli jos nyt tätä oikein tulkitsin, niin insinöörit eivät voi hakea maisteritason koulutukseen.- Been there, done that
AMK-insinööripohjalla voi hakea esim. teknillisten yliopistojen maisteriohjelmiin. MBA-ohjelmat ja maisteriohjelmat ovat myös eri juttu ja ainakin melkein kaikkiin suomalaisiin MBA-ohjelmiin pääsee rahalla sisälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614448KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1533303Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?572602Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492564- 1122335
- 241903
- 241691
- 301636
- 1691550
- 361275