Olette etuoikeutettuja

isyysvapaankin suhteen

Suomessa isyysvapaa ja siihen liittyvät päivärahat eivät ole niiden naisten käytettävissä, joiden naispuolinen puoliso synnyttää tai adoptoi lapsen. Myöskään isäksi tulleen miehen kanssa elävä mies ei voi saada vapaata työstä eikä päivärahakorvauksia jäädäkseen auttamaan kotiin vauvan kanssa. Seta pitää menettelyä syvästi eriarvoistavana ja ajaa yhdenvertaista kohtelua läpi koko vanhempainvapaajärjestelmän.

Setan vt. pääsihteeri Johanna Pakkanen on palkallisella vapaalla 19.10-9.11.2008 puolisonsa synnyttämän lapsen johdosta. Työnantajana Seta ry. kuuluu niiden muutaman suomalaisen työnantajan joukkoon, jotka antavat tällaisessa tilanteessa ylimääräisen palkallisen vapaan työntekijälleen. Tällaisia työnantajia ovat Setan ohella mm. Helsingin yliopiston ylioppilaskunta ja Mäntän kuvataiteen ystävät ry.

5

932

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      ...etuoikeutettuja? Suurperheiden vanhemmatko? Vain heteropareillako voi olla paljon lapsia?

    • vain

      biovanhemmille. Jos tyttöystäväsi synnyttää vauvan, et ole mitään tälle lapselle, vaikka asuisit lapsen äidin kanssa rekisteröidyssä parisuhteessa.

      Homoseksuaalien rekisteröity parisuhde on tarkoitettu vain kahden aikuisen ihmisen asioiden järjestämiseksi, koska suhteesta ei voi syntyä lapsia. Jos halauat mammmalomalle, hnki itsellesi oma vauva. Voitte sitten tyttöystäväsi kanssa hoidella lapsianne ydessä.

      Jos taas sattuisin arvaamaan väärin, ja oletkin miespuolinen, niin sori vain, homomiehille ei tuo isäksi tuleminen ole mitään helppoa.

    • Hyvä kuitenkin, että asiaan ollaan puuttumassa ja parannusta tulossa. Hatunnosto noille työnantajille, jotka ovat edelläkävijöitä.

    • kuulun

      siihen enemmistöön.Eli olen miehen kanssa naimisissa ja meillä on viisi yhdessä tehtyä ja saatua lasta.Ja niin sen kuuluu ollakin.Luonto on tarkoittanut VAIN miehen ja naisen keskenään saamaan lapsia.Vaikka kaksi naista touhuisi sängyssä kuinka niin siitä ei lasta alulle saada.Olen järkyttynyt mihin tämä maailma on menossa,kun lapsille ei taata enää isä äiti lapsi=perhe.Homoille eikä lesboille ei pitäisi missään nimessä antaa adoptio- eikä keinohedelmöitysoikeutta.Tämä minun,ja monen muunkun mielipide.Ja Raamatun.

    • Eriosoitteet

      Isyysloman ulkopuolelle jäävät myös ne pariskunnat jotka syystä tai toisesta asuvat eri osoitteissa. Nimityksenä isyysloma on harhaanjohtava, koska sitä ei etäisille suoda.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      185
      2583
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      38
      2453
    3. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      58
      2139
    4. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      108
      2093
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      70
      2044
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      40
      2030
    7. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      64
      1401
    8. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      125
      1205
    9. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      24
      1117
    10. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      55
      978
    Aihe