Olette etuoikeutettuja

isyysvapaankin suhteen

Suomessa isyysvapaa ja siihen liittyvät päivärahat eivät ole niiden naisten käytettävissä, joiden naispuolinen puoliso synnyttää tai adoptoi lapsen. Myöskään isäksi tulleen miehen kanssa elävä mies ei voi saada vapaata työstä eikä päivärahakorvauksia jäädäkseen auttamaan kotiin vauvan kanssa. Seta pitää menettelyä syvästi eriarvoistavana ja ajaa yhdenvertaista kohtelua läpi koko vanhempainvapaajärjestelmän.

Setan vt. pääsihteeri Johanna Pakkanen on palkallisella vapaalla 19.10-9.11.2008 puolisonsa synnyttämän lapsen johdosta. Työnantajana Seta ry. kuuluu niiden muutaman suomalaisen työnantajan joukkoon, jotka antavat tällaisessa tilanteessa ylimääräisen palkallisen vapaan työntekijälleen. Tällaisia työnantajia ovat Setan ohella mm. Helsingin yliopiston ylioppilaskunta ja Mäntän kuvataiteen ystävät ry.

5

923

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      ...etuoikeutettuja? Suurperheiden vanhemmatko? Vain heteropareillako voi olla paljon lapsia?

    • vain

      biovanhemmille. Jos tyttöystäväsi synnyttää vauvan, et ole mitään tälle lapselle, vaikka asuisit lapsen äidin kanssa rekisteröidyssä parisuhteessa.

      Homoseksuaalien rekisteröity parisuhde on tarkoitettu vain kahden aikuisen ihmisen asioiden järjestämiseksi, koska suhteesta ei voi syntyä lapsia. Jos halauat mammmalomalle, hnki itsellesi oma vauva. Voitte sitten tyttöystäväsi kanssa hoidella lapsianne ydessä.

      Jos taas sattuisin arvaamaan väärin, ja oletkin miespuolinen, niin sori vain, homomiehille ei tuo isäksi tuleminen ole mitään helppoa.

    • Hyvä kuitenkin, että asiaan ollaan puuttumassa ja parannusta tulossa. Hatunnosto noille työnantajille, jotka ovat edelläkävijöitä.

    • kuulun

      siihen enemmistöön.Eli olen miehen kanssa naimisissa ja meillä on viisi yhdessä tehtyä ja saatua lasta.Ja niin sen kuuluu ollakin.Luonto on tarkoittanut VAIN miehen ja naisen keskenään saamaan lapsia.Vaikka kaksi naista touhuisi sängyssä kuinka niin siitä ei lasta alulle saada.Olen järkyttynyt mihin tämä maailma on menossa,kun lapsille ei taata enää isä äiti lapsi=perhe.Homoille eikä lesboille ei pitäisi missään nimessä antaa adoptio- eikä keinohedelmöitysoikeutta.Tämä minun,ja monen muunkun mielipide.Ja Raamatun.

    • Eriosoitteet

      Isyysloman ulkopuolelle jäävät myös ne pariskunnat jotka syystä tai toisesta asuvat eri osoitteissa. Nimityksenä isyysloma on harhaanjohtava, koska sitä ei etäisille suoda.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      42
      2880
    2. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      62
      2804
    3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      49
      2262
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      340
      1956
    5. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      140
      1729
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1545
    7. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      7
      1358
    8. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      10
      1217
    9. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      42
      1136
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      1096
    Aihe