Meillä on 3,5 v vanha Canonin digikamera. Kesällä kuvattaessa näyttöön tuli välillä raitoja, jotka aina välillä katosivat. Nyt näyttö kuvaa otettaessa on aivan musta. Kaikki muu toimii. Mikähän on vikana ja kannattaako korjata ja jos, niin kuka korjaa. Asun Jyväskylässä.
Canon
Rikki meni
91038
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Onko kamerassa etsin, josta näkee saman kuin mitä näki näytöstä? Muuten käyttö voi olla aika ikävää.
Täällä on moni muukin pettynyt Canonin heikkoon kestävyyteen (miksi tätä ominaisuutta ei tutkita kameravertailuissa) ja vaihtanut toiseen merkkiin.
Ainakin Panasonicin DMC-sarjan laitteet ovat kestäviä ja kuvanlaatu kertaluokkaa parempi kuin Canonissa.
Näytä minulle testi, jossa Panasonic vastaava malli on toista maata Canonin vastaavan kanssa. Osoita myöskin toteen, että Panasonicin kamerat ei hajoa, täällä kanavalla kun niitäkin on useita ja Canonia myydään kuitenkin suomessa kolme kertaa enemmän kuin Panasonicia.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000009&conference=4500000000000182&posting=22000000038795846
Täytyy peesata kaveria. Minulla on Panasonic DMC-TZ2 Se on hyvä kamera, se on todettava. Mutta, se on jo toinen TZ2:nen, kun ensimmäisestä meni näyttö.
Kysymys on siis digipokkarista ja kyllä se sillä rintamalla on hyvä, mutta ei siis täydellinen.
Gigantti oli reilu,-tai miten sen ottaa, (sehän lupaa kuukauden palautusoikeuden) Ensimmäinen Panasonic-pokkarini siis hajosi näytön osalta alle kuukauden vanhana, ja se vaihdettiin ilman murinoita. Tämä toinen on vajaa parivuotinen ja toiminut hyvin.
No'o, tulipahan sanottua. Mutta, minua on alkanut kiehtoa Pentax-järjestysmies. Vitsi, vitsi.
Niin, tuo vitsi, vitsi tarkoitti vaan tuota "järjestysmiestä."
Verkkokaupassa oli komea Pentax näytillä 500- euron paikkeilla runko vissiin vaan mutta,,
Eihän niissä mitään vikaa olekaan, tuossa kaverissa vaan ärsyttää se, että väittää asioita jotka eivät pidä paikkaansa, toistuvasti! Samalla tapaa ne kamerat joutuvat huoltoon muillakin merkeillä ja kuvanlaadussa kyllä Canon on edelleen yksi parhaista. Panasonic alkaa pikku hiljaa saamaan myös malleja, jotka pystyvät kilpailemaan muussakin kun vain ominaisuuksissa eli siinä tärkeimmässä, kuvanlaadussa. LX3 on itselläni yksi vaihtoehto lyhyellä listalla mitä voisin ostaa. Iso kenno, hyvä optiikka ja kaikki mahdolliset säädöt ja laajennettavuudet mitä vaan löytyy. Ja tämä kaverihan itse aloittaa viestiketjuja, jossa Canon on "rikki" tai siinä on jotain muuta vikaa, mitä Panasonicissa ei ole. Sitten vastaa itse siihen ja suosittelee sitä ainoata kameraa maailmassa eli FZ7. Uusin TZ5 sarjalainen on kyllä monelle lomailijalle joka ei tarvitse ihan pientä kameraa, varmasti yksi parhaista vaihtoehdoista. Helppo käyttää ja ihan hyvää jälkeä saa aikaseksi eikä hintakaan ole paha.
Mikä Canon se on? Onko vika kennossa vai näytössä? Jos kyse on kennoviasta, niin takuu voi kattaa sen. Uusia Powershoteja saa nykyään 140 eurolla, joten eipä taida kannattaa rahalla korjata.
Kyseessä Canon PowerShot SD110 ja 3,5 v. vanha.
En ole asiantuntija, mutta kamerasta voi siis katsoa jo otettuja kuvia, mutta kuvia otettaessa näyttö on melkein musta, raitajoa vilistää, paitsi äsken siihen taas palautui normaali kuvanottotilanne hetkeksi ja häipyi taas pois. Kannattaisikohan sitä käydä näyttämässä jossain???
Kennoviasta on seuraava sivu:
http://www.imaging-resource.com/badccds.html
Ko, malli on sivulla ja kuvat vastaavat kertomaasi. Jos kyse on tuosta, niin takuu käsittääkseni korjaa. Tuo tosin taitaa olla itse jenkeistä tuotu kamera (täällä se oli Digital Ixus IIs), mutta en usko että sillä on vaikutusta. Ota yhteyttä Canoniin.
Jos uutta ostat niin lähin malli on Digital Ixus 80is, jota saa n. 190 eurolla. Toisaalta esim. Powershot A590IS maksaa vain 130 euroa. Siis rahalla ei oikein kannata korjata.
Kokeile ottaa videota, jos se menee pieleen on vika kennossa.
Lämmin kiitos asiallisista vastauksista Sinulle!!!!