kun ei pääse suomenkielisille ohjeille ollenkaan?
Onko Opensuse nurin
haluaa lukemaan
7594
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ominaisuuksia. Vaikka se onkin vakaa silloin kun siihen ei asenna mikäänlaisia kaupallisia mediakomponentteja, sisältyy juuri niiden asentamiseen tietty riski: eri repojen tarjoamat paketit jakaantuvat tuoreisiin, ja vähemmän tuoreisiin kokoelmiin, joissa riippuvuudet saattavat poiketa tosistaan. Jotkut Packmanin -repot poikkeavat myös toisistaan tuoreutensa ja toimivuutensa suhteen. Jos ottaa käyttöön muita repoja, saattaa se sotkea systeemin pahoin.
Tässä piilee siemen systeemiin vähitellen hiipivälle epävakaudelle, ja tavallisen käyttäjän on mahdotonta selvittää mistä epävakaus johtuu.
Toinen ongelma liittyy 64-bittisiin SuSE -systeemeihin. Jostakin syystä jotkut asennusohjelmat saattavat sotkea systeemin pahastikin: vaihtavat enempiä selittelemättä pakettien arkkitehtuureja, eli vaihtavat ohjelmia 64-bittisistä 32-bittisiksi. Kun systeemiä sitten päivittää vaikka Zypperillä, se yrittää palauttaa systeemiin 64-bittiset ohjelmat, jotka ovatkin -yllätys-yllätys - ankarassa ristiriidassa niiden ja niiden pakettien kanssa, ja asennus ei siis onnistu. Niinpä ohjelma poistaakin valtaosan ohjelmista, josta taas seuraa se, ettei systeemillä tee kokonaisuutena enää mitään. Kontrolli on, niin sanoakseni, karannut käsistä.
Vekkoasetusten tekeminen on onnistuttu tekemään SuSessa erittäin hankalaksi, ja jos verkko ei syystä tai toisesta toimi, on sen testaaminen lähes mahdotonta. On vaikeaa sanoa milloin vika on systeemissä, ja milloin taas laitteissa. Aivan oma lukunsa onkin sitten näytönohjainten ja vastaavien asentaminen, jotka saattavat tehdä systeemistä täysin kuolleen, ja lopulta se ei enää edes käynnisty.Tämä niin erinomainen, ja niin vakaa openSuSe.
Se, ettet pääse jollekin suomenkielisille ohjeille, on ongelmista kuitenkin pienimipiä.
openSuse. Firefox jämähdytti koneen niin totaalisesti että ei voinut muuta kuin ottaa johdon irti ja laittaa takas että pääsi pois.Kun näistä nykyisistä koneista puuttuu virtanappula.
Että se siitä toimivuudesta; onneksi en ollut pankin sivuilla sillä hetkellä.
> Jotkut Packmanin -repot poikkeavat myös toisistaan tuoreutensa ja toimivuutensa suhteen. Jos ottaa käyttöön muita repoja, saattaa se sotkea systeemin pahoin.
Miten Packmanin repot poikkeavat toisistaan?
> Toinen ongelma liittyy 64-bittisiin SuSE -systeemeihin. Jostakin syystä jotkut asennusohjelmat saattavat sotkea systeemin pahastikin: vaihtavat enempiä selittelemättä pakettien arkkitehtuureja, eli vaihtavat ohjelmia 64-bittisistä 32-bittisiksi.
Mitkä asennusohjelmat?
Eikös käyttäjä kuitenkin tee päätöksen siitä vaihdetaanko paketin arkkitehtuuria?
Jos käyttöjärjestelmä on 64bittinen niin silloin zypper asentaa järjestelmään 64bittisiä paketteja. Jos jostain syystä haluat pitää jonkin muun arkkitehtuurin paketin niin silloin kyseinen paketti on syytä lukita.
> Kontrolli on, niin sanoakseni, karannut käsistä.
Ei, vaan kyseessä on käyttäjän virhe.
> Vekkoasetusten tekeminen on onnistuttu tekemään SuSessa erittäin hankalaksi, ja jos verkko ei syystä tai toisesta toimi, on sen testaaminen lähes mahdotonta.
Miten haluat verkkoa testata?
Mikä ohjelma openSUSEsta puuttuu jos et pysty verkon toimivuutta testaamaan?
> Aivan oma lukunsa onkin sitten näytönohjainten ja vastaavien asentaminen, jotka saattavat tehdä systeemistä täysin kuolleen, ja lopulta se ei enää edes käynnisty.Tämä niin erinomainen, ja niin vakaa openSuSe.
ATI ja NVIDIA ja Intel toimivat automaattisesti.
Edelleen se että sinä et osaa, ei tee mistään jakelusta huonoa, mutta mitä se kertoo sinun osaamisestasi onkin sitten toinen juttu.
käyttäjän tai koneen vika.
Ihan hyvähän tuo openSUSE on, mutta ei minun top 5 mahdu. Mitähän tuo "open" sanakin tarkoittaa tuossa edessä?
Jos täysin tavallinen tallaaja jolla ei ole mitään käsitystä siitä mikä jakelu koneessa on, pystyy käyttämään jakelua ilman ongelmia, niin jakelussa ei ole mitään vikaa.
Ihan normaalissa käytössä homma toimii, oli jakelu mikä tahansa. Se että käyttäjä luulee olevansa fiksumpi kuin oikeasti on aiheuttaa yleensä ne suurimmat ongelmat.
> Mitähän tuo "open" sanakin tarkoittaa tuossa edessä?
No avoimempi openSUSE on kuin useampi muu jakelu. Löytyykö OBSia (https://build.opensuse.org/) vastaavaa järjestelmää muilta jakeluilta?
jokin laite ei toimi, niin se on edelleenkin käyttäjän vika ei openSUSEn. Noin minä sen olenkin saanut ymmärtää, mutta piti vaan tarkistaa.
Itse vaihdoin 5 vuoden Ubuntu käytön jälkeen Debian Lennyyn ja täytyy sanoa, että ei Debiania turhaan kehuta. Se vaan harmittaa, että DVD-asema ja monitoimi laite ei toimi Lennyssä oikein, niin kuin toimi Ubuntussa. No uusi asema on tulossa ja eiköhän tuolle HP kapistuksellekin löydä jotain käyttöä :)
On se openSUSE ihan hyvä, jos totta puhutaan. Ei vaan sovi omaan koneeseen. Asennuksen aikana hyväksyt mitä ihmeellisempiä lisenssiehtoja ja kun asennus on vihdoin valmis, niin ei vaan ääniä löydy koneeseen ja näyttö värisee, niin että silmiin käy, eikä saadöt auta mitään. DigiTV tikkukaan ei toimi, kun uusia v4l ajureita ei voinut asentaa. Erroria vaan pukkaa.
Mutta se siitä ja käytetään sitä Linuxia, mikä itselle ja koneelle on passeli :)
Terveisin tyytyväinen Debianisti.
> jokin laite ei toimi, niin se on edelleenkin käyttäjän vika ei openSUSEn.
Jos asian noin haluat vääntää.
> On se openSUSE ihan hyvä, jos totta puhutaan. Ei vaan sovi omaan koneeseen. Asennuksen aikana hyväksyt mitä ihmeellisempiä lisenssiehtoja
Voit aina poistaa non-oss kamat asennuksesta.
> ja kun asennus on vihdoin valmis, niin ei vaan ääniä löydy koneeseen ja näyttö värisee, niin että silmiin käy, eikä saadöt auta mitään.
Eikö dpkg-reconfigure xserver-xorg toiminutkaan ;-)
> DigiTV tikkukaan ei toimi, kun uusia v4l ajureita ei voinut asentaa. Erroria vaan pukkaa.
Moni on sen onnistunut tekemään, eli olisiko nyt niin että et vain osaa?