Vaimollani on diabetes penskasta asti, ja nyt on varpaiden väli tulehtunut ja kova kipu.-Kuten tunnettua, lääkärien temput on aika avuttomia, joten kysyisin, onko akupunktiosta apua, että kipu helpottuisi.
Ja miksei löydy mistään suomen kielisiä akupiste karttoja, että voisi hieman tutustua asiaan, ennekuin joutuu maksamaan satoja euroja roplaamisesta, jos siitä ei olekaan apua?
Onko apua
3
1065
Vastaukset 3
- en osaa vastata
ksysymykseesi eikä myöskään mikään sellainen kirja osaa vastata, jota sinä ymmärtäisit. En tarkoita, että sinä olisit tyhmä, vaan sitä, että ne kirjat, joista vastaus ehkä voisi löytyä, ovat todella vaikeaselkoisia, jos ei ole perehtynyt erittäin hyvin kiinalaiseen lääketieteeseen. Pistekartat eivät auta tuohon kysymykseen mitään. On olemassa hyviä suomenkielisiä kirjoja aiheesta, joista saa yleiskuvan aiheesta, samoin vyöhyketerapiaa käsittelevistä kirjoista saa jonkinlaisen kuvan, millaisiin vaivoihin akupunktio mm. voi auttaa (samantyyppiset hoidot). Olen itse lukenut monia tällaisia kirjoja ja yhden erittäin vaikeaselkoisenkin, mutta en silti muista lukeneeni tuollaisesta ongelmasta mitään. Se, mitä sinun nyt kannattaa tehdä, on soittaa jollekin kiinalaisen lääketieteen asiantuntijalle ja kertoa tilanne. Hän osaa neuvoa parhaiten sinua. SUomessa on myös täysin suomenkielisiä hoitajia, eli kieli ei ole ongelma. Ainoa, mitä sinun kannattaa selvittää on hoitajan koulutus eli selvitä etukäteen, onko hoitaja opiskellut kunnolla kiinalaista lääketiedettä vai käynyt vain joitakin lyhyitä kursseja. Molempia löytyy, mutta kunnollista hoitoa osaavat antaa vain ensimmäiset.
- sama kuin äsken
Muistakaa sitten ehdottomasti kertoa diabeteksesta ennen hoitoa!
- voidaan hoitaa akupunktiolla!
sama kuin äsken kirjoitti:
Muistakaa sitten ehdottomasti kertoa diabeteksesta ennen hoitoa!
Ota selvää lähimpänä kotipaikkakuntaasi työskentelevistä akupunktiohoitoajista/-lääkäreistä. Ota yhteyttä ja selvitä, ovatko hoitaneet kyseistä ongelmaa tai minkälaisen kiinalaisen diagnoosin tekevät asiasta. Kiinalaisen lääketieteen koulutuksen saaneena voin sanoa, että tulehdustilaa varpaiden välissä voidaan hoitaa ja hoito perustuu Kuumustilan/tulehduksen poistamiseen ja tulehdusalueen pintameridiaanien energiakulun avaamiseen. Mikäli diabeteksella ja liian happamalla elimistöllä on tulehduksen kanssa jotain tekemistä, tämäkin on hoidossa syytä ottaa huomioon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1762976
- 601234
- 41019
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r160967Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....57937- 84830
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.173820Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e197801Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.216763- 7726
- 62669
- 53667
- 59666
- 67646
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?21608Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?131581Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran66569Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32558- 34527
- 55518