aloittamassa

emmäää vaan muista mikskä n...

ajattelin aloittaa RC harrastuksen ihan kylläkin hupi mielessä, mutta autoa kyl olis vailla.

Törmäsin tossa aika nopiasti yhteen Drift runkoon

Yokomo HKS Hiper Silvia S15, Drift Package
Tarvitaan lisäksi radion, moottorin, noparin, akun ja laturin

mistäs tollaset. käyttääkö poltto konetta?
ja minkä laista?

ja onko noilla ns norm ja drift rungoilla mitään eroa, huomaako esim käytössä.

kuinka paljon noita voi sitten jälkeenpäin muovailla, tuo runko ainakin itse koottava niin luulisi että rajattomasti, mutta onko asia näin?

vinkkejä ja linkkejä olisi mukava saaada.
tietoa harrastuksesta sun muuta sälää.

Koittakaa jotenkin ymmärtää mitä tossa tarkoitetaan.

8

612

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sama13

      joo huomasin että sähköllähän nuo toimii,

      kun pitäis olla polttokoneella ja drifting kiinnostais niin voiko noita jotenkin yhdistää??

      • Ensimmäiseksi hidasta hiukan. Vastauksia varmaankin saat ajankuluessa parempiakin kuin minun. Aluksi ei kannata aloitaa "yleiskoneella" joka tekee mitävain ja kaiken, koska sellaista ei oikeastaan ole. Itse olen lennokki harrastaja ja aloituskoneeni valmistin kerholla rakennusstyroksita leikatulla siivellä. Pällystykseen käytin öljyyhtiön vanhaa julistetta. Rungon rakensin kahdesta mäntyrimasta johon peräsin valmistettiin balsa levystä. Radioita varten laatikko vanerista rimojen ja siiven väliin. Laskutelineet 3 tai 4mm pianolangasta. Muovinen polttoainesäiliö moottorin kiinnitysvanerin päälle kumilenkillä. Kerholla kyseinen "viritys" kulki nimellä STIG. Oli helppo lentää. Helppo korjata. Halpa rakentaa. Oppi lennättämisen perusteet eikä tyssännyt aloitus ajan ongelmiin.


    • paketti RTR

      Osta mielellään uutena valmis (RTR) polttis/sähkö paketti. Jos pienemmällä budjetilla, niin käytettynä. Yleensä varaosiakin saa päälle.

      Lisätietoa saa hyvin alan foorumeilta.

      • rc alottelija43

        Oon pitkää aatellu et ostan rc auton mut en millää löydä hyvää sivuu mist löytyis rc koottuin ja halpoin ku rahaa ei oo kauhee paljo.
        Kertokaa joku osote mist vois löytää kootun ja vaik halvan mut hyvän rcn.


      • rc alottelija43 kirjoitti:

        Oon pitkää aatellu et ostan rc auton mut en millää löydä hyvää sivuu mist löytyis rc koottuin ja halpoin ku rahaa ei oo kauhee paljo.
        Kertokaa joku osote mist vois löytää kootun ja vaik halvan mut hyvän rcn.

        Ensimmäiseksi kannattas selvittää on ko paikkakunnalla mitäkin RC-toimintaa. Auto on ihan hyvä. Budjetista sanoisin halvan ja hyvän tilanteessa tarvitsee ostaa kaksi, mutta käyttökelpoinen on asia aivan toinen. Paperilla hyvä voi aiheuttaa suuriakin murheita käytettävyyden suhteen, joten seuraa harrasten nettisivuja. Suodata pahimmat ylilyönnit. Kilpaahan et ensimmäisellä autolla kuitenkaan lähde ajamaan, ainakaan voittamis tarkoituksella. Käytettykin voisi olla hyväsijoitus ensimmäiseksi harjoitusautoksi, tosin varottava omia sinisiä silmiä ja ns. kiertopalkintoja. Tämän harrasteen parissa joudut huoltamaan ja säämämään omat autosi itse, niille ei ole huoltoliikkeitä, joten aloittaessa apua tarvitset perusasioissa jota jo harrastaja voi antaa.


    • lol

      jee

    • Rc autoniilo

      Kannattaako hankkia rc-autoksi jotain halpaa ja laadultaan huonoa, kuin
      hankkii laadukkaan ja vähän kalliimmaan auton, joka on nelivetoinen ja varustettu harjattomalla moottorilla.
      Laadukkaan ja hyvän rc auton saa jo 500 eurolla, joka on RTR eli paketista valmis ajoon, niin ei sille autolle jää, kuin 300-400 euroa, kun radio-ohjauslaite kuuluu pakettiin ja sekin on erikseen ostettuna about 100-150 euroa.
      Voihan sen hinnan jakaa vaikka 5 vuodelle, jolloin yhdelle vuodelle tulee 100 euroa.
      Tietenkin voi joutua ostamaan vara osia, jotka tietenkin maksavat.
      Toisaalta laadukkaat autot kestää paremmin, kuin halvat autot, jotka menee helmpommin rikki.
      Joku rikas himolennokkiharrastaja voi hankkia 2000 euron radio-lähettimen.

    • rc autoja

      hobbyTron on halpa mutta en tiedä maksaako toimitus paljoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      96
      7366
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      362
      6457
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      61
      3814
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      3549
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      192
      2021
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      18
      1733
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      61
      1481
    8. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      18
      1456
    9. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      1350
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1337
    Aihe