Tipsupentu

pentukuume

Moi!
Mistä kennelistä/kasvattajalta olette tipsunne hankkineet ja millainen kuva teille jäi kasvattajasta? Olen itse hankkimassa tipsua ensi vuonna ja vähän kartoitan muiden mielipiteitä. Tiibetinspanielit ry:n sivuilla ei nimittäin saa mainostaa mitään tiettyä kasvattajaa, joten ajattelin lähteä keräämään mielipiteitä ja kokemuksia täältä. Entä oletteko pentua ottaessanne selvittäneet pennun suvun terveyttä?    

10

1780

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huonosta kasvattajasta

      Mä olen niin pettynyt yhteen tipsun kasvattajaan, ja niin on kaverinikin, mutta en täällä sano kennelin nimeä ettei joudu syytteeseen. Mieluummin ostaisin kotikennelistä joka pienimuotoisesti kasvattaa rakkaudella koiria eikä euronkuvat silmissä. Tämä minulle tuttu kasvattaja ei ole kiinnostunut pätkän vertaa omista kasvateistaan. Soittokierros vaan kasvattajille ja kyllä sieltä varmaan joku kunnollinenkin löytyy.
      Tsekkaa ainakin että pennun vanhemmat on silmä- ja polvitarkastettuja, sen pystyt helposti katsomaan kennelliiton KoiraNetistä.

      • osean-

        Me emme ole yhteydessä tipsumme kasvattajaan, koska hänkään ei ole ottanut meihin yhteyttä. Mutta olemme löytäneet myös hyviä, vastuuntuntoisia kasvattajia. Sinä varmasti löydät omasi!


      • jaajaaa
        osean- kirjoitti:

        Me emme ole yhteydessä tipsumme kasvattajaan, koska hänkään ei ole ottanut meihin yhteyttä. Mutta olemme löytäneet myös hyviä, vastuuntuntoisia kasvattajia. Sinä varmasti löydät omasi!

        En ymmärrä, miten seurakoirarotua, kuten tipsua, voi kasvattaa pitämällä koiria kennelrakennuksissa. >:( Tätä tekee ilmeisesti useammatkin tipsukasvattajat. Eräs kaverini otti tällaiselta kasvattajalta pennun. Koira on ihan mukava pakkaus, mutta samaa ei voi sanoa kaikista muista kasvattajan koirista/kasvateista.
        Pointtina tässä on se, että älä missään nimessä ota pentuasi heti ensimmäiseltä vastaantulevalta kasvattajalta! Enkä itse henkilökohtaisesti suosittelisi ottamaan erillään esim. kennelrakennuksissa koiriaan pitävältä kasvattajalta (seurakoirarotua!!).


    • Katrij

      Itse ostin tipsuni Tuulenvartijan kennelissä,todella mukava ja asiantunteva kasvattaja. Koirat oleskelevat samassa tilassa,kuin ihmisetkin.Olen edelleenkin yhteydessä kasvattajaan ja häneltä voi kyllä kysyä mitä asiaa tahansa. Tipsuni on ollut terve ja hyväkäytöksinen:) Suosittelen lämpimästi!

    • Jenkki

      Moi ! Mulla on 2 tiipetin spanielia ja yks tuli Oulusta meille synnyttämään se pentu on nyt 2 viikkonen mut suosittelen ottamaan koiran vasta kesällä se on helpompi opettaa sisäsiistiksi.Niitten mun koirien nimet on tessa ja tiina. Tiina oli kesällä silmä leikkauksessa ja nyt sillä on kurkussa nestettä :(

    • kasvattaja

      Hei!
      Kannattaa soitella ja kysellä eri kasvattajilta pentuja.
      Itse aikoinani soittelin ja lähetin sähköpostia etsiessäni pentua todella monille kasvattajille.
      Kyllä etsiessä huomaa tosipaljon eroja esim. miten halukas kasvattaja on kertomaan taustatietoja pennun vanhemmista, suvun terveydestä ym.
      Toivottavasti löydät oman suloisen pennun!

    • Tulilinnun kennel on hyvä,oman tipsun emä on siellä kasvatettu:) meidän tipsulla on vaan vähän tota itsepäisyyttä:)

    • outoa9

      Ei tuolta Tulilinnun kennelistä enää pentuja saa. Pennut rekisteröidään bulvaanien nimiin. Parin kaverin kennelnimelle pennut menee nykysin....
      Mikähän on syynä?

      • Väärää tietoa

        Onkohan teillä = kisuhaukku ja outoa9 nyt menneet kennelnimet sekaisin???
        Taidatte tarkoittaa jotain toista kasvattajaa. Olisi syytä korjata tuo.


      • longmissa
        Väärää tietoa kirjoitti:

        Onkohan teillä = kisuhaukku ja outoa9 nyt menneet kennelnimet sekaisin???
        Taidatte tarkoittaa jotain toista kasvattajaa. Olisi syytä korjata tuo.

        joo kyllähän tuo taitaa pentuja vielä teettää mutta tosiaan ihan vaan rahasta, omat urokset käytössä ettei mene astutusmaksuihinkaan mitään.

        Olkaa tarkkoja mistä pentunne hankitte! Kannattaa kysyä ilmoittaako kasvattaja pentutulot verottajalle vai onko tosiaan pimeää toimintaa sossutulojen lisäksi.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      192
      1358
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      903
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      852
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      761
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      637
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      318
      612
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      595
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      589
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      584
    Aihe