Heipsan tipsuihmiset!
Mistä kennelistä/kasvattajalta olette tipsunne hankkineet ja millainen kuva teille jäi kasvattajasta? Olen itse hankkimassa tipsua ensi vuonna ja vähän kartoitan muiden mielipiteitä. Tiibetinspanielit ry:n sivuilla ei nimittäin saa mainostaa mitään tiettyä kasvattajaa, joten ajattelin lähteä keräämään mielipiteitä ja kokemuksia täältä. Entä oletteko pentua ottaessanne selvittäneet pennun suvun terveyttä?
Tipsupentukuumetta
4
897
Vastaukset
- Sussex spaniel
Laita googlen hakusanaksi kennel koirarodut. Siellä kerrotaan eri rotujen kasvattajista ja pentueista. Jos nyt sie ei oo pentuja vapaana, niin ainakin ens kesänä.
T: Sussex spaniel - Sussex spaniel
Parempi hakusana googleen olisikin koirat.com koirarodut tiibetinspanieli. Siellä on ruhtinaalisesti kasvattajia ja pentueita.
T: Sussex spaniel- Daimie
meidän oma tipsumme on Kennel Exaltedista Turun suunnalta. Kasvattaja vaikutti todella mukavalta ja auttavaiselta, olimme ensimmäistä koiraa hankkimassa. Taitaa olla vielä yksi samasta pentueesta kuin meidän oma, katsopas nettisivut:
http://kennel.exalted.googlepages.com/kennelexalted
- tipsuperhe
meillä syntyi juuri 27.6 6 tipsupentua. 3 urosta ja 3 narttua. Ovat terveistä lääkärintarkistamista vanhemmista ja erittäin rauhallisista..
Vaikka ovat rekisteröityjä ja näyttelyissäkin parjanneita, ovat silti kotikoiria ja meillä on ns. "vappa kasvatus" eli asumme maalla ja koirat saavat elää vapaasti, olla joko sisällä tai ulkona, miten itse tahtovat. ja meidän koirat on hankittu pienkasvattajalta jolla on erittäin hyvä maine ja sieltä lähtee terveitä koiria. Mutta me itse emme tosiaan ole mikään kennel, pelkätään kotikoiraharrastajia:)
Pennut on söpöjä ja ilmanmuuta ne rekisteröimme ja sirutamme ym pakolliset kuviot ennen myyntiä. asumme Virroilla, Pirkanmaalla.
2 v sitten teetimme samalla emolla pentuja ja olemme saaneet pelkkää kiitosta pennuista ja koirista. Ovat niin mukavia. Opetin pennut lähes sisäsiisteiksi ennen myyntiä. Itselle jätimme yhden ja siitä on kuva www. nerogold.fi top ykkönen:) se on meidän koiruli, näiden uusien pentujen sisar: (saa äänestääkin)
Se on vähän "makuasia" haluaako nartun vai pojan. pojista kasvaa suurempia ja ei ole juoksuaikoja. Mutta jos joskus meinaa teettää pentuja, silloin tyttö on paras vaihtoehto..
minulle voipi mailata : [email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1541363
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä39946Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38695- 14610
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26598Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597- 28588
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver19570Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30557Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17543