pampers

active fit

meillä ollaan käytetty sitä viikko ja peppu ihan rikki! ennen käytettiin pampers baby dryta eikä siitä ollu tullu mitään. Poitsu on atooppinen ja vähän on allergiaakin. Voiko kyseessä olla tämä laatumerkki joka ihon rikkoo vai olisiko sittenki joku ruoka...?

4

757

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huonoja ovat

      Meidän perheeseen ei Pamperseja ole ostettu enää aikoihin, kun opimme kerrasta niiden huonouden. Esikoiselle ne (Pampers teippivaipat) aiheuttivat juuri noin viikon käytön jälkeen tosi ärhäkän ja nopeasti lehahtaneen ihottuman. Eikä esikoisemme ole edes atoopikko tai muutoinkaan herkkäihoinen.

      Samalla tulin todenneeksi, että niissä on tosi kummallinen, pistävä ominaishaju (siis jo käyttämättömissä) ja että iho jää pissasta kosteaksi niitä käyttäessä. Peppuun myös jäi vaipan materiaalista kuviointia/painumaa, että taitavat jäädä herkästi ihoon liimautuneiksikin.

      Housuvaippoja en ole edes uskaltanut kokeilla, teippivaipoista tulleen huonon kokemuksen vuoksi.

      Meillä selkeästi paremmiksi teippivaipoissa on koettu Liberot ja Lindlin Cien-merkkiset vaipat. Housuvaipoissa ovat käytössä vain Liberot, sillä Lidl:n housuvaipat eivät oikein istu ja ovat melko karkeitakin.
      Edellä mainittuja ihottumia tai muita "vaivoja" Liberoista tai Lidl-vaipoista ei ole tullu

    • ,,,,,,,,

      Ei käy munkaan pojalle tuo merkki, peppu menee aina rikki. Liberot passaa parhaiten.

    • santtura

      meillä taasen ollut pampersin teippivaipat nyt koko ensimmäisen vuoden ajan käytössä, eikä kertaakaan ole pylly ollut ruvella tai vähääkään ärtynyt, vaikka muuten hieman herkkähipiäisempi lapsi on.

      Huomasin aikoinaan, että pojalla menee porkkanan syönnin jälkeen pyllynposket punaisiksi ja tulee näppyjä, ja porkkanan poisjättämisen jälkeen ongelma ei ole toistunut.

      • Anonyymi

        Eli jälleen ei tiedetä mitä tehdään eikä se aina olekkaan vaippojen syy


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      117
      10282
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5020
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2201
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2058
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1914
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1392
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      991
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      983
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      967
    Aihe