mitenkä

kohta oon saanut maksimipäivät sairauspäivärahaa.työnantaja on maksanut palkan.siis 56 päivältä.nyt kun putoan kelan päivärahalle, niin onko siinä omavastuuaika.kiitos vastauksista
2374
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

että on mitään omavastuuaikaa. Yleensä työnantaja huolehtii Kelalta paperit sinulle allekirjoitettavaksi. Tämä sairauspäivärahahakemus kannattaa laittaa muuten ajoissa, ja muistaakseni hain aikoinaan itse sieltä Kelalta hakemuskaavakkeen. Siitä on tosin aikaa 5 vuotta, että voineepi olla, että asiat ovat muuttuneet. Itse ainakin luulisin, tosin en sano tietäväni, ettei ole ns. omavastuuaikaa. Soittamalla varmempaa.

Äänestä

Ei ollut omavastuuaikaa ainakaan mulla ja oli samanlainen tilanne kun sulla.Eli työnantaja maksoi 8-viikon palkan ja automaattisesti Kela alkoi maksaan sen jälkeen sairauspäivärahaa mulle.Kelasta tuli myös laskelma,jossa näkyi mitä olivat työnantajalle maksaneet ja siinä oli jo otettu omavastuuaika huomioon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hfhjdj kirjoitti:

kohta oon saanut maksimipäivät sairauspäivärahaa.työnantaja on maksanut palkan.siis 56 päivältä.nyt kun putoan kelan päivärahalle, niin onko siinä omavastuuaika.kiitos vastauksista

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu