Aikomus rakentaa verannalle "koppi" kuivike-/sähkökäymälää varten. Koko noin 1m x 1,5m.
Tämä "komero" voisi olla vaikkapa irrallinen verannan nurkassa, seisoisi omalla painollaan paikoillaan.
Mitä lupia tarvitsen?
Tämä "komero" voisi olla vaikkapa irrallinen verannan nurkassa, seisoisi omalla painollaan paikoillaan.
Mitä lupia tarvitsen?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tarkasta kuntasi rakennusjärjestys, niin sieltä käy ilmi, mitkä ovat ilmoituksen tai luvan varaisia töitä. Mutta jos kysymyksessä on kesämökki ja puhut kuivakäymälästä, niin miksi haluat paskaa nurkkiisi?
Yleensä huussi on etäämmällä mökistä.
irti niin lupaa et tarvitse, senhän voi siirtää pois joa tarvetta ilmenee.
Tarvitset luvan vaimolta, ei nykyään saa rakentaa mitään ilman lupaa.
Kelpaa siinä grillailla ja drinkkiä nauttia
kun ei o tullu mieleen.Ton kyllä teen ens kesänä.Ei kai vaan o tullu ryypiskeltyy,vai onko lääkkeet loppu.
kunhan et rakenna ihan naapurin rajaan kiinni (vähintään 5 metriä) ja kun "kopin" pinta-ala on noin vähän. Jos haluat 100 %:n varmuuden niin soittele mökkikuntasi rakennustarkastajalle, se antaa täyden varmuuden.
pitää olla 5 m
Rakennuslupa vai ei.
Yleensä pienten lisärakennusten, alle 5m, vaikka kelkkakatos, pyöräsuoja ym. tai erillinen puucee koppi terassille ei vaadi rakennuslupaa, tietysti asiasta olisi hyvä ilmoittaa. Asia muuttuu jos tontille alkaa nousemaan näitä "verrkokoppeleita" kuin sieniä sateella, pitää käyttää järkeä.
Yleensä alkaa muodostumaan ongelmia kun lähdetään asiaa kyselemään.
Rakennat vain, olet hiljaa ja jos joku asiaan puutuu, levittelet käsiä, voit joutua tekemään asiasta jälkikäteen ilmoituksen/rakennusluvan, mutta mitä siteen.
Esim laiturin rakentamisesta on hyvin väljät säännökset " ei saa haitata vesiliikennett ym" toisaalta kaavoissa mainitaan "ei saa muuttaa rantaviivaa" kivilaituri vastaan kelluva ja talveksi maalle nostettava laituri"
Että ota nyt näistä selvää.